Kouzlete v kuchyni, vypěstujte si jedlé květiny
Sedmikrásky v salátu, macešky na dortu či kostky ledu s růžovými okvětními plátky. Jedlé květy jsou nevšední ozdobou různých pokrmů, zároveň i prospívají zdraví. Dodají nečekanou chuť, exotický vzhled, aroma i barvu.
Jedlé květiny jsou nedílnou součástí moderní gastronomie. Využívali je lidé ale již dlouhá staletí před námi, například staří Řekové si do vína s oblibou dávali fialové lístky, pro intenzivnější chuť. Římané naopak rádi využívali okvětní lístky růží, oblíbené byly jedlé květiny i ve Viktoriánské době.
Zdobení jídel a nápojů květinami se v poslední době opět stává velkým hitem. Jedlé květy jsou jednoduchý způsob, jak udělat jídlo výjimečné. Mnohé květy navíc mají i velmi výraznou chuť. Nejde pak jen o vizuální efekt, ale i o ten gastronomický.
S jedlými květinami by se proto mělo zacházet stejně jako s ostatními přísadami. Důležité je vědět, jak si daná květina rozumí s ostatními ingrediencemi v pokrmu. Jakmile znáte jednotlivé chutě a vůně, můžete se pustit do samotného aranžování.
Většina jedlých květin dovede kromě jídla ozdobit i vaši zahradu či parapet. Výhodou je například to, že do zahrady květy navíc nalákají opylující hmyz a zkrášlí ji na většinu sezony pestrými barvami. Dají se pěstovat nejen na záhonech, ale také v závěsných koších či truhlících.
Pochutnat si můžete na hořkých pampeliškách, sedmikráskách nebo sladké levanduli. Z okrasných a planých jedlých květin jsou asi nejpopulárnější lichořeřišnice, violka, měsíček, večernice, sladké fialky, fuchsie, ibišky a růže. Hodí se do salátů, na chlebíčky a na dezerty. Jedlé květy je nejlepší utrhnout až těsně před podáváním. Pro přímou konzumaci je sbírejte vždy během nejchladnější části dne. Pokud pak květy usušíte, získáte skvělou ingredienci pro směs koření. Květiny jsou vhodné ale i pro výrobu domácí kosmetiky. Hojně využívané jsou šeříky pro tělové oleje či levandule pro mýdla.
Většina rostlin je nenáročná a lze je pěstovat jak na běžné zahradě. Zvládnete je vypěstovat od semínek a dobře si rozumí s různými druhy zeleniny, takže je můžete vsadit přímo do záhonů či do nádoby k rajčatům. Pro začátek si vyberte osvědčenou trojici - lichořeřišnici, měsíček a afrikány.
Jedlé květiny potřebují obvykle hodně slunce, úrodnou půdu a během kvetení i hnojivo. Vysévat a sázet můžeme na jaře a začít můžete se semínky už teď ve vaší kuchyni.
Pamatujte, že květy jsou jako bylinky, při kvetení obsahují největší množství éterických olejů a cukru, proto se musí sbírat dřív, než se přemění ve škrob.
Psali jsme také:
- Zahrada v únoru: skvělá zelenina na zahradě vyžaduje přípravu už nyní!
- Bylinky oživí nejen vaše kulinářství, ale i zahradu
- Vybíráte kompostér na zahradu, máme pro vás několik rad