Pokud tedy chcete svůj domov osvěžit a dostat do něj pozitivní energii, interiér podle japonského Kanso je ideálním způsobem. Koncept má velmi blízko k minimalismu, a tudíž je potřeba odstranit nepořádek a zůstat jen u věcí, které opravdu potřebujeme. Tento koncept má za úkol připomínat buddhistickou pravdu, že hmotné věci jsou nestálé a pomíjivé.
Japonských interiérových stylů známe u nás již několik. Všechny jsou založeny na uvolnění prostor. Hlavní myšlenkou je minimum nábytku, dekorací a zbytečných předmětů. Filosofie také varuje před křiklavými barvami a ostrými hranami a velmi důležité je začlenění přírodních materiálů v teplých neutrálních barvách. Jedná se prostě o zjednodušení všeho okolo nás.
Tento styl vychází ze zenového učení. Využívaný je ve Vietnamu, Koreji, Číně a v Japonsku. Jedná se o oproštění se od zbytečností s cílem uvolnit naši mysl.
Mezi další východní filosofie, které pronikly do zařizování interiéru jsou:
Wabi-sabi
Interiér charakterizuje především jednoduchost, čistota, přirozenost, asymetrie a ocenění plynutí času. Na rozdíl od jiných konceptů interiérového designu, wabi-sabi interiér není o vybavení konkrétními styly, nebo na základě pečlivě předepsané palety barev. Je to o umění ocenění prostoru a toho, co se tam již z případné minulosti nachází. Je to o sladění starého s novým. Tento styl se přiklání k udržitelnému enviromentálnímu přístupu. Interiér dokonce nemusí být ani v perfektním stavu, japonská filozofie wabi-sabi je o nalezení krásy v nedokonalosti.
Feng Shui
Základním principem je žít v harmonii s naším životním prostředím. Tato metoda udává jak harmonické umístění domu, tak i předmětů uvnitř. Důležitá je vyváženost, a proto se styl zaměřuje na správné rozmístění oken, dveří, zrcadel, umístění postele či obrazů.
Japandi styl
Japandi, toto slovo vzniklo kombinací slov “japonský” a “skandi”. Tento styl je tedy spojením těchto dvou směrů, jinak řečeno západu a východu. Interiéry ve stylu Japandi jsou čisté, minimalistické, ale zároveň hřejivé a útulné. Budou se líbit těm, kdo touží po klidném prostředí, ale zároveň jim úplně nesedí určitá chladnost striktně skandinávských interiérů. V interiérech v tomto stylu tedy často potkáme předměty vyráběné ručně tradičními technikami, surové materiály a jednoduché přírodní prvky a dekorace. Styl si potrpí na nedokonalostech, které příroda vytváří. Jak japonský, tak skandinávský styl si také zakládají na jednoduchosti, minimalismu a udržitelnosti.
KonMari metoda
Hlavní podstata spočívá ve vytřídění věcí, které vám nepřinášejí radost a v organizaci věcí podle kategorií. U každé věci, kterou vezmete při třídění do ruky, si položíte otázku: „Přináší mi ta věc radost?“ Pokud ano, ponechejte si jí, pokud odpověď zní ne, někomu ji darujte, nebo ji prostě vyhoďte. Test radosti je jedním z klíčů k trvale uklizené domácnosti. Tato metoda se týká třídění celé domácnosti, ale nejvíc práce je vždy s oblečením. Podle Marie Kondo zabírá mnoho prostoru a je s ním spojeno méně emocí.
Domy a interiéry jsou především pro jejich obyvatele, proto vždy zařizujte interiér tak, aby to dělalo radost vám!
Mohlo by vás zajímat
Aktuality
Období bund a svetrů je za dveřmi, zařiďte si šatnu, kde se vaše oblečení nebude mačkat
Přichází podzim a většina žen dá za pravdu, že šatny a skříně opět zaplní objemné oblečení, které zimovalo ve vakuových pytlích. Málokdo má to štěstí, že má doma samostatnou místnost vymezenou jen pro ukládaní oblečení. Pokud se už teď děsíte, jak zorganizovat před podzimem a zimou vaše skříně, máme pro vás několik užitečných rad.
Mohlo by vás zajímat
Aktuality
Interiér štěstí aneb jak si zařídit interiér podle Feng Shui
Potřebu harmonického bydlení si uvědomuje stále více lidí. Feng Shui- toto záhadné spojení slýcháme poslední dobou stále častěji, málokdo by ale dokázal vysvětlit, co vlastně představuje. Jedno je ale jisté, při dodržení jeho pravidel a doporučení docílíme příjemného a harmonického interiéru.
Mohlo by vás zajímat
Aktuality
Čisté linie, přírodní dekorace a útulné detaily. Seznamte se s Japandi stylem
Japandi, toto slovo vzniklo kombinací slov “japonský” a “skandi”. Tento styl je tedy spojením těchto dvou směrů, jinak řečeno západu a východu. V poslední době, především pak na sociálních sítích se tento styl stává velkým trendem. Japandi nás vrací zpátky k základní podstatě bytí. Do našich domácností se vrací příroda a přírodní materiály. V době absence sociálního kontaktu je tak velmi důležité mít kolem sebe jemnost a komfort.
Mohlo by vás zajímat
Aktuality
Zařiďte si interiér v souladu s wabi-sabi a dodejte tak vašemu domovu útulnost
Nyní více než kdy jindy chceme, aby byl náš domov bezpečný kousek ráje, kde můžeme být opravdu sami sebou a najít zde úkryt před stresem každodenního života. Do popředí se proto dostávají trendy jako hygge a wabi-sabi. To se odráží i při zařizování interiéru. Lidé se začali rádi obklopovat věcmi, které mají příběh.