České stavebnictví zaznamenalo nárůst. S přispěním inženýrských i pozemních staveb bylo meziročně vyšší o procento. Meziměsíčně pak byla stavební produkce vyšší o 2,5 %. Čísla zveřejnil v uplynulých dnech Český statistický úřad.
Stavebnictví po několika měsících v červnu opět meziročně rostlo, jeho další zásadní oživení ale analytici kvůli nižšímu počtu vydaných stavebních povolení nečekají. Podle ČSÚ stavební úřady v červnu vydaly meziročně o 8,7 procenta povolení méně a jejich orientační hodnota klesla o 15,2 procenta. Meziročně bylo zahájeno o 18,3 procenta bytů méně, dokončeno bylo o 4,0 procenta bytů více.
„Na budoucí vývoj stavební výroby bude mít v některých městech dopad i taková změna, jakou je aktuálně diskutovaný návrh vyhlášky o technických požadavcích na výstavbu. Čím komplikovanější a závaznější přijímané normy budou, tím horší podmínky se pro novou domácí bytovou výstavbu vytvoří. Jejímu dalšímu rozvoji to pak jednoduše moc nepomůže,” říká k výsledkům stavebnictví monitorovaných ČSÚ Kristýna Viktora, vedoucí realitního oddělení společnosti Broker Consulting.
Co hodně pomohlo byla produkce v pozemním stavitelství, ta se v červnu meziročně zvýšila o 0,7 procenta a v inženýrském o 1,6 procenta. Tato produkce je ale závislá na veřejných zakázkách, rozhodně je vyšší ve srovnání s průměrným měsícem posledního předcovidového roku 2019 o 6,5 procenta.
Celkem stavební úřady vydaly 6 759 stavebních povolení, meziročně o 8,7 procent méně. „Orientační hodnota v červnu povolených staveb dosáhla 44 mld. Kč a meziročně klesla o 15 %. Za tímto poklesem do značné míry stojí vysoká srovnávací základna z loňského června, kdy byla povolena výstavba velkého logistického centra,“ říká Petra Cuřínová, vedoucí oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby ČSÚ.
„Efektivnější cestou je vytváření podmínek pro to, aby se zrychlilo územní plánování a zkrátila se tak příprava nových projektů. Další cestou, jak pomoci rozvoji stavební výroby, je užší spolupráce investorů s místní samosprávou,“ Kristýna Viktora.
Mohlo by vás zajímat
Aktuality
Proč je důležité aktualizovat pojistku nemovitosti? Mnoho lidí to opomíjí!
Češi často opomíjejí aktualizaci pojištění nemovitosti. Představte si, že roky vzorně platíte pojištění, když pak ale skutečně potřebujete pomoc, pojistka na to nestačí. V takovém případě se jedná o podpojištění. Kvůli současné vysoké inflaci se tento problém týká čím dál většího množství smluv. Mít pojíštění majetku tedy nestačí, je potřeba ho také pravidelně aktualizovat!
Mohlo by vás zajímat
Aktuality
S nemovitostními fondy zatím mnoho lidí zkušenosti nemá, jedná se přitom o zajímavou investici
Kvůli ekonomické situaci v posledních letech více než třetina lidí zrušila, či odložila koupi nemovitosti. Důvodem jsou vysoké úrokové sazby u hypoték a nárůst cen energií. S ušetřenými penězi poté lidé naložili různými způsoby. Třetina je uložila na spořicí účet, pětina si nechala prostředky na běžném účtu a pět procent investovalo do nemovitostních fondů. Vyplývá to z průzkum společnosti Broker Consulting. U nemovitostních fondů je největší výhodou ochrana finančních prostředků před inflací a pravidelné příjmy z fondu.
Mohlo by vás zajímat
Aktuality
Investice do nemovitosti, či vlastní bydlení? Jak si Češi zajišťují klidný důchod?
Čeští penzisté se musí po odchodu z aktivního pracovního života vyrovnat s citelným poklesem příjmů. Pokud nechcete v důchodu živořit a užít si penzi naplno, je potřeba začít přemýšlet o adekvátní náhradě finančního výpadku. Jak našetřit na důchod je proto velmi aktuální otázka i pro mladé lidi. Podle průzkumu společnosti Broker Consulting od agentury Ipsos to ale většina Čechů nechává až na poslední chvíli. Většina dotázaných také věří, že stáří bude klidnější, pokud budou mít vlastní bydlení.