Koupací sezóna klepe na dveře. Jak si udržet vodu v bazénu stále čistou?
Spousta z nás už odzimovala svůj zahradní bazén a netrpělivě vyhlíží koupací sezónu. Vzhledem k aktuálním předpovědím je velmi pravděpodobné, že je velmi blízko. Udržet v zahradním bazéně křišťálově čistou vodu po celé léto je ale mnohdy nadlidská práce. Spousta majitelů si celou sezónu láme hlavu s tím, proč je voda zelená, proč se v ní tvoří nečistoty či proč není průzračná. Máme pro vás několik základních rad, díky kterým bude vaše hladina jak zrcadlo.
Spousta majitelů bazénů si láme hlavu se správnou údržbou vody v bazénu. Během léta se totiž do vody logicky dostává spousta nežádoucích nečistot, jako jsou například zbytky opalovacích krémů, trávy, hmyz apod. Aby voda v bazénu zůstávala nezávadná, je třeba ji pravidelně dezinfikovat a chránit.
Základem je měření pH hodnot. K tomu vám stačí běžné papírové testery, které seženete v běžném obchodě se zahradním sortimentem. Před každou úpravou vody je potřeba tento test provést, abyste věděli, jak na tom voda ve vašem bazénu je. Podle naměřených hodnot pak můžete zvolit to správné ošetření a vhodně zvolit bazénovou chemii. I ta se dá koupit v běžném obchodě a dle etikety většinou jednoduše rozpoznáte, kterou chemii potřebujete.
Doporučené hodnoty:
- Tvrdost: ne více než 18°N
- pH: v rozmezí 7,0 – 7,4
- Alkalita: v rozmezí 80 – 120 ppm
- Volný chlor: v rozmezí 0,3 – 0,6 mg/l *
- Aktivní kyslík: v rozmezí 4 – 20 mg/l *
Důležité je také udržovat požadované limity tvrdosti vody. Tento fakt je třeba mít na paměti hlavně při dopuštění vody do bazénu. K napouštění je ideální použít už upravenou vodu. Při napouštění z vlastní studny se totiž můžete v bazénech setkat s různými nežádoucími látkami, třeba i těžkými kovy. Voda se také častěji kazí a leckdy pak za chemii na úpravu vody zaplatíte nemalé peníze.
Nezbytná je také filtrace, ta by měla mít odpovídající výkon vzhledem k objemu bazénu. Bez dobrého fungování filtrace totiž nelze ani s použitím chemických přípravků dosáhnout po všech stránkách čisté, kvalitní a zdravotně nezávadné vody. Například nejběžnější pískovou filtraci je nutné udržovat neustále čistou, a proto ji musíte pravidelně alespoň jednou za 14 dní proplachovat a nejpozději jednou za 2 roky celou vyměnit.
Pokud máte velký bazén, neměl by vám chybět bazénový vysavač, který vám pomůže odsát ty nejhrubší nečistoty ze dna a stěn bazénu a rovnou se jich zbavuje. Bazénové vysavače se liší především způsobem manipulace. Na výběr je ruční vysavač, poloautomatický, či plně automatický vysavač. Aktuálně jsou na trhu i vysavače bez filtrace, podtlakové vysavače, akumulátorové, či na baterie.
Někdy se může stát, že se neuhlídají všechny hodnoty v předepsaných mezích, a výsledkem pak je zkažená bazénová voda. Ta může být buď zelená, mléčná, nebo silně zakalená. Když už k takové situaci dojde, musíte začít úplně stejně jako při jarním odzimování.
Nezapomeňte:
- Pravidelně ošetřovat vodu bazénovou chemií
- Pravidelně kontrolovat pH
- Proplachovat písek ve filtraci
- Odstraňovat nečistoty vysavačem či síťkou
Psali jsme také: