Koupě extrémně levné nemovitosti na italském pobřeží nemusí být zase až tak lákavá, jak se na první pohled zdá
Asi každého v poslední době zaujaly časté články v médiích ohledně prodeje domků v Itálii za jedno euro. Nabídky většinou vypadají lákavě. Koupíte si za pár korun domeček v malebné rybářské vesnici u moře a zbytek života máte kam jezdit na dovolenou. Jak ale spousta z nás tuší, tak jednoduché to zase nebude. Skutečně si za jedno euro můžete pořídit domek na pobřeží Sicílie, v čem je ale háček a proč tato koupě není vhodnou investicí? Za jaké nemovitosti v zahraničí raději utratit peníze? Máme pro vás několik rad a zajímavostí.
Pokud přemýšlíte o tom pořídit si domek někde na pobřeží raději hned nepodléhejte zajímavým a extrémně levným nabídkám. Některé italské vesnice nabízí zájemcům o bydlení nemovitosti za velmi málo peněz, kdy nabídky v ceně 1€ nejsou výjimkou. Starostové italských vysídlených venkovů se tak snaží nalákat mladé lidi zpět do jejich vesnic. Tyto zdánlivě lákavé a výhodné nabídky mají však několik háčků. „Za prvé, kupující se musí stát trvalým občanem dané vesnice, tzn. musí se v nemovitosti trvale usadit a žít. Za druhé, nemovitosti v nejnižších cenových kategoriích jsou většinou v rozpadlém až havarijním stavu a je proto třeba nákladná rekonstrukce. A zařizovat rekonstrukci domku ve vysídlené italské vesnici není pro cizince žádná jednoduchá úloha. Celkové náklady na nemovitost tak mohou ve finále překonat ceny novostavby u developera,“ říká Iveta Pauková, majitelka společnosti RealCare Invest.
Daňový řád Italské republiky je v porovnání s českým daňovým řádem velmi nevýhodný. „Jen namátkou, Itálie má zavedené majetkové daně pro všechny rezidenty a v případě daňové rezidence se tam pak daní celosvětový majetek,“ upozorňuje Pauková.
Faktem je, že v některých lokalitách jsou tyto „levné" nemovitosti navíc památkově chráněné, a tak jejich rekonstrukce musí být materiálově a postupově v souladu s požadavky národní památkové péče, což ze zkušeností z Čech s sebou také nese zvýšené stavební náklady.
Podívejte se i na další RADY PRO INVESTICE DO NEMOVITOSTÍ.
„Neposledním faktem je, že vysídlená vesnice nemá svým obyvatelům co nabídnout. Kvůli nulové poptávce zde nejsou obchody ani služby, mnohdy ani se základními potravinami. Velmi nepříjemná je i skutečnost, že pokrytí signálem GSM pro příjem mobilního telefonu a alespoň mobilního internetu je v těchto lokalitách takřka mizivé,“ uvádí Pauková.
Pokud se tedy nechcete stát profesionálním poustevníkem a vaší vidinou je i to, aby vám nemovitost vydělávala, je lepší zaměřit se na lukrativní nabídky investičních nemovitostí. Například Sardinie nabízí nádhernou přímořskou oblast a velmi příjemné sezónní bydlení. Místní úřady tady přísně regulují výstavbu a nemovitosti si tady tak velmi dobře drží cenu. Z pohledu přímořských letovisek je Sardinie o 40% levnější než nemovitost v ČR.
Pokud vás investice do nemovitostí v zahraničí zajímavý, vše potřebné se dozvíte v našem seriálu Investování v zahraničí.