Udržitelná zahrada představuje způsob, jak zahradničit s menší námahou, nižšími náklady a větším respektem k přírodě. Rozhodně nezapomeňte na to, že žádná zahrada není nikdy stoprocentně bezúdržbová.
Prvním krokem je správné naplánování zahrady. Důležité je vybrat takové rostliny, které vyhovují klimatickým podmínkám dané lokality. Vybírejte takové druhy, které se přirozeně vyskytují v okolí, kde zahradu plánujete a pečlivě zvolte zavlažovací systém. Vše na vaší zahradě se musí vzájemně ovlivňovat a mít přirozený vývoj.
Kompostování
Důležité je v udržitelné zahradě kompostování. Při něm se odpadní potraviny, tráva a listy přeměňují na půdu bohatou na živiny, ze které se pak pěstují další potraviny. Po rozložení biologického odpadu vzniká biomasa, která se dá dále využít pro vylepšení půdy. V jednom kroku tak recyklujete odpad a zároveň vyživujete další rostliny, které tak budou silnější a nebudou tolik náchylné k chorobám. Méně škůdců pak znamená méně pesticidů, které obsahují postřiky.
Mohlo by vás zajímat
Aktuality
Vybíráte kompostér na zahradu, máme pro vás několik rad
Kompostováním se zabývá čím dál tím více zahrádkářů. Kvalitní kompost je totiž jedna ze záruk, jak vypěstovat lepší plodiny. Základ pro výběr vhodného kompostéru spočívá hlavně v pochopení průběhu kompostování. Jen tak se vám podaří vybrat vhodný kompostér na vaši zahradu.
Permakultura
Jedná se o koncept zahradnictví, který je založený na principu trvalé udržitelnosti a přirozené rovnováhy přírodních ekosystémů. Permakulturní zahrada je tedy navržena tak, aby samostatně fungovala jen s minimálními zásahy člověka. Je tedy potřeba více přemýšlet a méně konat. Je potřeba znát procesy, které přirozeně probíhají v půdě či v rostlinách i v rámci vztahů mezi zahradní faunou. Cílem je využívat těchto přírodních dějů namísto spoléhání na chemické a mechanické ošetřování.
Hospodaření s vodou
V poslední době se také často hovoří o nedostatku a úbytku vody z přírody. Zamezit tomu můžeme například zachytáváním dešťové vody do nádob či podzemních nádrží. Zásoby pak můžete využít na zalévání zahrady. Velmi důležité je ale také umístit už při plánování zahrady rostliny tak, aby si vzaly dostatek vody samy. Přemýšlejte proto vzhledem k druhu rostliny o místě, kam jí vysadíte. Některé rostliny potřebují více slunce, jiným se daří spíše ve stinném zákoutí. Zamezíte tak tomu, že v horkých dnech vynaložíte velké množství na zalévání rostlin, kterým se na slunci nedaří.
Důležité je také mulčování, které nenechá půdu vyschlou. Mulčovací materiály se mohou lišit podle typu výsadby. Využít můžete štěpku, trávu, slámu či borku, ale i minerální mulče jako kačírek, štěrk či kamennou drť. Nemulčovanou výsadbu je pak potřeba pravidelně kypřit, půda pak lépe drží vlhkost.
- Zalévejte jen to, co to opravdu potřebuje.
- Zalévejte v době sníženého výparu, tedy optimálně večer.
- Snažte se co nejvíce vody zadržet na svém pozemku a nenechat ji odtéct pryč.
Vydatnou zálivku pak vyžaduje trávník. Pokud budete ale zalévat chytře a sekat jen když je to opravdu potřeba, ušetříte spoustu vody. Udržet více vláhy na zahradě vám pak pomůže kvetoucí louka.
Jednoduše řečeno je přírodní zahrada šetrná nejen po ekologické stránce, ale bere ohledy i na okolní přírodu a volně žijící živočichy. A rozhodně se nejedná o chaos a nepořádek, vše záleží na pojetí konceptu.
[https://www.tvbydleni.cz/clanek/udelejte-si-z-vasi-zahrady-misto-plne-zivota/]
Mohlo by vás zajímat
Aktuality
Jak se na zahradě vyrovnat se suchem?
Slunná, větrná a intenzivně vyhřívaná místa s nedostatkem vláhy jsou většinou problém mnoha zahrad. Rostlinám je proto potřeba dodat potřebnou vláhu a postarat se o to, aby měly výživu. Máme pro vás několik rad, jak efektivně zajistit vaší zahradě dostatek vody.