Máme pro vás několik tipů, jak žít ekologicky
Všude kolem nás slýcháme o udržitelnosti, šetření a vztahu k přírodě. Pojďme si proto připomenout několik základních pravidel, díky kterým připravíte své bydlení na to, aby bylo co nejvíc kamarádské k přírodě a vaše domácnost produkovala co nejméně odpadu. Navíc můžete i ušetřit!
Plasty
Vhodné je jednorázové plasty nahradit obaly, které využijete opakovaně. Spousta běžných obchodů už je zařízena například na doplňování prášků na praní, surovin do kuchyně a také stále více vznikají i specializované bezobalové obchody.
Nezapomeňte také na pratelné pytlíčky na pečivo či ovoce, i ty nahradí jednorázové plastové sáčky. Stačí je jen umýt či vyprat a dají se používat dlouhé roky.
Pokud si bez plastů neumíte představit žít, zkuste je alespoň pečlivě recyklovat.
Nízkoenergetický standard a nádrže na vodu
Šetřit a neplýtvat můžeme samozřejmě také s energiemi nebo s vodou. Už jste přemýšleli nad solárními panely nebo nádržemi na vodu?
Solární panely slouží jak k přímému ohřevu vody, tak umí přeměňovat sluneční energii na energii elektrickou. Díky tomu dosáhnete energetické soběstačnosti.
Také vlastní studny či nádrže na vodu vám zajistí soběstačnost. Například sběr dešťové vody vám zajistí vodu vhodnou k zalévání nebo třeba uklízení či splachování. I ty nejjednodušší způsoby zachycování dešťové vody jsou ekologické a prospěšné pro zahradu.
Nahrazujte
Někdy stačí jen stávající věci nahradit těmi šetrnějšími. Příkladem je výměna jednorázových baterií za ty nabíjecí. Co si také místo plastového kartáčku pořídit bambusový a nezapomínejte ani na plátěné nákupní tašky či koše, které nahradí jednorázové plastové tašky. Ti co to chtějí pojmout opravdu vážně pak mohou nosit i vlastní brčka či hrnky, které tak nahradí kelímky z kaváren.
Vlastní zahrádka
Pokud máte jen sebemenší možnost cokoliv ze surovin, jako je ovoce a zelenina anebo třeba bylinky, si vypěstovat sami doma, na zahrádce nebo na balkoně v květináčích, pusťte se do toho. Jednak tím ušetříte, jednak si sklidíte tolik, kolik opravdu potřebujete, navíc budete mít jistotu, že jíte čerstvé, chemií neošetřené suroviny.
Eko přípravky
Nejvíce nevhodné z hlediska životního prostředí jsou v domácnosti dezinfekční a antibakteriální přípravky, které zabíjí špatné, ale bohužel i dobré mikroorganizmy, které pomáhají při tvorbě imunity. Zkuste proto právě ve své domácnosti užívat přírodní produkty anebo si vlastní dokonce vyrobit. Na internetu lze najít spoustu receptů na jejich přípravu.
Psali jsme také:
- Letošní Vánoce budou ve znamení bílé barvy
- Jak vybrat ideální povlečení na zimu?
- Pokojové květiny mají stálé místo v našich domácnostech, jaké jsou letos trendy?
- Přečkejte zimu v pohodlí, zařiďte si hygge interiér
- Podzimní nálada v interiéru