Zásadní je správná hloubka nádrže a ochrana proti promrznutí. Jako první před příchodem prvních mrazíků vyjměte z jezírka filtrační zařízení a zkontrolujte, zda je po sezóně v pořádku. Důležitá je také kontrola čerpadla, trysek a osvětlení. Všechna zařízení, která je možné uskladnit, vyndejte, řádně osušte a uložte k zimnímu spánku. Z vodního systému vypusťte veškerou vodu. Je důležité, aby nezůstala v trubkách a nezamrzla. Obecně vždy platí, že je dobré mít zapnutou filtraci co nejdéle a jarní spuštění provádět co nejdříve. U čerpadla vyjměte a zkontrolujte rotor. Je vhodné ho omýt v kyselině chlorovodíkové, abyste ho zbavili vodního kamene. Stejnou kyselinu použijte k očištění statoru čerpadla a křemíkové trubice u UV lampy. Po ošetření dobře opláchneme čistou vodou.
U gravitačních filtrací a filtrací, které jsou schované v šachtách a nehrozí jejich poškození mrazem, můžete cirkulaci vody nechat zapnutou. Pokud čerpadlo necháváte během zimy v šachtě, obraťte jej sáním dolů tak, aby v něm nezůstala stát voda.
Teprve pak se věnujte čištění dna. Pomocníkem vám může být podtlakový vodní vysavač, který spolehlivě odstraní bahno a nečistoty. Pokud necháváte jezírko na zimu napuštěné, pořiďte si speciální fólii, která ochrání hladinu před padajícím listím a dalšími nečistotami.
Malá jezírka tvořená plastovým korpusem raději úplně vypusťte, neboť nejsou tak veliká a hluboká, aby poskytla rostlinám a živočichům dostatek ochrany před mrazem.
Větší přírodní jezírka pak nechte napuštěná dle velikosti. Doporučuje se minimální hloubka 80 cm, pokud se v něm nacházejí ryby.
Ryby
Pokud v jezírku chováte ryby, doporučuje se při 12°C přerušit krmení. Při delším poklesu teplot pod 7 °C pak přestávají rybky přijímat potravu úplně a samy se stáhnou do nejhlubší části jezírka. Hladina v takovém jezírku by nikdy neměla zamrznout. Na tato jezírka se doporučuje pořídit speciální síť, která zachytí spadané listí, které by mohlo tlením vytvářet jedovaté plyny. Pokud začne hladina zamrzat, je třeba část hladiny udržovat bez ledu. Velikost otvoru v ledu se řídí objemem jezírka a počtem ryb. Je špatné otvor v ledu vysekávat, vyřezávat nebo rozbíjet. Hluk a otřesy rybám velmi vadí. Otvor lze vytvořit mnoha způsoby. Pomoci si můžete klasickou metodou za využití plastových lahví či kousku polystyrenu, vhodné je také pořízení speciálních čerpadel a vzduchovacího kompresoru. Proti zamrzání hladiny pomohou také rostliny se stonky vystupujícími nad hladinu. V ledu totiž vytvoří přirozené větrací otvory.
Rostliny
Některé druhy rostlin přemístíme na zimu do teplejších prostor, jiné můžeme nechat odpočívat na dně. Choulostivější rostliny, například některé tropické druhy leknínů, hyacintů či pistii, je lepší z jezírka přemístit například do sklepa. Pro takové rostliny je rozhodující teplota pod 12°C. Některé vodní a bahenní rostliny ale dokáží přečkat zimu bez újmy. Je třeba je přesunout do nejhlubšího místa nádrže tak, abyste zamezili velkému promrznutí. Pokud jezírko vypouštíte, nechte rostlinky na dně a zakryjte je vrstvou listí, následně vše překryjte pytlovinou.
Pokud na zamrzlou plochu v zimě zasněží, snažte se sníh odmést. Řasa, která se na kamenech a fólii během zimy vytvoří, by měla mít normální denní a noční cyklus. Pomáhá tak přirozenému životu v jezírku díky vytváření kyslíku. Pokud by byla hladina zakryta, bude mít jen noční režim a to jezírku rozhodně neprospěje. A nezapomeňte, bruslení a jiné zimní radovánky na zamrzlé jezírko a jeho okolí nepatří. Ryby potřebují k úspěšnému překonání zimy klid.
Mohlo by vás zajímat
Aktuality
Jak se před podzimem postarat o trávník
Dokonalý trávník je chloubou mnohých majitelů zahrad. Jenže aby byl opravdu hustý a zelený, potřebuje mnoho péče. Na jaře a v létě především sekání, zavlažování a výživu. Na podzim se jeho potřeby ale mění. A protože léto se s námi pomalu loučí a na řadě je podzim, je dobré dát zahradě potřebnou péči, než dorazí chladné dny. Poradíme vám, jak se o trávník v těchto dnech starat.
Mohlo by vás zajímat
Aktuality
Krásná zahrada svépomocí? Víme, jak na to!
Realizace zahrady je často diskutovaným tématem a existují dva tábory. Jedni si stojí za vlastními silami, jiní raději využijí služeb zahradního architekta. Existuje ale i rozumný kompromis, kdy si užijete práci při tvorbě vysněné zahrady a zároveň máte po ruce odborníky, kteří se s vámi rádi podělí o zkušenosti a cenné rady. Zahradnictví Plzeň totiž nabízí službu „Zahrada svépomocí“. Odborníci vám poradí, jaké řešení je pro váš pozemek ideální a pomůžou vám s těmi nejtěžšími úkoly. Zbytek je již ve vašich rukou.
Mohlo by vás zajímat
Aktuality
Nastal čas zazimovat zahradní techniku
Nastalo období, kdy spousta z nás ukládá k zimnímu spánku veškerou zahradní techniku. Máme pro vás několik rad, jak se správně postarat o vaše pomocníky. Správným zazimováním a skladováním je totiž uchráníte před korozí, prodloužíte jejich životnost a zabráníte i zbytečným výdajům za opravy.