Krmítka pro ptáky: Podle čeho vybírat?
Zimní období je pro zvířata náročný čas. Nemají obecně tolik potravy jako v jiné roční období. Obzvláště pro ptáky může být zima velmi namáhavá. Pokud ale chcete opeřencům pomoci, pořiďte si krmítko. Nejen, že ptáčkům pomůžete, ale také si zkrášlíte zimní zahradu a zajistíte si unikátní podívanou.
Chcete si užívat pohled na zimní zahradu, ve které poletují vrabci nebo třeba sýkorky? Pořiďte si krmítko. Opeřenci totiž tvoří totiž důležitou součást celého ekosystému, a vy jim tak pomůžete přečkat zimu. V létě vám na zahradě za odměnu budou sbírat housenky, mšice a další hmyz.
Ptačí krmítko je velmi jednoduchý výrobek. Nemusíte řešit mnoho parametrů, zaměřte se především na materiál, konstrukci a rozměry.
Dřevo
- materiál, který esteticky zapadne na vaši zahradu
- jsou stabilní a mají dlouhou životnost
- náročnější údržba
- nutnost ošetření a čištění, náchylné je zejména borové a smrkové dřevo, volte raději tvrdé dřeviny jako například dub, či buk
Plast
- jednoduchá údržba
- odolnost vůči promoknutí
- nepřirozený vzhled
Kov
- stabilita
- snadná údržba
- nutné ošetření
Konstrukce krmítek se značně liší. Přestože se vyrábí mnoho modelů, stále se nejčastěji doporučuje krmítko se stříškou a vyvýšenými okraji. Stříška brání rychlému navlhnutí krmiva a okraje zase zamezí přepadávání potravy. Na podnose se také nesmí zadržovat voda. Krmítko by mělo mít malé odtoky.
Jednoduchý typ krmítka, který má podobu čtvercového nebo kulatého podnosu. Krmítko je zavěšené, případně osazeno na stojanu. Ptákům umožňuje snadný přístup k potravě. V případě útoku jiných zvířat mohou okamžitě uletět. Nicméně krmivo není nijak chráněno a rychle navlhne.
Praktické řešení nabízí zásobníky. Krmivo z nich postupně vypadává na plochu, odkud jej ptáci vyzobávají. Hlavní výhodou zásobníků je ochrana krmiva před vodou a větrem. Počítejte ale se složitější údržbou.
Existuje ale mnoho dalších druhů, které nainstalujete prakticky kamkoliv. Mezi další druhy patří třeba krmítka na balkon, na parapet či závěsná krmítka.
Rozměry ovlivňují, kolik krmiva do krmítka umístíte a také jaké druhy ptactva přilákáte. Menší krmítka se hodí spíše pro drobnější ptáky – vrabce, sýkory či lejsky. Pokud se chcete kochat pohledem na kavky, holuby, poštolky a další větší ptactvo, pořiďte si rozměrnější krmítko.
Krmítko umístěte na zahradě do závětří a na světlé a přehledné místo. V blízkosti krmítka by neměly být prosklené plochy a silnice. Krmítko umístěte do výšky.
Krmítko naplňte ještě před napadnutím prvního sněhu. Začněte s malým množstvím krmiva – dokud nemrzne, ptáci si dokážou sami ulovit dostatek hmyzu. Vhodné krmivo je:
- slunečnicová semínka
- obiloviny
- rozdrcené ořechy – pouze nesolené a nepražené
- hovězí lůj
- jablka, bobuloviny a mnohé další
Obecně platí, že čím pestřejší stravu budete do krmítka vkládat, tím více ptačích druhů nalákáte.
Psali jsme také:
- Inspirace: Vyzdobte si zahradu originálními vánočními dekoracemi
- Jak zazimovat zahradní techniku
- Zahrada v listopadu
- Připravte růže na první mrazíky
- Okenní parapet může být plný květů i na podzim