Pozor na místní regulativy
Stavba altánu, pergoly či terasy je praktickým doplňkem zahrady rodinného domu. Většina těchto malých zahradních staveb nepotřebuje žádnou administrativu ve vztahu ke stavebnímu úřadu, především pokud se jedná o samostatně stojící jednoduché stavby do 25 m2 plochy umístěné alespoň 2 metry od sousedů. Pokud ale chcete cokoliv jiného než pergolu, kterou je možné umístit zcela volně, je vždy vhodné seznámit se se specifickými místními podmínkami. Nerespektování administrativních povinností spojených s drobnými zahradními stavbami vám totiž může způsobit potíže na úřadech a následně i placení vysoké pokuty.
Pokud jste se rozhodli postavit si na zahradě jakoukoliv drobnou stavbu, je nutné se nejprve informovat o tom, zda podle platného územního plánu obce je váš pozemek zastavitelný a pro jaký účel využití. Na místní regulativy dávejte velký pozor, v některých obcích je stanoven maximální koeficient zastavitelnosti, který reguluje hustotu zástavby. V praxi to znamená, že v rámci svého pozemku můžete mít například pouze 25% plochy zastavěné, do níž se započítává zastavěná plocha domu a nové terasy či přístřešku. Pozor také na ochranné pásmo lesa či jiné chráněné plochy, do nichž může drobná stavba zasahovat, a bez stavebního povolení se tak neobejdete.
Pro drobné stavby také Ministerstvo pro místní rozvoj vydalo metodické doporučení, jak na takové stavby nahlížet – rozlišeny tak byly dvě základní kategorie, a to pergoly a přístřešky.
Pergola je stavba se vzdušným zastřešením. Pergolu nejčastěji tvoří trámy a latě s tím, že její vrchní část není celistvá, dává pouze základ pro pnutí rostlin. Pergola není považována za stavbu, a umístit ji tak můžete libovolně kdekoliv na zahradě či u domu, aniž byste se museli zabývat komunikací se stavebním úřadem.
Přístřešek je zastřešenou stavbou bez obvodových svislých konstrukcí (ať už chybí pouze jedna svislá stěna, nebo všechny). Může sem spadat například altán, zastřešené parkovací místo, nebo zastřešená terasa. Přístřešek je stavbou a spadá pod režim stavebního zákona.
Terasa nezastřešená z betonu či zámkové dlažby je rovněž stavbou, která pod režim zákona spadá. Zastřešená terasa je pak prostě přístřeškem.
Podmínky, které zahradní stavby musí splňovat!
Jednou z podmínek, které musí jakékoliv stavby vždy splňovat, je odstup od sousedního pozemku alespoň 2 metry. Toto pravidlo je dáno vyhláškou a bez výslovného souhlasu souseda není možné jej nerespektovat.
Pro drobné stavby stojící samostatně na zahradě není jinak vyžadováno žádné stavební povolení, územní souhlas ani ohlášení, pokud splňují následující podmínky:
- zastavěná plocha maximálně 25 m2
- výška maximálně 5 m
- stavba musí být nepodsklepená
- stavba nesmí mít obytné ani pobytové místnosti, toaletu ani vytápění
- stavba by neměla sloužit k ustájení či chovu zvířat
- neměli bychom ji využívat jako sklad hořlavin a jiných nebezpečných látek
- rozhodně nesmí být určena k podnikání
- a nezapomeňte, že plocha části pozemku schopného vsakovat dešťové vody po jejím umístění bude nejméně 50 % z celkové plochy pozemku rodinného domu nebo stavby pro rodinnou rekreaci
V jiných případech je nutné stavbu administrativně řešit se stavebním úřadem a stavbu ohlásit, případně zažádat o územní souhlas či stavební povolení.
Zvláštní režim pak mají drobné stavby, které jsou „přilepeny“ na rodinný dům. Je-li totiž terasa nebo přístřešek vzájemně provozně propojena s domem a půdorysně jej rozšiřuje, jedná se o přístavbu rodinného domu a nikoliv samostatnou drobnou stavbu. Takovou terasu, ať už nezastřešenou či zastřešenou, je nutné stavebnímu úřadu ohlásit a vyžádat si územní souhlas.
Drobné stavby se obecně do katastru nemovitostí zapisovat nemusí. Avšak je-li terasa či altán větší, bude třeba ji do katastru zapsat.
Zahradní stavba a fotovoltaika v jednom
Pokud se pro zahradní stavbu rozhodnete, velmi moderní a užitečné jsou v dnešní době zahradní stavby, které kombinují zastřešení s fotovoltaickým systémem. Například společnost Hobbytec implementuje panely přímo do zastřešení pergoly, zimní zahrady a přístřešku pro auto. Využívají přitom nejmodernější technologie, které zajistí maximální výkon a dlouhou životnost všech částí systému. Jedná se o funkční, a navíc velmi elegantní řešení, které vám do budoucna ušetří spoustu peněz.
Mohlo by vás zajímat
Terasy, pergoly a zimní zahrady
Hliníkové zimní zahrady - inspirujte se!
Při plánování zimní zahrady je v první řadě nutné si řádně promyslet několik základních a zásadních náležitostí. Velmi důležitou otázkou je to, zda chcete zahradu využívat od jara do podzimu, či celoročně. Pokud se rozhodnete pro celoroční variantu, je potřeba myslet i na vytápění a vhodné zasklení.
Mohlo by vás zajímat
Energie a vytápění
Zimní zahrady, pergoly a přístřešky s fotovoltaickými panely v jednom vám pomohou ušetřit za energie
Moderní pergoly a zimní zahrady mají spoustu výhod. Chrání své obyvatele před sluncem, deštěm, rozpálenou terasou i přehříváním interiéru domu. Navíc navyšují obytné prostory domu a nyní vám díky moderním technologiím umí i ušetřit peníze. Pokud totiž na jejich zastřešení zvolíte fotovoltaické panely, zabijete dvě mouchy jednou ranou. Budete mít kvalitní zastřešení a zároveň vlastní sluneční elektrárnu.
Mohlo by vás zajímat
Terasy, pergoly a zimní zahrady
Hliníkový přístřešek na auto může sloužit jak pro ochranu auta, tak jako malá fotovoltaická elektrárna
Přístřešek na auto ochrání vůz před povětrnostními vlivy. Oproti garáži není nijak nákladný a může posloužit také jako pergola. Navíc bude velmi vkusným doplňkem vašeho domu. Zajímavým řešením pak může být i varianta, kdy na střechu takové stavby umístíte fotovoltaické panely. Vytvoříte si tak vlastní sluneční elektrárnu.
Mohlo by vás zajímat
Exteriér
Hliníkové pergoly - inspirujte se! Chrání před vlivy počasí, a navíc rozšíří obytné prostory domu.
Velkým hitem jsou v současné době hliníkové zahradní pergoly. Mají totiž několik výhod, které majitelé nemovitostí ocení. Chrání před sluncem, deštěm i přehříváním interiéru domu. Navíc navyšují obytné prostory domu. Na výběr je z mnoha variant, a tak je jen na vás, jaké zastřešení zvolíte.