Jak vybrat tu správnou dětskou postel. Máme pro vás několik rad
Na začátku si stanovte, kolik peněz chcete do postele investovat. Promyslete si, jak velká by měla být, ať dítěti vydrží aspoň pár let, a nakonec se rozhodněte, jaký materiál zvolíte. Dětské postele z masivu i lamina mají skvělé vlastnosti, i když každý typ vyniká v něčem jiném. Podívejme se na vše podrobně.
Pro jak staré dítě postel potřebujete
Děti rostou jako z vody, takže čím mladší jsou, tím větší rezervu by měly v délce postele mít. Pro děti mladší než čtyři roky je vhodné k postýlce přikoupit ohrádku nebo zábradlí. Případně rovnou můžete vybrat model, který už nějakou ochranu proti pádu z lůžka má. Bezpečnost je u malých dětí na prvním místě.
Postel pro nejmenší pořídíte z masivu, nejčastěji smrku nebo borovice, případně z lamina. Masivní dřevo má výhodu v čistotě přírodního materiálu. Kromě toho postýlka taky v pohodě vydrží i několik generací dětí, takže si ji můžete postupně půjčovat v širší rodině. Dětská postel z lamina zase vyniká barvami a tvary. Je vhodnější spíš pro starší předškoláky nebo školáky, kteří si ji zamilují.
Jak dlouho má postel dítěti sloužit
Tohle je velmi důležitý parametr. Až budete plánovat rozpočet, propočítejte si okamžitou platbu za koupi postele i časový odhad, jak dlouho dítěti postel vydrží. Mnohdy se vyplatí na začátku investovat o trochu víc peněz, protože pak nemusíte tak často dítěti postýlku měnit spolu s tím, jak vyroste.
Zajímavou a hojně využívanou variantou jsou takzvané rostoucí postele. Ty jsou sice opravdu o něco dražší, ale za to můžete pohodlně upravovat délku podle potřeby dítěte. Samozřejmě to ale znamená, že budete muset se změnou délky pořizovat novou matraci, ale to se dá zvládnout. Dítě navíc bude mít dlouho jednu a tutéž postel a nebude si muset zvykat na novou.
Řešení pro pohodlné spaní dvou dětí
Jestli doma máte dvě děti, které jsou si věkově blízko a sdílejí pokoj, je pro ně zajímavým řešením dětská patrová postel. Asi se budou ze začátku přetahovat o to, kdo bude moct spát nahoře, ale to se dá vyřešit střídáním po týdnu, nebo jakýmkoliv jiným systémem. Uvidíte, že patrová postel děti dostane.
Kromě toho, že dětem dopřejete neobvyklý způsob spaní, ušetříte jim místo na hraní. Dvojice lůžek nad sebou totiž nezabere tolik místa v pokoji, takže jim zůstane větší část podlahy na stavebnice, autíčka nebo panenky. Při výběru můžete klidně zohlednit oblíbené barvy dětí, protože postele jsou většinou z lamina a pořídíte je v takřka jakékoliv barevné kombinaci.
Co by měla mít dětská postel navíc
O ohrádce nebo zábradlí pro nejmenší děti už jsme si něco řekli. Pokud zvolíte zmíněnou patrovou postel, je zábradlí nahoře nutné. Pád z více než metru by mohl mít ošklivý konec, tak na to dejte pozor. Kromě bezpečí ale děti potřebují taky dost místa na hračky a oblečení. A přesně v tom jim pomůže postel s úložným prostorem.
Klasické dětské postele mívají často úložný prostor dělený na dvě samostatné jednotky, například dva výsuvné šuplíky pod postelí. Tím pádem s nimi zvládnou bez problému zacházet i menší děti, které by neměly sílu na vysunutí jednoho velkého šuplíku. V případě patrových postelí bývá úložný prostor i uvnitř schůdků k hornímu lůžku nebo ve skříni podél čela postele.
Pomozte dětem, aby se nebály
Nakonec nezapomeňte na to nejdůležitější. Dítě se musí v posteli cítit dobře. I kdybyste mu pořídili tu nejluxusnější postel na světě, pokud se v ní vašemu potomkovi nebude dobře spát, není to dobrá investice. Pokud můžete, vybírejte postel tak, aby neměla žádné pro děti rušivé prvky, například zdobení, nečekané zakřivení a podobně.
Tím vůbec nejdůležitějším pravidlem je ale pochopitelně boj s tmou. Hlavně menší děti se tmy bojí hodně, takže je dobré pořídit jim do pokoje dostatečné osvětlení. Tím myslíme třeba noční orientační svítidla, která jsou slabá a neruší při spánku. Přesto děti v případě potřeby zachrání před stresem z úplné tmy, když se třeba vzbudí uprostřed noci.