Jak správně a bezpečně napouštět bazén
Teplé dny o sobě daly vědět a spousta z nás se chystá na napouštění zahradního bazénu. Důležité je si uvědomit, že stejný nápad má v těchto dnech i většina vašich sousedů, a proto je potřeba dodržet určitá pravidla. Mohlo by se stát, že byste si do bazénu mohli napustit rezavou vodu, či ohrozili obecní dodávku vody.
Pokud bydlíte na malé obci, nezapomeňte, že kapacita vodojemu je zde menší. Když byste začali vy a dalších několik sousedů napouštět větší bazén z řadu, a ještě k tomu v době vrcholícího odběru, mohlo by dojít k velkým problémům s dodávkou vody do nemovitostí v obci.
Při plném otevření ventilu na vodovodní přípojce totiž dojde k zrychlení pohybu vody v potrubí vodovodu i v potrubí vaší přípojky. Tam jsou usazené povlaky či drobný nezávadný zákal. Při zrychlení proudění tak může dojít k rozvíření zakalení vody nejen v právě napuštěném bazénu, ale i v potrubí vodovodu, což bude nepříjemné nejen pro vás, ale i pro vaše sousedy.
Bazén lze napustit nejen z vodovodní přípojky, ale i navézt v krajním případě autocisternou.
Zvolte ten správný čas pro napouštění
Nejlepší den pro napouštění z vodovodu je ten, kdy není teplé počasí. Nejlépe ve všední dny mimo svátky, soboty a neděle. Tímto opatřením je menší pravděpodobnost, že stejný nápad uskuteční více majitelů bazénů. Denní doba je nejvhodnější mimo odběrovou špičku, tedy mezi 21:00 – 05:00 hodinou.
Postup napouštění
Pokud jste si objednali autocisternu, je vše jasné. Pokud napouštíte z vodovodu pro veřejnou potřebu, otevřete kohoutek pouze částečně, nedojde tak k zakalení či poklesu tlaku ve vodovodní síti. Pokud možno, napouštějte bazén postupně více dní vždy přes noc.
Voda z cisterny
Ideální pro napuštění bazénu je zvolit dodávku bazénové vody cisternou z vodárny. Tuto službu nabízí většina vodáren v České republice. Výhodou je, že dodávka bazénové vody cisternou neohrozí odběr pitné vody v okolí. Výhodou je také to, že především děti pak mají z koupání ve vodě z cisterny méně vyrážek a alergií.
Cisterny vodáren mají více než 50metrové hadice a vodu dostanou i do zahrad, kam je přívod komplikovaný. Platíte většinou manipulační poplatek, který je v řádu stokorun.
Voda ze studny
Při napouštění z vlastní studny se můžete v bazénech setkat s různými nežádoucími látkami, třeba i těžkými kovy. Voda se také častěji kazí a leckdy pak za chemii na úpravu vody zaplatíte i tisíce. Tento postup se proto nedoporučuje.
Psali jsme také: