Jak správně uložit oblečení, aby se nemačkalo a bylo přehledně seřazené
Nastala zima a v šatníku se nám nahromadilo větší množství objemných kusů oblečení. Každý se s tím vypořádává po svém. Někdo má raději komody a volně stojící skříně, jiní upřednostňují vestavěné šatní skříně. Každý má také jiné metody uskladňování oblečení. Pokud si ovšem nevíte rady s tím, jak vše zorganizovat, aby bylo oblečení nepomačkané a přehledně seřazené, máme pro vás několik užitečných rad.
Samostatná šatna
Samostatná místnost vyhrazena pro ukládání oblečení a dalších nezbytností je v dnešní době už takřka samozřejmostí. Většina rodinných domů má tuto místnost zakreslenou už v projektech. Je to velmi praktické řešení, neboť máte přehled o každém kousku oblečení. Navíc s takovým prostorem nemusíte řešit uschovávání sezónního oblečení a vše máte jednoduše při ruce. Leckdy se sem vejdou i lůžkoviny, ručníky, sportovní výbava či kufry.
Velká šatní skříň
Šatní skříň je většinou součástí našich ložnic. I v tomto případě ovšem platí, že každý má jiné návyky. Někdo se rád obléká v pokoji, někdo raději v ložnici. To byste měli vzít v úvahu už při samotném zařizování domácnosti, ideálně už před tím, než se setkáte s projektantem, který bude navrhovat váš nový dům nebo rekonstrukci toho stávajícího.
Komoda
Nemáte-li jinou možnost nebo vám to více vyhovuje, můžete ukládat převážnou část oblečení do velké komody se zásuvkami. Toto řešení je ovšem vhodné spíše pro ty, co často nosí trička nebo sportovní oblečení, které se nemačká. Komoda je vhodná také na spodní prádlo, pyžama a funkční prádlo. Ideální je šuplíky vybavit organizéry. Oblečení sem pak můžete umisťovat například dle osvědčené metody KonMari. Celý systém je založen na ukládaní věcí dle druhu do různých boxů a vytváření podkategorií, abyste váš oblíbený kousek snáze našli. Metoda je založena i na atypickém skládání věcí. Oblečení se ukládá nastojato jako knihy v knihovně. Cílem je, aby jednotlivé kusy byly vidět na první pohled.
Jak na to
V případě šatny i šatní skříně máte mnoho možností, jak uspořádat vnitřní vybavení. Někdo raději dává veškeré oblečení na ramínka, někteří skládají oblečení do komínků. Jak budete své oblečení ukládat samozřejmě záleží na tom, jaké typy oblečení nejčastěji nosíte. Halenky a košile je bezpochyby lepší věšet na jednotlivá ramínka. Nemusíte je tak přežehlovat, když je chcete vzít na sebe.
Šaty, kabáty a saka je nutné též věšet na ramínka. Snad na každý typ oblečení totiž existuje správné ramínko. Ideální je, aby ramínka odpovídala velikosti a typu oblečení. Pro malé prostory se pak doporučují ramínka patrová. Trička, košile a svetry každý ukládá svým způsobem. Někdo upřednostňuje skládání, někdo raději věšení. V každém případě je důležité, aby oblečení bylo uloženo přehledně a vy jste se nemuseli zdržovat hledáním toho pravého kousku, když spěcháte. Oblečení také pravidelně třiďte.
Vždy se snažte oddělit věci na doma od věcí na ven. Domácí věci můžete složit do hromádek, protože se mohou lehce pomačkat. Věci na běžné nošení pak raději pověste. Na ramínka není vhodné věšet oděvy z vlny, svetry, čepice a šály. Kvůli své váze by totiž mohly ztratit tvar a vytahat se.
Ať už si pořídíte šatnu, skříň či komodu, nezapomeňte tyto prostory pravidelně větrat a uklízet. Myslete také na kvalitní osvětlení a pamatujte na to, že méně znamená mnohdy více.