Architektem navržená zahrada s názvem „Lesní zahrada pro kamaráda“
Také už se nemůžete dočkat jara a už plánujete, jak letos zkrášlíte vaši zahradu? Pokud se chystáte vrhnout na razantnější zásahy, určitě je dobré k práci přizvat odborníka, nejlépe pak zahradního architekta. Ten vám poradí, kterým chybám se vyhnout, co všechno bychom měli předem zvážit a kde hledat inspiraci. Navíc poradí i s tím, co zvládneme vlastními silami a kdy je lépe nechat zásahy na něm. My jsme se na jednu zahradu nedaleko Prahy vydali s architektem Ferdinandem Lefflerem.
Lesní zahrada pro kamaráda je název zahradního projektu atelieru Flera. Soukromou zahradu najdeme v Dubči u Prahy. Je to malá zahrada, která má 600 m2. „Zahradu jsem dělal pro svého kamaráda jeho ženu a čtyři děti, takže bylo potřeba udělat zahradu, která bude příjemná, bude se zde hezky žít a najdou se tady i zákoutí pro děti,“ říká Ferdinand Leffler.
Architekti v této zahradě nezvykle šetřili na plochách s trávou. „V této zahradě jsme to nepřeháněli s trávníky, jak to máme ve zvyku, nechali jsme jen jeden v místech, kde ho mohou děti využít na různé hry. Na zahradě je také ohniště a vodní prvek, majitelé se zde často otužují,“ říká Leffler.
Zahrada je vedena v poměrně dost dynamických přírodních výsadbách, tak aby zhruba po dvou letech zarostla a majitelé s ní neměli práci. „Rozhodně se nejedná o rododendrony a azalky, takové výsadby my ve Fleře neděláme. Tento záhon je sám o sobě dynamickým společenstvím, které se vyvíjí a dovede majitele překvapit tím, co zde vyroste a co se naopak upozadí,“ vysvětluje Leffler.
Skrze zahradu vedou mlatové cestičky doplněné žulovými kostkami. Mlat je povrch, který je zcela propustný pro vodu a jedná o se o velmi měkký povrch, po kterém se příjemně chodí. V poslední době je v zahradách velmi oblíbený.
Terasy jsou tvořené z modřínového dřeva. „Nedoporučujeme tyhle terasy ničím natírat, majitelé by je měli nechat být přirozené. Je to dřevo, to sice zešedne a občas budete mít třísku, ale bude to přirozené. Dřevo má svá specifika a je dobré s nimi počítat a nesnažit se je potlačit,“ říká Ferdinand Leffler.
V zahradě najdeme také dřevník či vyvýšené záhony pro pěstování zeleniny. „Výzvou bylo to, že dům je oproti zahradě poměrně utopený. My jsme vytvořili patio kolem terasy, což jsme nakonec proměnili ve výhodu, neboť zde vzniklo přirozené posezení,“ říká Ferdinand Leffler.
Lesní zahrada pro kamaráda se bude v budoucnu rozrůstat. „Nyní před námi stojí velká výzva, protože majitelé přikoupili vedlejší pozemek a plánují propojení obou ploch, tak aby to dávalo smysl,“ říká Leffler.
Ferdinand Leffler je zakladatel krajinářského ateliéru Flera. Na České zemědělské univerzitě vystudoval obor Krajinné inženýrství, aplikovaná ekologie. Následně na Agronomické fakultě obor Okrasné zahradnictví. Spoustu zkušeností získal v zahraničí, především v Americe. Flera je atelier zahradních a krajinných architektů, kteří vytvářejí projekty od soukromých teras, rodinných zahrad až po zámecké parky či zeleně širšího urbanistického celku. „Češi největší chybu dělají v tom, že nemají v zahradě žádnou koncepci a nemají dopředu nic promyšleno. V prvním zahradnictví nakoupí vše, co zrovna kvete a následně rostliny zasadí, kam je zrovna napadne. Takové chyby se pak špatně napravují. Cestičky, ploty, bazény, to vše by se mělo komunikovat v rámci koncepce celé zahrady a přizvat si odborníka,“ dodává Leffler.