Obyvatelé Moravskoslezského kraje budou mít jednodušší rozhodování ohledně instalace fotovoltaických panelů, neboť kraj jako první v České republice zpracoval kompletní mapu oslunění celého svého území. Tím umožní rodinám, firmám i samosprávám snadněji zjistit, zda jsou jejich střechy nebo pozemky vhodné pro umístění solárních panelů.
Fotovoltaika je v posledních letech velmi žádanou technologií. Moravskoslezský kraj se proto rozhodl svým obyvatelů pomoci při rozhodování. Cílem mapy oslunění je ale také podpořit vznik energetických společenství. Prostřednictvím volně přístupných dat bude totiž možné snadno zjistit, jaký má konkrétní střecha či pozemek solárně-energetický potenciál.
„Mapa oslunění by mohla už v první fázi rozhodování o případném pořízení panelů na střechu rodinného domu nebo firmy zájemci ukázat, jaká je realita právě na jeho nemovitosti. Dílo bude další vrstvou v krajském mapovém systému. Mapa bude samozřejmě spojená s katastrem a územními plány,“ uvedl 1. náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Jakub Unucka.
Mapa oslunění byla zhotovena na základě leteckých snímků velkoformátových kamer, které jsou pravidelně pořizovány na území celé České republiky. „Analýzu daného typu lze uskutečnit pro všech 365 dní v roce v půlhodinových intervalech. Díky modelaci území navíc zohledňuje i vliv okolní zástavby a vegetace. Výsledný výpočet tak nepracuje jen se samotnou plochou, typicky střechou budovy, ale i vlivem jejího okolí,“ vysvětlují odborníci.
„Myslím si, že solární energie má své místo hlavně v komunitní energetice a spotřebě takto vyrobené elektřiny v místě, kde vzniká. Proto Moravskoslezský kraj podporuje vznik energetických společenství a vytváří územní podmínky pro vznik solárních a větrných komunitních zdrojů,“ řekl Jakub Unucka.
Mapy oslunění jsou skvělým strategickým krokem, jak efektivně podpořit veřejnost v cestě za energetickou soběstačností. Moravskoslezský kraj je prozatím výjimkou. Podobné projekty by měly být v budoucnu realizovány i v dalších regionech.
Mohlo by vás zajímat
Fotovoltaické elektrárny
Jaké novinky náš čekají při výběru fotovoltaické elektrárny v roce 2024?
Rozhodli jste se, že si letos pořídíte vlastní fotovoltaickou elektrárnu? Určitě vás bude zajímat, co vás letos čeká. Například se mění dotační podmínky v programu Nová zelená úsporám. Za poslední roky také došlo k nárustu dodavatelů fotovoltaiky a v některých případech i k ukončení činnosti těchto firem. V roce 2024 proto bude velmi důležité soustředit velkou pozornost na správnou volbu realizační firmy.
Mohlo by vás zajímat
Fotovoltaické elektrárny
Zvažujete FVE? Využijte online pomocníka, který zdarma vygeneruje nabídku, studii na úsporu i výši možné dotace.
O fotovoltaické systémy je v posledních letech nebývale velký zájem. Při aktuálních cenách energie je totiž investice do vlastní elektrárny jednou z možností, jak ušetřit a nebýt závislý na dodavatelích energií. Návratnost se aktuálně pohybuje kolem 5 let a i díky dotacím se systém pro většinu staveb rozhodně vyplatí.
Mohlo by vás zajímat
Fotovoltaické elektrárny
Fotovoltaika pro bytové domy je nově možná i v případě neshody všech v domě. Jak funguje varianta energetického společenství?
Bydlíte v bytovém domě či paneláku a rádi byste využili energii z vlastního zdroje? Zatímco dříve mohl být problém dohodnout se na společném řešení se všemi vlastníky bytů, nově díky změně legislativy už shoda všech není nutná. Novinky přinesla novela vyhlášky o Pravidlech trhu s elektřinou. Tento krok usnadňuje a zjednodušuje bytovým a panelovým domům cestu za zelenou elektřinou. Ve videu vám prozradime, jak funguje energetické společenství, co je to alokační klíč a ukážeme vám i to, jak funguje fotovoltaika v konkrétním bytovém domě.