MALINA holding nasliboval svým zákazníkům dodávky FVE a za to také vybral vysoké zálohy. Klienti se ale panelů na střeše nedočkali a peníze už neviděli. Tato kauza vrhá na celé odvětví dodavatelů FVE v České republice negativní pohled. Společnost dluží svým klientům zakázky za více než miliardu korun. A dluží i svým obchodním zástupcům.
Na co si dát pozor při výběru spolehlivého dodavatele FVE
Výběr správných technologií panelů, střídače a baterie se vyplatí promyslet, neboť investice do nové FVE není malou položkou. Stejně tak není dobré podceňovat výběr instalační firmy. Doporučujeme strávit nějaký čas nad výběrem kvalitní společnosti. Podle odborníků je na českém fotovoltaickém trhu aktuálně obrovský přetlak. Podle odhadů u nás působí více než 800 dodavatelů, kteří se zásadně liší úrovní odbornosti. Někteří jsou na trhu několik měsíců, někteří již roky.
Na prvním místě je dobré si projít web Cechu akumulace ve fotovoltaice (CAFT), který v únoru vydal Desatero pro výběr fotovoltaiky. Na webu CAFT je seznam ověřených firem z branže, kde si každým může najít svého preferovaného dodavatele. CAFT si kvalitu práce svých členů ověřuje i přes nezávislé reference. Na trhu se také objevují první nezávislé srovnávače dodavatelů FVE. Zatím ale nelze 100% určit kvalitu jejich výsledků.
„Počty žádostí o dotaci na instalaci fotovoltaiky na rodinných a bytových domech, včetně budov veřejného sektoru, stále intenzivně rostou, stejně tak i zájem o instalace tepelných čerpadel. Velmi vítáme zodpovědný přístup, který přichází z oboru. Nastavení transparentních pravidel a doporučení zákazníkům, jak si vybrat kvalitní technologii a dodavatele využijeme, jsou pro nás vítanou pomocí domácnostem,” říká Petr Valdman, ředitel Státního fondu životního prostředí ČR.
„Abychom zvýšili kapacity a kvalifikaci montážních firem, pořádáme pro ně školení a kurzy. Ve fotovoltaickém Desateru tak můžeme shrnout ty nejdůležitější zásady, jak postupují
spolehlivé firmy. Pokud se našimi radami budou zákazníci řídit, můžou se těšit na dvacet, třicet let cenově stabilní, levné a čisté elektřiny,” dodává Aleš Hradecký, předseda Cechu akumulace a fotovoltaiky.
Někteří dodavatele FVE jsou certifikováni v podobě ISO normy. Získání ISO certifikátů svědčí o tom, že firma má vysoké standardy kvality svých procesů, a je tudíž zpravidla lepším dodavatelem než ostatní firmy bez ISO certifikace.
Dodání FVE je nyní otázkou několika týdnů, loni to přitom byly měsíce. Dostupnost se ale celkově zlepšila a na trhu a je mnohem více potenciálních dodatelů než minulý rok. Letos by tak dodací lhůty neměly přesáhnout šest měsíců.
Garantuje-li vám někdo, že do několika týdnů budete mít panely na střeše, může to být pravda, protože každá společnost má jinak nastavené interní procesy. Co je však pro všechny instalační firmy stejné, jsou termíny distributora. Proto je třeba dobře zkontrolovat termíny dodání jednotlivých komponentů.
Další rady a tipy najdete v našem videu a sledovat můžete i celý pořad Vybíráme fotovoltaickou elektrárnu, který jsme pro vás připravili společně s odborníky ze společnosti S-Power!
Mohlo by vás zajímat
Aktuality
Na co si dát pozor při výběru dodavatele fotovoltaiky!
Fotovoltaické systémy se v poslední době staly velmi žádané. Především kvůli neustále se zvyšujícím cenám energií. Dalším důvodem je to, že domácnosti si stále více uvědomují potřebu soběstačnosti a udržitelnosti. S poptávkou roste i nabídka, každá z firem nabízející fotovoltaické elektrárny nabízí jiné služby a jiné produkty. Jak se tedy v nabídce vyznat a neudělat ve výběru přešlap?
Mohlo by vás zajímat
Aktuality
Plánujete investici do fotovoltaiky? Co je dobré vědět?
Tento týden byl na naší televizi TV Bydlení ve znamení výběru fotovoltaiky. Díky pořadu Vybíráme fotovoltaickou elektrárnu jsme se vám snažili přiblížit možnosti výběru, postupy instalace, hospodaření s elektrárnou v praxi a opomenuty nebyly ani dotace a další administrativní postupy. Pojďte si s námi vše shrnout a zopakovat si to nejdůležitější, co je třeba znát.