Kámen představuje originální přírodní prvek, který se může stát dominantou vaší zahrady
Kámen může mít v zahradě velmi široké využití. Použít se dá jako funkční prvek i jako okrasný předmět. Díky kameni můžeme esteticky propojit dům se zahradou. Kamenem můžeme osázet skalku i ho využít jako drenáž či z něj vyskládat plot. Možností je spousta.
S kamenem v mnoha podobách se v zahradě můžeme setkat téměř všude. Díky své odolnosti se hodí do zahradních cestiček, drobný kačírek můžete uplatnit jako drenáž kolem domu, kamenem můžete osázet skalku, vetší kusy se dají využít do gabionových plotů a z velkých tunových balvanů můžeme vytvořit zahradní solitér. Kameny také efektivně doplňují vodní prvky jako jsou jezírka či přepady.
O zařazení kamene do vaší zahrady začněte přemýšlet už při výstavbě domu a při plánování zahradních úprav. Naplánujte si využití, množství i druh kamene.
Kámen jako solitér
Jako solitérní a nepřehlédnutelné dominanty zahrady lze využít velké tunové balvany. Obzvlášť efektivně působí takový kámen v doprovodu s vodou či dřevinami. Tady je ale lepší spolehnout se na zkušenosti odborníka. Solitérní kámen by měl totiž zapadnout do okolí a měl by na svém stanovišti působit tak, jakoby tam byl už věky. Podstatné je také výběr správného typu kamene. Ideální volbou jsou žulové valouny, hezky se vyjímají i zajímavě tvarované vyvřeliny z čediče. Rozhodně stěhování tunového kamene na určené místo není jednoduchá akce. Je potřeba počítat s patřičnými náklady na dopravu a mechanizaci potřebnou k naložení, vyložení kamene a jeho usazení. Většinou se to neobejde bez jeřábu a nakladače. Nejen z technického, ale i z etetického hlediska by měl usazování kamene dohlížet a dělat odborník.
„V naší firmě máme sázení kamenů moc rádi. U nás říkáme, že dokud se nesází tunový kámen, tak se nejedná o pořádnou zahradničinu,“ říká odborník Přemysl Písař ze Zahradnictví Plzeň.
Vhodnými solitéry jsou:
- Žula
- Pískovec
- Rula
Výplň do gabionů
Moderním principem, jak si zahradu obohatit o kámen je zakomponovat ho do zahrady v podobě gabionového plotu. Jedná se o estetický, ale i funkční doplněk vaší zahrady. Součástí je antikorozně upravená svařovaná síť spojená pozinkovanými spirálami a s kamennou výplní. Na pohledovou stěnu se ručně vyskládají větší zajímavější kameny a meziprostory se vysypou menšími kameny. Je to účinné, ekologické, variabilní řešení výstavby opěrných zídek.
Gabionové ploty mají mnoho výhod:
- rychlá instalace
- žádné betonování základů
- žádné armování
- žádné stavební povolení
- moderní vzhled
- dlouhověkost a bezúdržbovost
Kámen k jezírku či na skalku
K jezírku se spíše hodí říční žulové valouny, do skalky naopak členité kameny. S vodním prvkem může sousedit solitérní kámen, přirozeně působí říční valoun, plochý kámen zase využijeme pro přepad vody ve vodopádu a z jemných valounků a kačírku vyplníme břehy. Vše by mělo působit co nejpřirozeněji.
Do skalek a záhonů vybírejte drobnější členité kameny. Pozor! Vápencové horniny mohou vlivem dešťů uvolňovat do půdy minerály a nevhodnou kombinací se může některým rostlinám i uškodit.
Kamenné nášlapy a cesty
Na nášlapy je vhodná plochá břidlice, čedič či pískovec. Tento prvek má nejen estetický význam, ale i funkční. Občas se vyplatí umístit kamenné šlapáky i do cest mezi záhony.
V zahradních cestách je kamen velmi využívaný, a to díky své odolnosti vůči vlivům počasí i zátěži. Vybírejte minimálně porézní horniny, aby vám po první zimě nepoprskaly. Pečovat o zahradu je potřeba i v zimě, proto vybírejte kameny s hrubším povrchem, které nebudou v deštivých a zasněžených dnech kluzké.
Nabídku kamenů rozmanitých barev a velikostí objevíte v každém zahradnickém centru.