Udržet v zahradním bazénu křišťálově čistou vodu je mnohdy nadlidská práce. Spousta majitelů si celou sezónu láme hlavu tím, proč je voda zelená, proč se v ní tvoří nečistoty či proč není průzračná. Máme pro vás několik základních rad, díky kterým bude vaše hladina jako zrcadlo.
Během léta je každý rodinný bazén v ohrožení. Do vody se logicky dostává spousta nežádoucích nečistot, jako jsou například zbytky opalovacích krémů, trávy, hmyz apod. Aby voda v bazénu zůstávala nezávadná, je třeba ji pravidelně dezinfikovat a chránit.
Před každou úpravou vody je třeba nejprve změřit hodnotu pH a alkality pomocí speciálních testerů, které seženete v každém specializovaném obchodě, ale i v běžném hypermarketu. Podle naměřených hodnot se následně rozhodneme pro správné ošetření a vhodné použití bazénové chemie. I ta se dá koupit v běžném obchodě a dle etikety většinou jednoduše rozpoznáte, kterou chemii potřebujete.
Doporučené hodnoty:
- Tvrdost: ne více než 18°N
- pH: v rozmezí 7,0 – 7,4
- Alkalita: v rozmezí 80 – 120 ppm
- Volný chlor: v rozmezí 0,3 – 0,6 mg/l
- Aktivní kyslík: v rozmezí 4 – 20 mg/l
Důležité je také udržovat požadované limity tvrdosti vody. Tento fakt je třeba mít na paměti hlavně při dopuštění vody do bazénu. K napouštění je ideální použít už upravenou vodu. Při napouštění z vlastní studny se totiž můžete v bazénech setkat s různými nežádoucími látkami, třeba i těžkými kovy. Voda se také častěji kazí a leckdy pak za chemii na úpravu vody zaplatíte i tisíce.
Nezbytná je písková filtrace. Ta by měla mít odpovídající výkon. Bez dobrého fungování filtrace nelze ani s použitím chemických přípravků dosáhnout po všech stránkách čisté, kvalitní a zdravotně nezávadné vody. Pískovou náplň filtrace je nutné udržovat neustále čistou, a proto ji musíte pravidelně alespoň jednou za 14 dní proplachovat a nejpozději jednou za 2 roky celou vyměnit.
Velmi moderní součást bazénů je vysavač. Ten odsaje hrubé nečistoty ze dna a stěn bazénu a rovnou se jich zbavuje. Bazénové vysavače se liší se především způsobem manipulace. Na výběr je ruční vysavač, poloautomatický či plně automatický vysavač. U každého modelu je také vždy nutné zhodnotit, jaký máte typ bazénu. Aktuálně jsou na trhu i vysavače bez filtrace, podtlakové vysavače, akumulátorové či na baterie.
Na co nezapomenout:
- pravidelné ošetřování vody bazénovou chemií
- pravidelnou kontrolu hodnoty alkality a pH
- pravidelný proplach písku ve filtraci
- odstraňování nečistot
Někdy se může stát, že se neuhlídají všechny hodnoty v předepsaných mezích, a výsledkem pak je zkažená bazénová voda. Ta může být buď zelená, mléčná nebo silně zakalená. Když už k takové situaci dojde, musíte začít úplně stejně jako při jarním odzimování.
Mohlo by vás zajímat
Aktuality
Oblázková pláž i u vás na zahradě. Kamenný koberec dovede navodit příjemný pocit při chůzi
Pokud chcete originální povrch na příjezdové cestě, terase, okolo bazénu, na zdi, či ozvláštnit svůj interiér bez složité údržby, tak jsou pro vás kamenné koberce tou správnou volbou. Svědčí o tom i jejich rostoucí popularita, kterou si tyto podlahy vysloužily nejen atraktivním vzhledem, ale také příjemným pocitem chůze.
Mohlo by vás zajímat
Aktuality
Co je to permakulturní zahrada a jak o ni pečovat?
Permakulturní pěstování má několik specifik. Za prvé se zcela obejde bez chemie a jiný je i způsob výsadby a skladba rostlin. Pokud takovou zahradu chcete mít i vy, rozhodně zapomeňte na vypleté řádky a pravidelné zalévání. Permakulturní přístup totiž pracuje se znalostí přirozených principů a napodobuje fungování přírody.
Mohlo by vás zajímat
Aktuality
Zahrada v červenci – co dělat a na co se připravit?
První prázdninový měsíc vám zahrada přináší spoustu radosti, a to jak pro oko i chuť. Je čas letniček, barevně kvetoucích trvalek, čas sklizně ovoce i zeleniny. Ovšem také čas, kdy zahrada potřebuje pravidelnou péči. Na co byste neměli zapomenout?