Výběr spárovací malty je často opomíjenou záležitostí. Jedná se sotva o pár milimetrů, ale rozhodně jde o velmi důležitý prvek, a to nejen z estetického, ale také funkčního hlediska. Tento detail totiž ovlivní celkové vnímání a fungování plochy. Spárovací hmota musí splňovat několik požadavků a její výběr závisí na několika faktorech. Poradíme vám, jak správně a podle čeho tento materiál vybrat.
Úkolem spár je zabránit deformaci a praskání dlaždic. Chrání před pronikáním škodlivin s vodou pod dlaždice. Při výběru spárovacího materiálu zohledněte, v jakých podmínkách bude dlažba položena, ale také o jaký typ dlažby se jedná.
Výběr spárovací hmoty závisí na oblasti použití, šířce spáry, formátu, tvaru, kvalitě a druhu obkladů. Spárovací malta by také měla být odolná vůči vlhkosti, mrazu, bakteriím a plísním a určitě by si měla udržet svou barevnost.
Než začnete se samotným spárováním, je dobré, aby byla lepící malta pod obkladem již suchá a pevná. Holé spáry musí být suché, zbavené prachu a nesmí být znečištěné. Stejně tak by měly být čisté i samotné obklady. A ještě jedno důležité upozornění! Pamatujte, že shoda barevného odstínu je zaručena jen v rámci jedné výrobní šarže!
„Spárovací maltu homogenní konzistenci nanášejte do spár gumovou stěrkou šikmo/diagonálně na směr spáry. Spáry musí být vyplněny maltou v celém průřezu. Po jejich naplnění je třeba přebytečnou maltu z povrchu dlažby odstranit a spárovací maltu nechat po určitou dobu zavadnout. Doba zavadnutí závisí na typu spárovačky a klimatických podmínkách. Po dostatečném zavadnutí spárovací malty můžete umýt povrch obkladu či dlažby navlhčenou měkkou houbou, kterou důkladně vyždímejte. Zbytečně se houbou nevracejte vícenásobně na totéž místo, nechte raději povlak opět zavadnout a po uschnutí, opět vlhkou houbou odstraňte cementový film z povrchu dlažby. Případné jemné cementové závoje po zaschnutí spárovací malty odstraňte suchým hadrem. Po zaspárování chraňte povrch před mechanickým zatížením (chůzí) 24 hodin,“ radí odborníci z firmy Murexin.
Například spárovací malta FM 60 FLEX je prášková, vodě a mrazu odolná, velmi jemná a pružná s výrazným vodoodpudivým efektem, výbornou odolností otěru a s výrazně redukovaným množstvím prachových částí. Velmi snadno se zpracovává a vytváří barevně rovnoměrné spáry. Je určena ke spárování keramických obkladů a dlažeb, mozaiky, jemné kameniny na podlahách a stěnách ve vlhkých prostorách, na balkonech, terasách apod.
Pro dokonalý výsledek je neméně důležitým krokem i nanášení silikonu. Také ten by měl splňovat určité parametry. Důležitá je například jeho pružnost. Vhodný je například Sanitární silikon SIL 60. Je to jednosložkový, vodotěsný, silikonový tmel s 20% trvalou roztažností, vhodný pro použití v interiéru i exteriéru. „Je UV a povětrnostním vlivům odolný, antibakteriální a protiplísňový. Vhodným nářadím je ruční nebo tlaková aplikační pistole na tmely. Podle požadované šířky spáry odřízněte aplikační nástavec a silikon rovnoměrně a bez bublin vytlačujte do spáry,“ dodávají odborníci ze společnosti Murexin.
Pro finální vyhlazení můžete použít Uhlazovací postřik UG 1. Je to tekutina připravená k okamžitému použití, která je určena k vyhlazování a vyrovnávání čerstvých pružných tmelů na bázi silikonů, polyuretanů i na bázi MS polymerů. Má schopnost měnit povrchové napětí tmelů tak, aby se daly snadno tvarovat a vyhladit. Uhlazovací postřik můžete použít v interiéru i exteriéru.
Mohlo by vás zajímat
Aktuality
Použité stavební materiály mají vliv na výslednou kvalitu stavby
Pod pojmem stavební materiál si představíme prakticky cokoliv, z čeho se dá postavit nejen obytný prostor, ale téměř všechno, co nás obklopuje. Stavebních materiálů je dnes na trhu nepřeberné množství. Pokud jste se rozhodli stavět či rekonstruovat, bez odborné pomoci nebudete zcela jistě vědět, jaké vlastnosti dané stavební materiály mají a kde se dají použít. Poradíme vám, jak se v široké škále produktů a jejich vlastností vyznat.
Mohlo by vás zajímat
Aktuality
Plíseň na stěnách negativně působí na naše zdraví. Jak se jí zbavit?
Plíseň se na zdech objevuje všude, kde je hodně vlhkosti. Kromě toho, že nám plísňové mapy ničí vymalované zdi, jejich výpary negativně působí na naše zdraví. Způsobují alergie, astma a dráždí pokožku či oči. Mnohdy mohou být i důvodem závažných onemocnění. Proto je potřeba s plísní bojovat! Jak na to?
Mohlo by vás zajímat
Aktuality
Věděli jste, že zdravé domácí prostředí závisí i na materiálech, které mnohdy nejsou ani vidět?
V době, kdy zařizujeme interiér našeho domu, věnujeme velkou pozornost především výběru barev, designu a povrchovému materiálu. Mnohdy je ale daleko důležitější zaměřit se i na stavební materiály, které hrají sice ne příliš viditelnou, ale velmi důležitou roli. To platí například u podlahových lepidel. Kromě designu parket proto nezapomínejte ani na vhodné lepidlo, díky kterému jednak prodloužíte životnost vaší podlahy, ale především neuškodíte vašemu zdraví.
Mohlo by vás zajímat
Aktuality
Na co nezapomínat při realizaci koupelny? Důležitá je především hydroizolace!
Hydroizolační vrstva pod obklady a dlažbu v koupelnách a na venkovních plochách, jako jsou balkony či terasy je už samozřejmostí. Zabraňuje konstrukci podlahy a stěny ve styku s vodou. Jedná se o důležitou součást obkladového souvrství. Bez hydroizolace se může časem vaše koupelna poničit a čekají vás komplikace s opravou. Případné zatékání vody do podlah a stěn totiž bývá často odhaleno až po delší době, když už je na drobné zásahy pozdě. Sanace takových škod je pak velmi nákladná, a to jak finančně, tak i časově. Na co tedy nezapomínat?