Dřevo topolu je v klasické truhlařině mnohdy podceňováno především pro svou měkkost. Pokud už si truhlář vybere topolové dřevo, tak především kvůli jeho tvaru a zajímavé kresbě. Tento druh dřeva prochází dlouhým procesem schnutí, než se dostane do dílny, kde z něj začne vznikat nábytek. „Strom schne přirozenou cestou zhruba dva roky ve skladu a pak ještě několik měsíců v sušárně. Topol je velmi nedoceněná dřevina, v truhlařině se prakticky nevyužívá, já ale musím říct, že se jedná o naprosto geniální materiál, který je lehký a stabilní říká Robert Gross ze společnosti WoWood, která se zaměřuje na zpracování dřeva starých stromů.
Důkazem toho, že z topolového dřeva lze vyrobit opravdu designové a funkční kousky je vybavení Molo Lipno Apartmánu v jižních Čechách u vodní nádrže Lipno. Pro obložení a jednotlivé kusy nábytku zde byl využit topol černý s názvem Italica. Cílem bylo vytvořit jedinečný interiér v přírodním duchu, který bude ladit s podlahou a dveřmi, tedy standardem, který již v apartmánu byl v základním vybavení od developera.
Pro úpravu dřeva bylo zvoleno katrování, tedy metoda, kdy zůstávají zachovány stopy pily při obrábění dřeva. Je tak vidět struktura řezů na povrchu. Vizuálně se tak jedná o jedinečné kusy nábytku.
„My jsme díky přirozené úpravě zachovali všechny praskliny, takže jakékoliv poškození se ve struktuře dřeva ztratí. Výhodou tohoto materiálu je, že masiv jde vždy opravit,“ říká Robert Gross.
Dřevo topolu při zařizování apartmánu sloužilo například k realizaci obložení strohé předsíně. Úkolem bylo zakrýt infrastrukturu, jako je skříň na pojistky a vytvořit zde praktické místo pro ukládání oblečení. Výsledkem je dřevěná lehká konstrukce se zabudovaným velkým zrcadlem, vestavěnou lavicí a zástěnou pro oblečení.
Obložení z topolu se prolíná celým interiérem napříč všemi pokoji. V obývacím pokoji najdeme televizní skříň z jednoho kusu dřeva či opravdu unikátní dřevěnou stěnu vytvářející díky přirozené kresbě naprosto úchvatné reliéfy.
Ze dřeva topolu je vytvořen také konferenční stolek, který kombinuje kusy dřeva a čirou pryskyřici a velmi zajímavý jídelní stůl tvořený z řezu kmene stromu. Zaujme především prasklinou, kterou v dílně WoWood truhláři využili jako přednost a zvýraznili ji dřevěným stehováním. Tento prvek je naprosto nevídaný.
Topolové dřevo bylo využito ale i pro realizaci koupelnové zrcadlové stěny, jídelního stolu, byly z něj vyrobeny police do šaten a na terase pak najdeme opravdový unikát. Masivní kmen topolu doplněný skleněnou deskou dodává venkovnímu prostoru nezaměnitelnou atmosféru. „Tento kus kmene byl rozvětven již od spodu, což vytváří živelné tvary podnože stolu. Skleněná deska z kaleného skla mu dodala potřebný design, dřevo je díky ní vidět i z vrchu,“ říká Robert Gross.
Nemůžeme zapomenout ani na manželskou postel ze dřeva topolu, která se dá rozložit, a vzniknou tak čtyři plnohodnotná lůžka. Interiér pak doplňují další drobnější detaily, jako jsou například dřevěné obrazce zabudované ve stropě, ty skvěle doplňují elegantní osvětlení.
Chcete vidět více? Zajímá vás, jak takový nábytek vzniká a jak vypadá v interiéru, kde ho můžete kombinovat s elegantními dekoracemi? Sledujte pořad Stavba není sen 7 – Molo Lipno Apartmán a nechte se inspirovat při zařizování interiéru!
Sledovat můžete také instagramový profil @molo_lipnoapartman, kde se dozvíte další novinky a zajímavosti.
Mohlo by vás zajímat
Rekonstrukce
Jak udělat z prázdného bytu designovou bombu?
Přímo u největší vodní plochy v České republice, u vodní nádrže Lipno, najdeme zbrusu nový prestižní rezidenční projekt s názvem Molo Lipno Resort. Toto místo je hlavním dějištěm již 7. série oblíbeného pořadu naší produkce Stavba není sen. Pusťte se s námi do zařizování unikátního interiéru Molo Lipno apartmánu!
Mohlo by vás zajímat
Rekonstrukce
Čím vybavíme apartmány na Lipně? Neuvěříte, co všechno lze vytvořit ze dřeva starých stromů
Molo Lipno apartmán, to je název unikátního prostoru, který vzniká designovým propojením dvou bytů v prestižním rezidenčním projektu Molo Lipno Resort v jižních Čechách. A protože se jedná o apartmán na Šumavě, bude i design těchto prostor odpovídat charakteru lokality. Moderátor a majitel apartmánu Míra Hejda si už v minulosti oblíbil unikátní dřevěné kousky z dílny společnosti WoWood, která se zabývá zpracováním dřeva padlých stromů. Také tento prostor bude plný dřeva a jedinečného nábytku dělaného na míru. Pojďte se s námi podívat do výroby, kde vzniká unikátní nábytek. Dozvíte se nejen zajímavé informace o zpracování dřeva, ale také se podíváte, jak jednotlivé kusy nábytku vznikají a třeba se i dozvíte, jak se dá dřevo „zašít“.
Mohlo by vás zajímat
Rekonstrukce
Vybavujeme apartmán – tohle je realita! První radosti a první zklamání při instalaci interiéru
V dalším dílu pořadu Stavba není sen 7 opět pokračujeme s vybavováním dvou apartmánů na břehu přehrady Lipno. Poté, co jsme opustili dílnu WoWood, kde vznikají unikátní interiérové prvky ze dřeva, začínáme se samotnou realizací. Cílem bylo sladit interiér s podlahou, která byla součástí developerského standardu a postupná proměna začíná vypadat opravdu stylově. Ne vždy jde ale vše podle představ. Jak vzniká unikátní interiér v prestižním komplexu Molo Lipno Resort?
Mohlo by vás zajímat
Rekonstrukce bytu
Poslední dva dny pro dokončení interiéru! Končí seriálová idylka, nepřijeli řemeslníci, ale musíme si poradit
Realizace interiérů ve dvou částečně propojených apartmánech v prestižním rezidenčním komplexu Molo Lipno Resort pokračují. Do dokončení zbývají pouhé dva dny a nevěřili byste, kolik problémů a komplikací se nahromadilo těsně před finálními úpravami. Stavba sice není vždy jen krásný sen, ale pokud máte vedle sebe opravdové profesionály, vše se dá zvládnout.