Pěnový nebo také expandovaný polystyren (EPS) je velmi všestranný a výjimečný materiál. Využívá se nejen ve stavebnictví na zateplení budov, ale i na balení různých produktů včetně potravin. Konkrétně ve stavebnictví je oblíbený pro své tepelně-izolační vlastnosti či voděodolnost. Velkým otazníkem ale zůstává jeho recyklace, především v dnešní době, kdy je kladen velký důraz na efektivnější využívání plastů a snížení jejich negativních vlivů na životní prostředí.
Pěnový polystyren (EPS) je univerzální materiál s pestrou škálou využití. Nejvíce se používá ve stavebnictví, konkrétně při zateplování fasád. Dále se užívá jako obalový materiál, nejčastěji k balení elektrospotřebičů nebo například k přepravě zdravotnických zásob. Kromě již zmiňovaných výhod můžeme uvést ještě malou hmotnost, zdravotní nezávadnost, jednoduchou manipulaci či rozměrovou stálost. To jsou všechno vlastnosti, které z EPS dělají oblíbený materiál ve stavebnictví.
Důležitá jsou v tomto případě také čísla, ročně se v Evropě spotřebuje 1,8 milion tun pěnového polystyrenu. V Česku bylo loni spotřebováno rekordních 62,2 tisíc tun. I přes to, že je materiál velmi dobře recyklovatelný, svůj recyklační potenciál ovšem v současnosti nenaplňuje. Jen loni totiž u nás doputovalo k recyklaci pouze 40 % odpadního polystyrenu.
V dnešní době je kladen velký důraz na efektivnější využívání plastů a snížení jejich negativních vlivů na životní prostředí. Také Sdružení EPS ČR, které je členem Asociace evropských výrobců expandovaného polystyrenu se aktivně podílí na plnění tohoto cíle. Dobrovolně se zavázalo podpořit co nejvyšší míru recyklace EPS do roku 2030. Jde o odvážný cíl, ale sdružení již nyní podniká první kroky, aby mohl být naplněn. Předpokládá, že v roce 2025 by mohl podíl recyklace v ČR dosáhnout více než 50 %, a to jak v oblasti obalového, tak i stavebního pěnového polystyrenu.
Kam patří EPS odpad ze zateplování
Recyklovat lze pouze neznečištěné zbytky a odřezky ze zateplování. Je proto důležité, aby zbytky byly zbaveny betonu, malty, tmelu, stěrky apod.
- Sběrný dvůr – podmínky předávání odřezků a zbytků do sběrného dvora jsou specifikovány v obecně závazných vyhláškách příslušné obce.
- Recyklátor – na základě dohody lze odpad přinést recyklátorovi přímo do provozu nebo se s ním dohodnout na odvozu odpadu ze stavby.
- Nádoby před stavebninami – před některými stavebninami jsou umístěny nádoby speciálně určené pro neznečištěné zbytky a odřezky ze zateplování. Dávají je sem někteří výrobci, odkud je následně odvezou na další zpracování.
- Výrobci EPS desek – někteří výrobci EPS na základě dohody spolupracují se stavebními firmami a odebírají čistý odpad EPS přímo ze stavby na další zpracování.
- „Pěnový polystyren bez pochyby patří i do žlutého kontejneru. Hrozí zde ovšem znečištění od jiných odpadů, které se s obalovým EPS v kontejneru smísí, což může v konečném důsledku ztížit jeho recyklaci,“ uvádí Pavel Zemene, předseda Sdružení EPS ČR.
- EPS odpad z dekonstrukcí a demolic lze v České republice v současnosti zpracovat pouze energeticky.
Například firma Izopol Dvořák jako přidružený člen sdružení EPS ČR v současné době z vlastního popudu také podniká kroky v rámci svého regionu Lounska a Plzeňska. "Komunikujeme přímo i s firmou zabývající se svozem odpadu v těchto regionech a snažíme se posunout uzavřít kruh výrobního a prodejního procesu. Vše je ale vždy nutné nastavit a z procesovat v rámci platné legislativy, která je bohužel často mnohem složitější než samotná realizace." říká Přemysl Patzelt ze společnosti Izopol Dvořák.
Nevíte si rady?
Velmi praktickým pomocníkem je mapa sběrných míst, kde je možné se seznámit s různými druhy odpadního polystyrenu, způsobem jejich sběru, třídění a recyklace. K dispozici je také mapa sběrných míst, kde je možné větší množství odpadního polystyrenu nabídnout k následné recyklaci.
Mohlo by vás zajímat
Materiály a technologie
Speciální stavební systém jako první krok ke stavbě domu s minimálními náklady
Chystáte se stavět a chcete, aby se váš dům v budoucnu choval ekonomicky? Řešením může být lehký a přesný materiál založený na systému ztraceného bednění. Jedná se o polystyrenové tvarovky vylévané betonem, takže stavíte a izolujete v jednom kroku. Konstrukce s označením Maxplus od společnosti IZOPOL Dvořák s.r.o. je velmi odolná, má minimální tepelné ztráty a díky štíhlé konstrukci navíc získáte i prostor navíc.
Mohlo by vás zajímat
Téma
Stavba obvodových stěn pro nízkoenergetické a pasivní domy. Podívejte se na stavebnicový systém s izolací v jednom.
Výstavba energeticky úsporných domů roste rok od roku. Na stavby nízkoenergetických a pasivních domů se používají materiály, které vyhovují požadavkům na nízkou, či dokonce nulovou spotřebu energie. Jednak se využívají na stavební konstrukci, ale také při izolaci domu. Pokud se chystáte takový dům stavět, možností je systém, který vám zaručí, že jak konstrukci, tak izolaci budete mít 2v1.
Mohlo by vás zajímat
Exteriér
Konstrukce bazénu s izolací je rychlá na výstavbu, a navíc šetří vodu
Zvažujete pořízení vlastního bazénu? Skvělou možností je zhotovení konstrukce z polystyrenových tvárnic ztraceného bednění MED, které vyrábí společnost IZOPOL Dvořák. Výhody těchto tvárnic využívá i společnost ALBIXON u bazénů QBIG BENEFIT. Tento patentovaný typ bazénu vznikl díky desítkám let zkušeností s výstavbou bazénů.