Lofty mohou mít mnoho podob, vždy ale nabízí jedinečný genius loci. Bývají totiž obvykle umístěny v přestavěných průmyslových budovách, jako jsou původní továrny či sklady. Tuto inspiraci přinesli v minulém století především umělci, kteří v New Yorku začali využívat opuštěné výrobní a skladové haly. Nový styl neohraničený zdmi se pak rychle rozmohl i v Londýně, Barceloně nebo Berlíně. Takové projekty ale vznikají i u nás v České republice. Také zde se totiž tento styl bydlení dostává do popředí zájmů.
Restaurace Kink, Berlín
Napříč světovými metropolemi se už před pár desítkami let objevila myšlenka, že namísto likvidace nevyužívaných areálů je přínosná jejich přestavba. Vypuklo hledání možných způsobů, jak by staré továrny posloužily novým účelům. Citlivou renovací industriálních budov v moderním pojetí pak vzniká bydlení, které uspokojí i ty nejvyšší nároky. Vzhledem k vazbě na utichlý průmysl, dříve situovaný na okrajích měst, se dnes často nacházejí v širších centrech metropolí, čímž nabízí skvělé spojení do centra, ale přesto skýtají kýžený klid a blízkost přírody.
Výstavba loftových projektů navíc představuje jedno z řešení nedostatku vhodných a volných pozemků ve velkých městech. Nevyužívané a často chátrající prostory s průmyslovou historií se tak začaly měnit nejen na bydlení, ale také na restaurace, hotely, showroomy prémiových značek, kanceláře, umělecké dílny nebo fotografické ateliéry.
Loftovy byt Chelsea New York
Zájem o lofty roste i v České republice
V České republice reprezentuje fenomén skutečného loftového bydlení projekt Vanguard. Bývalá továrna na letecké součástky Microna v Modřanech se mění na 150 loftů o dispozicích od 40 až po 630 m2. „Lidé hledají nové a zajímavé bydlení, a právě lofty představují jednu z nejvýraznějších odpovědí na tuto poptávku. Jsou ideální pro kreativní jedince, kteří chtějí interiér svého domova zcela přizpůsobit svým potřebám. Lofty se tak právem stávají synonymem nevšedního a exkluzivního životního stylu,“ vysvětluje ředitel rezidenčních projektů společnosti PSN Marek Padevět.
Elegantní vzorový loft z pera designérky Ivanky Kowalski (Vanguard, Praha, PSN)
Charakteristickým znakem těchto bytů jsou vysoké stropy, velká okna a otevřené prostory bez příček, do nichž proniká maximum přirozeného světla. Interiér loftů se nese v duchu industriálního stylu, často tak zahrnuje exponované cihlové zdi, obnažené kabely i vzduchotechniku, dřevěné trámy, přiznaný beton a další prvky, které dodávají prostoru neopakovatelný vzhled. Co se týče zařízení, do loftového bydlení skvěle zapadne nábytek ze dřeva, kovu či kůže, protože podtrhne surovou estetiku.
Industriální vzorový loft z pera studia OOOOX (Vanguard, Praha, PSN)
Montovaný železobetonový skelet, nadstandardní pevnost průmyslové konstrukce a výška podlaží až 4,3 metru umožnily mimo jiné instalovat uprostřed budovy unikátní autovýtah, který umožní s automobilem vyjet až k bytu. Novým vlastníkům pak v rámci úprav dovolují jednotlivé zdi a stropy, jež snesou extrémní zatížení, například vložení dalšího patra. Střešní terasy budou sloužit k setkávání a grilování v letní sdílené kuchyni, k dispozici bude i venkovní sauna s výhledy na Prahu. Budoucí majitelé penthousů se mohou těšit na soukromé bazény na střeše. Aktuálně se pracuje také na dokončení wellness zóny s plně vybavenou posilovnou, finskou saunou, párou a skleněným 18 metrovým bazénem v bývalém krytu civilní ochrany v suterénu. V budově nebude chybět ani cinema místnost, lobby, lounge pro návštěvy či masérna ve spolupráci s prémiovým studiem.
Celý projekt se pomalu chýlí ke svému dokončení, které je plánováno na příští rok. „Nyní máme prodánu více než polovinu loftů. V letošním roce pak očekáváme, že v prodejích dosáhneme zhruba osmdesáti procent jednotek. Zájem o toto výjimečné bydlení rozhodně neklesl, což nám dokazuje neutichající počet prohlídek a počet prodávaných loftů,“ popisuje Marek Padevět a doplňuje: „Vzhledem k silné poptávce po pronájmu loftu ve Vanguardu uvažujeme i o tom, že několik z nich dokončíme sami a pronajmeme je, aby si lidé mohli na vlastní kůži vyzkoušet, jak se v tomto exkluzivním projektu bydlí.“
V projektu Vanguard v současnosti developer dokončuje rovněž společné prostory, a to včetně recepce s prémiovými službami. „Budoucím majitelům bude k dispozici 24 hodin a sedm dnů v týdnu služba concierge, která jim zajistí, na co si vzpomenou od nákupu přes letenky, rezervace v restauraci až po zajištění odvozu dětí do školek. Nebude to jen nějaký lepší recepční, ale opravdu plnohodnotný servis ve vysokém standardu po vzoru pětihvězdičkových hotelů. Vše bude navíc možné zařídit pomocí speciální aplikace. Dá se zarezervovat posilovna, uspořádat oslava narozenin v party roomu či ve wellness nebo si objednat konkrétní čas přistavení autovýtahu, aby se dalo pohodlně odjet,“ shrnuje ředitel rezidenčních projektů společnosti PSN.
Mohlo by vás zajímat
Kategorie
Marek Padevět, ředitel rezidenčních projektů PSN
V portfoliu společnosti PSN najdete známé a architektonicky zajímavé stavby. Jsou jimi například Tančící dům, Dům Módy na Václavském náměstí, City Empiria nebo výjimečný projekt Vanguard Prague. Cílem společnosti je vracet významným místům genius loci, a to díky citlivým rekonstrukcím s pomocí renomovaných architektů. Na českém trhu s nemovitostmi působí společnosti PSN již od roku 1991, původně se jednalo o Pražskou správu nemovitostí. Společnost dlouhodobě vytváří vlastní portfolio nemovitostí v Praze, Pardubicích a Hradci Králové.
Mohlo by vás zajímat
Aktuality
Nové využití starých industriálních staveb přináší moderní bydlení, pracovní prostor i místo pro umění
Industriální památky dodnes připomínají nedávnou minulost a hospodářský rozvoj. Tyto budovy vyprávějí sto let staré příběhy a jsou důkazem vývoje společnosti, technologií i architektury. Zastaralost rozhodně není důvodem k jejich bouraní. Přesvědčit se můžete o jejich moderním využití a o tom, že stále mají co nabídnout.