Pokud si zařizujeme nový dům či byt, výběru osvětlení se většinou věnujeme až na samém konci zařizování. To ale často bývá zásadní chyba. Světla by totiž měla ideálně zapadnout do konceptu a designu celé vaší domácnosti. Na trhu je k dispozici opravdu velké množství různých druhů svítidel, přičemž každá místnost si pak zaslouží zvláštní pozornost.
Obývací pokoj - do obývacího pokoje bychom měli zvolit kombinaci příjemného tlumeného světla pro navození pocitu pohody a relaxace a světla reflektorového, které osvětlí pouze frekventovanou část. Ideální je doplnit jednotlivá místa stojací lampou, která může být i zajímavým designovým prvkem pokoje.
Koupelna - do koupelny je nutné vybrat specifické světlo vhodné do těchto prostor, v případě, že by se dovnitř dostala voda či vlhkost. Neměli bychom zapomenout ani na osvětlení zrcadla. Do koupelny se obecně doporučuje světlo studené.
Ložnice - do ložnice bychom měli opět volit centrální tlumené světlo, např. zápustné svítidlo, které má více funkcí, jako je změna jasu. Toto světlo bychom pak měli jistě doplnit stolními lampičkami či jinými menšími svítidly. Vhodným prvkem jsou i např. LED pásky u země, které nám pomohou s orientací v pokoji ve tmě.
Chodby - i pro chodby jsou vhodná orientační světla, stejně jako pro ložnici. Zejména pokud jsou v naší chodbě umístěny schody, je důležité dbát na bezpečnost a tyto schody dostatečně osvětlit např. zmíněnými reflektorovými světly. Pro chodbu jsou dobré i tzv. světlovody, které do místnosti vedou přirozené denní světlo. Místnost pěkně prosvětlí a zároveň nás jeho provoz nic nestojí.
Kuchyně – Pravděpodobně nejdůležitější místností pro výběr osvětlení je kuchyně. Právě tady většina z nás potřebuje nejvíce světla pro práci. Pracovní desku můžeme nasvítit mnoha způsoby. Opět se nabízejí LED pásky nebo klasické bodovky, které umístíme vespod horních skříněk. V kuchyni by nemělo chybět ani centrální světlo. Zkrátka řečeno čím více světla v kuchyni, tím lépe. Zajímavým doplňkem může být i zmiňovaný světlovod. Pokud máte možnost, vybavte kuchyň okny.
Mohlo by vás zajímat
Inteligentní domácnost
Jak se žije v domě s inteligentní domácností?
Bydlení nám mohou každý den zpříjemňovat a usnadňovat moderní pokročilé technologie. Chytrá domácnost je dnes už téměř samozřejmostí. Zajišťuje nám větší komfort, bezpečnost, čas na rodinu a mnohdy i ušetří peníze. Automatizovat lze stínění, osvětlení, vytápění, garážová vrata a spousty dalšího. Vše můžete jednoduše ovládat pouhým stisknutím tlačítka. Jak se žije v chytré domácnosti?
Chytré osvětlení domácnosti
Využijte moderních vychytávek a pořiďte si chytré osvětlení domácnosti. K sehnání jsou světla na dálkové ovládání, která světlo nejen vypínají a zapínají, ale i tlumí, rozjasňují či mění barvu. Další variantou jsou pak pohybová čidla nebo čidla na zvuk. Osvětlení lze napojit i na chytrou domácnost a ovládat vše pomocí tabletu či telefonu. Přímo v místnosti pak systém můžeme ovládat hlasem a dovede se přizpůsobit i rytmu hudby. Dalšími možnostmi jsou ranní buzení či simulace světla v naší nepřítomnosti.
Mohlo by vás zajímat
Interiér
Jak může inteligentní osvětlení zlepšit naše zdraví?
Stále více populární je takzvaná chytrá domácnost, kterou můžeme ovládat skrze telefon. Na dálku lze nastavit termostat, domácí alarm, kamery, zámky dveří a také osvětlení. Díky inteligentním systémům můžeme světla v domácnosti nejen nastavit podle vlastní potřeby, ale také zlepšit naše zdraví.
Výběr vhodného světla je také velmi důležitý pro zdravý rytmus našeho těla. Pokud je tedy náš spánek narušen umělým světlem, především pak jeho modrou složkou, může to mít velký vliv na jeho kvalitu a následně i na naše zdraví. Chytré osvětlení nabízí několik druhů bílého světla, které se může v průběhu dne různě měnit. V čase před spaním pak dokáže systém nechtěné složky umělého světla eliminovat.
Psali jsme také: