Květiny podle feng-shui přinesou do vaší domácnosti štěstí a harmonii
Potřebu klidného bydlení si uvědomuje stále více lidí. Častěji než dříve proto ve spojitosti s interiérem slýcháme pojmy jako wabi-sabi, japandi či feng shui. Jedná se totiž o filosofie a styly, které nám ukazují, jak si zařídit domácnost, abychom se cítili šťastni a vše kolem nás bylo v souladu. Energii do domácnosti zajisté přinesou živé květiny. Pokud rostlinky pak propojíme s metodou feng-shui, máme o harmonickou domácnost postaráno.
Kytice suchých květů naaranžovaných do váz jsou sice krásné, ale z hlediska feng-shui představují špatnou až mrtvou energii, která nám spíše může ublížit, než aby do našich životů přinesla něco svěžího. Stejně jako přitahují škodlivý prach, vytvářejí i negativní myšlenky. Podle feng-shui patří mezi pozitivní rostliny zejména fíkusy, kapradiny, chryzantémy, bambusy, visící a popínavé rostliny. Vhodné jsou i další kvetoucí rostliny s kulatými listy.
Zvláštní pozornost vyžaduje rozmístění rostlin. Každá má specifické vlastnosti, proto se různé druhy hodí do určitých místností. V místnostech, kde se spí, by mělo být méně rostlin. Větší množství květin a barev si pak dopřejte v obýváku a pestrosti se nebojte ani v kuchyni.
Pouhý pohled na rostlinky nás naplňuje radostí. Prostor bez rostlin postrádá živost, neproudí zde energie, a to se ve finále odráží na naší náladě i na zdraví.
Podle feng-shui by měly být květiny umístěny v keramické či dřevěné nádobě s odtokovou dírkou a záchytnou miskou na přebytečnou vodu. Vyhněte se umělohmotným nádobám, ty květinám nesvědčí, dusí je a utlačují jejich přirozenou energii.
Ostré dlouhé listy různých palem či podobných rostlin vysílají energii bodavou a ostrou, přispívají prý k hádkám. Raději volte druhy palem s listy tvořícími vějíře. Kaktusy svými trny také nejsou ideální. Umístit je ale podle feng-shui můžete před dům jako ochranu před svými nepříjemnými sousedy. Pokud nemáte atraktivní výhled z okna, osaďte parapety hojně květinami. Rostlinky pak ochrání proti vlivu špatné energie zvenčí a navíc zkrášlují výhled z okna.
Rostliny by měly být především živé, zdravé a nezaprášené. Pokud jsou rostliny jakkoliv narušené, přinášejí spíše špatnou energii a smutek.
Tlustice
Nenáročná sukulentní rostlinka pocházející ze střední Afriky. V bytě dorůstá asi do výšky jednoho metru. Charakteristická je svými masivními zelenošedými listy s načervenalým okrajem. Právě díky nim rostlina vydává pozitivní vibrace. Tato rostlina přináší štěstí.
Brambořík perský
Patří mezi nejoblíbenější kvetoucí pokojové rostliny. Není bohužel příliš snadný na pěstování. Brambořík nemá rád průvan, cigaretový kouř, ani ústřední topení. Má rád světlá místa, ale musí být chráněn před přímým slunečním zářením.
Begonie
Přirozeným stanovištěm begonie jsou tropické vlhké lesy, proto vyžaduje vysokou vlhkost a mírně stinné místo. Begonie se nejlépe vysazují do širokých mělkých nádob a je nutné je chránit před přímým slunečním světlem a průvanem.
Fíkus
Rostlina je vysoká asi tři metry a její zelené listy jsou velmi dekorativní. Není obtížné jej pěstovat. Vyžaduje světlá místa, vlhký vzduch a listy je dobré alespoň jednou za měsíc dobře omýt houbou.
Fialka africká
Je jednou z nejoblíbenějších pokojových rostlin a pěstuje se velmi snadno. Některé odrůdy si můžeme užívat po celý rok. Na výběr je z asi 100 odrůd fialek v nejrůznějších barvách. Květině vyhovují světlá místa. Má ráda vysokou vlhkost, ale nesvědčí jí kropení.
Další vhodné rostliny jsou Aloe tygrovaná, Kroton, Zelenc, Břečťan nebo Lopatkovec.