K čemu slouží penetrační nátěr?
Provedení penetračního nátěru je důležitým krokem, který ovlivňuje jak kvalitu vyrovnaného povrchu, tak kvalitu pokládky podlahové krytiny, a tedy i konečný estetický výsledek. Obecně je úkolem penetračního nátěru zlepšit přilnavost mezi dvěma materiály, zabránit nežádoucí absorpci vlhkosti z podkladu a zpevnit nesoudržné podklady.
Penetrační nátěr slouží také jako ochrana proti vlhkosti
Existují však také penetrační nátěry, které lze použít jako účinnou parotěsnou zábranu proti zbytkové vlhkosti na betonových površích nebo cementových potěrech. V každém případě správná příprava podkladu zajistí, že dosažený výsledek bude bezpečný a estetický.
Typy penetračních nátěrů
Výběr nejlepšího penetračního nátěru nemusí být úplně snadný, zvláště když je v nabídce mnoho výrobků, které ani nemusí mít v názvu slovní spojení "penetrační nátěr". Existuje mnoho různých typů penetračních nátěrů a rozdíly jsou nejen v materiálové bázi, ale také v možnosti použití v interiéru, zastřešeném exteriéru, nebo otevřeném exteriéru.
Důležitý je také podklad, pro který je penetrační nátěr určen. Kromě univerzálně použitelných penetračních nátěrů existují nátěry se specifickými vlastnostmi, např. penetrační nátěry zpevňující nesoudržné podklady, hloubkové penetrační nátěry, penetrační nátěry na dřevěné podklady, litý asfalt apod. Pro vás to znamená, že si musíte správně vybrat.
Příprava podkladu před aplikací nátěru
Jedna věc je pro všechny stejná, a to že podklad musí být před nanesením nátěru důkladně očištěn od prachu, nečistot, olejových skvrn, nátěrů a dalších povrchových usazenin. Přítomnost těchto nečistot může nepříznivě ovlivnit přilnavost následných nátěrů. Pokud je podklad poškozen prasklinami nebo prohlubněmi, je důležité je opravit vhodnou opravnou hmotou nebo tmelem. Zvláštní pozornost je třeba věnovat přípravě hran a přechodů.
Jak vybrat správný penetrační nátěr?
Nasákavost
Výběr základního nátěru nejčastěji začíná vlastnostmi podkladu, konkrétně jeho nasákavostí. Jedná se o důležitou vlastnost podkladu, kterou lze snadno zjistit navlhčením podkladu. Nasákavý podklad rychle absorbuje vodu a zanechává na povrchu tmavší místa. Naopak na nenasákavém podkladu můžete vidět stojící kapky vody.
Na povrchu nových potěrů se v důsledku nedostatečného větrání a nízké teploty vzduchu během jejich zrání může vytvořit tzv. sintrová vrstva, která vytváří extrémně nenasákavý povrch. Pokud k tomu došlo, je třeba tuto vrstvu seškrábat nebo obrousit a povrch navlhčit vodou.
Ph podkladu
Pokud podklad navlhčíte destilovanou vodou a přiložíte na něj pH papír, zjistíte také další vlastnost podkladu a to jeho zásaditost. Podklad je zásaditý, pokud naměříte hodnotu vyšší než 8.
Pevnost podkladu
Další neméně důležitou vlastností podkladu je jeho pevnost, kterou zjistíte přejetím hrubým povrchem např. smirkovým papírem. Pokud je povrch prašný, tak v takovém případě vám nebude stačit jen "obyčejný" penetrační nátěr.
Penetrační nátěr má i zpevňující účinek a může také zajistit překlenutí malých vlásečnicových trhlin. Někdy je nutné použít speciální penetrační nátěr s výrazně hloubkovým účinkem určený k pronikání do pórů povrchu, aby vytvořil pevný základ pro další materiály. Může omezit prosvítání různých skvrn a fleků, jako jsou skvrny od prosakující vody, staré olejové skvrny na podlaze a podobně.
Pokud věnujete čas posouzení podkladu, je pak snazší vybrat ten správný penetrační nátěr, usnadní vám to i následnou aplikaci materiálů a zajistí, že budete s výsledkem spokojeni. Důležité je samozřejmě dodržovat pokyny výrobce. Každý výrobek může mít svá specifika a doporučení týkající se například okolní teploty nebo podmínek při zpracování.
Vhodný je například stěrkovací základ DX 10 od společnosti Murexin. Jedná se o rychletuhnoucí jemnozrnnou flexibilní stěrkovou a penetrační hmotu zušlechtěnou polymery. Je určena pro použití v interiéru jako penetrace podkladu před následnou aplikací nivelačních hmot a před lepením parket MS polymerovými a PU lepidly Murexin. Lepení disperzními lepidly Murexin je možné pouze po odborné konzultaci s technikem. Utěsněním podkladu se minimalizuje nežádoucí spolupůsobení lepidel s podkladem a brání pronikání zápachu z podkladu při rekonstrukci.
Mohlo by vás zajímat
Aktuality
Výběr barvy na beton: od teorie k praxi
Vybrat barvu na beton nemusí být až tak jednoduché, jak se může zdát. Do hry vstupuje několik faktorů, které výběr barvy usměrňují. K nejdůležitějším patří prostředí, ve kterém se betonová plocha nachází a způsob, jakým bude zatěžována. Barva na beton může zároveň sloužit také jako ochranný nátěr proti karbonataci betonu. A samozřejmě jsou zde i estetické požadavky, jakož i požadavky na odolnost vůči opotřebování a užívání či způsob předpokládané údržby betonové plochy.
Mohlo by vás zajímat
Aktuality
Co byste měli vědět dříve, než začnete s lepením obkladů?
Koupelny patří k místnostem v bytě či domě, které jsou nejvíce zatíženy vysokou vlhkostí, nemluvě o plochách, které jsou v bezprostředním kontaktu s vodou nebo vystaveny odstřikující vodě. Abyste pěknou a funkční koupelnu mohli dlouhodobě bez problémů užívat, je důležité věnovat pozornost také materiálům pod povrchem. Dříve než nalepíte obkladové prvky, nezapomeňte na hydroizolační vrstvu.
Mohlo by vás zajímat
Aktuality
Lepidlo je základním kamenem úspěšné instalace obkladu
Při pokládání obkladu je klíčové mít správné lepidlo. Správný typ lepidla zajistí pevné spojení mezi obkladovými dlaždicemi a povrchem, na který se pokládají, a zaručí dlouhodobou stabilitu a odolnost povrchu. Při výběru lepidla je důležité zvážit několik faktorů včetně typu obkladu, povrchového materiálu a podmínek instalace.
Mohlo by vás zajímat
Aktuality
Základem kvalitní exteriérové dlažby je vyrovnaný a pevný podklad
Od zpevněných ploch kolem domu, bazénu či na terase očekáváme, že budou estetické, pohodlné, odolné vůči povětrnostním vlivům a budou nám sloužit po mnoho let. Aby byla naše očekávání splněna, je důležité věnovat pozornost rovinnosti podkladu před realizací nášlapné vrstvy. K vyrovnání nerovností a vytvoření rovného povrchu na betonových, kamenných a jiných površích v exteriéru se používá cementová nivelační stěrka, která musí splňovat určité specifické vlastnosti.