Kde v interiéru využít luxfery?
Mnohým z nás se při vzpomínce na luxfery vybaví návštěva babiččina domu, či 70. léta. Historie luxfer ale sahá daleko do minulosti. První skleněnou tvárnici vyrobil James Pennycuick z Británie počátkem 20. století. Tento materiál se ihned rozletěl do celého světa a dodnes se využívá jako zajímavý doplněk.
Luxfery jsou sice skleněné, ale mají pevnost cihel. Podle odborníků z luxfer lze vystavět i nosnou zeď. V poslední době jsou využívány především pro jejich elegantní vzhled, který dokáže interiér ozvláštnit. Díky propustnosti světla se jejich využití ještě zvyšuje. Navíc v prostoru fungují jako vynikající zvuková izolace a mají i velmi dobré tepelně izolační vlastnosti. Mohou být průhledné, či různě zbarvené, či zakalené.
V současné době se nejvíce používají jako zajímavý architektonický prvek v interiérech. Najdeme je především v koupelnách, kuchyních, vstupních halách, či na schodištích. Velmi zajímavě působí v prostoru, kde nahradí příčku. Interiér je díky sklu světlejší a opticky prostornější. V kuchyních se luxfery dají využít zase místo obkladu za kuchyňskou linkou. Velmi využívané jsou pak v halách či předsíních.
Existuje ale i imitace luxfer, a to z keramických obkladů a dlažeb série Diesel Living od společnosti ProCeram. Jedná se o dlaždici, u které na první pohled nepoznáte, že se nejedná o sklo. Tato varianta je vhodná taktéž do koupelen či kuchyní.