Konec topení plynem do roku 2040
Evropská komise chce do roku 2040 postupně ukončit vytápění budov plynem a dalšími fosilními palivy. Platit mají i přísnější ekologická pravidla. Nově postavené budovy nebudou moci od roku 2030 produkovat žádné emise. Už za pět let také lidé přijdou o nárok na podporu vytápění plynovými kotli. Jedná se o další část cesty ke klimatické neutralitě.
Ke splnění klimatických cílů je potřeba do konce desetiletí omezit emise skleníkových plynů nejméně o 55 procent proti hodnotám z roku 1990. Cílem komise je do poloviny století neprodukovat emise žádné. Plán je takový, že země by měly přejít na využívání ekologicky vyráběného vodíku či bioplynů. To má usnadnit mimo jiné finanční podpora jejich produkce a distribuce.
Nová pravidla se dotknou jak producentů a distributorů plynu, tak i stavebních firem či majitelů budov. Státy by tak do roku 2025 měly sjednotit hodnocení energetické efektivity staveb na škále od A do G.
Plány zahrnují právě i cestu, jak postupně opustit od vytápění a chlazení budov fosilními palivy, a to nejpozději do roku 2040. Velkou změnu tak pocítí domácnosti, neboť od roku 2027 by neměly být poskytovány lidem dotace na plynové kotle. To samozřejmě povede k velkým finančním výdajům domácností. Podle odborníků bude dopad takový, že ještě více prodraží výstavba novostaveb. Následkem pak může být nedostupnost bydlení.
O návrzích by měli v tomto roce vyjednávat členské státy. Postoje jednotlivých zemí jsou ale různé, a tak se finální podoba návrhů může ještě změnit.
Psali jsme také:
- Blíží se povinná výměna kotlů
- České domácnosti si příští rok připlatí za energie. Připravte si zhruba tisíc korun navíc
- Zařiďte si domácnost s optimální spotřebou energie
- Domácnosti si od nového roku připlatí za elektřinu
- Odstartovala Nová zelená úsporám
- Nový motor pro české stavebnictví. Další etapa Nové zelené úsporám podpoří renovaci a výstavbu