Jak vypadá bydlení 21. století? Chytře!
Místo otravného budíku se pomalu rozvinou žaluzie a vás probouzí sluneční svit a jemná hudba. Koupelna se vytopí na příjemnou teplotu, a tak nemusíte klepat zimu jen co upustíte vyhřátou postel. Při odcházení z domu pak stačí zmáčknout jedno tlačítko, dům aktivuje alarm, sníží teplotu a zatáhne žaluzie. Sci-fi? Už dávno ne. Dnes není vůbec složité dosáhnout na chytré technologie, navíc díky jejich bezdrátovosti nemusíte nic významně předělávat.
Co všechno se dá napojit na chytrou domácnost? Systém Loxone se postará například o klimatizaci, vytápění nebo osvětlení. Výhody jsou nejen, že se dům zautomatizuje a přizpůsobí chodu domácnosti, ale také se takto dá poměrně uspořit. Systém se totiž postará o logické fungování všech systémů.
„Například řízení světel je uzpůsobeno tak, že pokud jdu v noci na záchod, tak se mi osvítí jen ta cesta, kam jdu a jen na 30 procent, aby mi nebolely oči. Když ráno vstávám nebo jdu spát, tak potřebuji toho světla více a ten systém to v závislosti na denní době a režimu domu umí poznat. Tomu se říká světelné scény, ty se nastavují většinou pomocí aplikace nebo tabletu,“ popisuje Josef Kreuzman ze společnosti Chytré domy Kreuzman.
Vše stačí nastavit jen jednou a rozhodně nemusíte mít v ruce neustále mobil nebo tablet. Díky chytrému systému se dům sám postará o to, aby se v letních dnech místnosti nepřehřívaly a podle toho zatáhne žaluzie. Než dorazíte domů, bydlení se v pravou chvíli vytemperuje na stanovenou teplotu a čas, kdy se vracíte z práce.
„Pokud chci zhasnout světlo a nechci vstávat z gauče, tak můžu snadno potemnit přes telefon. Stejně tak mohu ovládat žaluzie,“ dodává Kreuzman s tím, že dílčí úkony můžete stále ovládat sami.
Dnes se také dají nastavit vychytávky jako je simulace přítomnosti. Dům se chová jako za běžného provozu, vytahují se žaluzie, spouštějí světla a vy tak na dovolené nemusíte mít strach, že by si nemovitost mohl vytipovat nějaký zloděj.
Nejčastěji se takto využívají hlavně zabezpečovací systémy. Nastavit lze také například zahradní zavlažovače. Čas ušetří i automatické otevírání garážových vrat. Ostatně ke vstupu do domu už ani nepotřebujete klíče, ty nahrazuje čip, kód nebo otisk prstu. Cena pořízení chytré domácnosti se odvíjí od počtu použitých prvků. Také platí, že v bytě nebudou náklady tak vysoké jako například v domě. Jak to funguje v praxi vám ukážou například ve vybraných showroomech společnosti Loxone. Jejich seznam a možnost přihlášení se na prohlídku najdete na webových stránkách loxone.com.
Doporučujeme také:
Komfort a úspory: inteligentní domácnost není jen o ovládání z telefonu!