Zaměřte se na typ otevírání
Prvním a zásadním krokem je vybrat vhodný typ otevírání střešního okna. Každý má své výhody a nevýhody. Na výběr jsou:
Kyvná střešní okna – tento typ patří mezi nejběžnější, při otevírání však musíte počítat s tím, že otevřené křídlo bude zasahovat do interiéru.
Výklopná střešní okna – neboli panoramatická se otevírají směrem ven a vůbec nezasahují dovnitř. Nabízí krásný výhled, ale za vyšší cenu.
Výsuvně-kyvná střešní okna – u tohoto typu budete mít k oknu lepší přístup a budete z něj mít také lepší výhled, vzhledem k tomu, že otevírání mají v horní čtvrtině rámu.
Výklopně-kyvná střešní okna – zde se křídlo otevírá v horním pantu, a zajišťuje tak absolutní volnost pohybu v prostoru okna i v jeho okolí. Za zmínku stojí například okno preSelect MAX, kde se křídlo vyklápí v úhlu až 45.
Materiál rámu
Materiál rámu střešního okna má významný vliv na jeho funkci a vzhled. Je tedy nutné vybrat materiál, který bude odpovídat vašemu stylu a potřebám.
Dřevěné rámy
Poskytují útulný a přírodní vzhled a mají dobré izolační vlastnosti. Avšak vyžadují pravidelnou údržbu a jsou náchylnější na vlhkost.
Plastové rámy
Jsou odolné vůči povětrnostním podmínkám a nevyžadují téměř žádnou údržbu. Jsou vhodné pro vlhké prostředí, ale mají vyšší tepelnou roztažnost a také jsou dražší.
Hliníkové rámy
Jsou lehké a moderní, ale mají vyšší tepelnou roztažnost a mohou být náchylné k poškození.
Střešních oken je na trhu nepřeberné množství. Při výběru střešního okna je potřeba zvážit faktory, jako je míra vlhkosti v místnosti, estetika či cena. Již dnes ale můžete koupit kvalitní celodřevěná střešní okna odolávající vlhkosti či naopak plastová okna v dekoru dřeva, která jsou k nerozeznání od oken dřevěných.
Typ skla
Zasklení má vliv na izolační schopnosti okna a zároveň může tlumit vnější hluk, což je užitečné zejména, pokud žijete poblíž rušných silnic. Kvalitní zasklení zvyšuje odolnost oken a poskytuje ochranu před nepříznivými přírodními jevy. Dříve byla běžná volba dvojskla, ale stále více se upřednostňují energeticky úspornější trojskla a v některých případech také čtyřskla.
Sklon střechy
Je klíčové zvážit, jaký sklon má vaše střecha, neboť ne všechna střešní okna jsou vhodná pro všechny sklony. Například některá střešní okna jsou určena pro střechy se sklonem od 15° do 90°. Při nižším sklonu, tedy pod 15°, nemůže být zaručena těsnost těchto oken. Správné spojení střešního okna se střechou je klíčem k tomu, aby bylo odolné proti vodě. Kromě toho je důležité, aby každé střešní okno bylo správně nastaveno podle sklonu střechy a aby byla správně vyregulovaná mezera mezi křídlem a rámem, aby nedocházelo k protrhávání (a tedy zatékání).
Umístění střešních oken
Existuje mnoho různých způsobů umístění střešních oken, včetně variant, kdy jsou umístěna těsně vedle sebe. Existuje také pravidlo, podle kterého dosáhnete lepšího efektu prosvětlení místnosti použitím několika menších oken instalovaných v různých bodech střechy než volbou jednoho velkého okna. Důležité je brát ohled rovněž na konstrukci střechy.
Mohlo by vás zajímat
Aktuality
Jaké rolety do střešních oken?
Vhodné a promyšlené uspořádání prostoru, jakým je podkroví, se skládá z mnoha prvků, ale ten, který bude zodpovědný za komfort tam stráveného času, je ochrana střešních oken. Na co si dát pozor, abyste si vybrali efektní, komplexní a funkční roletu pro vaše střešní okna?