Pravidelné výdaje za energie tvoří podstatnou část celkových výdajů domácnosti, pokud si ale domácnost vybavíte chytrými spotřebiči a systémy, snížíte výdaje na nezbytné minimum.
Výměna klasických žárovek a spotřebičů
Prvním krokem k úsporné domácnosti může být výměna světel. Klasické žárovky vyměňte za LED. Ty mají životnost i 10 let a ročně tak uspoříte včetně nákladů i několik tisíc za elektřinu. Pro představu, čtyři klasické žárovky vás na energiích vyjdou ročně na zhruba 1 200 korun. Čtyři LED žárovky na 140 korun. Dalším krokem, který můžete udělat hned, ovšem budete muset něco investovat, je výměna starší kombinované lednice za novou úspornou. Celkově pořízení úsporných spotřebičů udělá pro rodinnou kasu dobrou službu i s ohledem na investice.
Chytré vytápění
Pořídit si také můžete chytré vytápění. Jedná se o termostat, který má několik chytrých funkcí. Dokáže se naučit, v kolik hodin se má spustit vytápění a stejně tak, kdy se má vypnout. Vše lze nastavit díky snadné mobilní aplikaci. Zároveň umožňuje jednoduše nastavit aktuální teplotu v místnosti. Ovládat lze termostat drátovou i bezdrátovou verzí ovladače. Pokud pak máte doma radiátory, jsou vhodné termostatické hlavice, které chytře regulují teplotu uvnitř místnosti.
Fotovoltaika a tepelné čerpadlo
Velké investice, ale výrazné úspory, vám pak zajistí systém fotovoltaiky. Výdaje za teplo totiž tvoří největší část výdajů. Velmi efektivní u nízkoenergetických novostaveb je kombinace fotovoltaické elektrárny a tepelného čerpadla vzduch-voda, náklady se tak mnohdy sníží až o 75%.
Tepelné čerpadlo sbírá teplo z okolního prostředí, jedná se o trvale udržitelný zdroj energie s minimálními náklady na provoz. Moderní domácnosti už nabízí i možnost efektivně zapojit krb do celkového chodu domácnosti, například spojení krbové vložky a fotovoltaiky představuje hospodárné řešení moderní doby.
Mohlo by vás zajímat
Interiér
Kamna a solární panely jako zajímavé řešení vytápění
Krby a kamna mají vždy společné cíle, a to vyhřát požadovaný prostor a vytvořit v interiéru zajímavý designový prvek. Některým majitelům to stačí, jiní chtějí více. Moderní domácnosti už totiž nabízejí možnosti, jak krb efektivně zapojit do celkového chodu domácnosti a přispět tak k větší hospodárnosti a soběstačnosti domu.
Velmi zajímavé je také řešení, kdy solární panely slouží jako zastřešení vaší zahradní stavby a zároveň jako zdroj energie.
Mohlo by vás zajímat
Aktuality
Zastřešení a solární elektrárna v jednom! I to je možnost, jak ušetřit a stát se energeticky nezávislým
Solární panely jsou v současné době velmi trendy a vy je můžete nyní využít přímo na zastřešení vaší zahradní stavby. Jako první v České republice společnost Hobbytec implementuje solární panely přímo do zastřešení pergoly, zimní zahrady a přístřešku pro auto. Využívají přitom nejmodernější technologie, které zajistí maximální výkon a dlouhou životnost všech částí systému.
Vlastní studna
Stále si také více lidí začíná uvědomovat problémy týkající se zdroje vody. Proto také přibývá nových studen a spousta domácností i firem se tak stává soběstačnými.
Izolace
Další možností, jak ušetřit, je například zateplení stropu foukanou izolací. Tato metoda pomůže především starším stavbám, neboť u běžného domu utíká až 30% tepla právě stropem.
Zapomenout bychom neměli ani na okenní lamely. Mají výborné tepelně izolační vlastnosti a pomáhají v zimě udržet teplo a v létě chlad. Uvádí se, že hliníkové venkovní rolety ušetří cca 20 – 25 % nákladů na vytápění každého pokoje.
Stavební systém
Pokud se chystáte stavět či rekonstruovat rodinný dům, počítejte s tím, že stavební úřad od vás bude vyžadovat, aby novostavba plnila energetické požadavky. To neplatí jen při podání žádosti o stavební povolení, ale i při žádosti o změnu stavby nebo dokonce i při ohlášení stavby. Splněné podmínky musí stavebník doložit průkazem energetické náročnosti budovy, běžně uváděném pod zkratkou PENB. Stát tedy nyní při stavebním řízení posuzuje, jak moc daná budova zatěžuje životní prostředí.
Mohlo by vás zajímat
Materiály a technologie
Speciální stavební systém jako první krok ke stavbě domu s minimálními náklady
Chystáte se stavět a chcete, aby se váš dům v budoucnu choval ekonomicky? Řešením může být lehký a přesný materiál založený na systému ztraceného bednění. Jedná se o polystyrenové tvarovky vylévané betonem, takže stavíte a izolujete v jednom kroku. Konstrukce s označením Maxplus od společnosti IZOPOL Dvořák s.r.o. je velmi odolná, má minimální tepelné ztráty a díky štíhlé konstrukci navíc získáte i prostor navíc.
Pokud hledáte stavební materiál vhodný pro nízkoenergetické či pasivní domy, řešením může být lehký a přesný materiál založený na systému ztraceného bednění. Jedná se o polystyrenové tvarovky vylévané betonem, takže stavíte a izolujete v jednom kroku. Tepelné ztráty domu jsou následně minimální. Vhodným řešením mohou být také klasické pálené cihly plněné polystyrenovým granulátem.
Mohlo by vás zajímat: