První mrazy znamenají celkově zátěž pro materiál i celý vodovodní systém. Trubky mohou při špatné péči v mrazech popraskat a následují velké komplikace, které nikdo z nás nechce řešit.
Pokud vaši studnu, či vrt správně připravíte na zimu, zamezíte tak velkým komplikacím. Celkově zazimování nevyžaduje žádnou speciální péči. Potřeba je zajistit vodotěsné krytí, tedy široký betonový límec na povrchu kolem skruže. Je také potřeba překontrolovat samotný poklop a zaměřit se na veškeré prasklinky, které je dobré opravit.
Zkontrolujte hladinu vody, pokud je ve větší hloubce, a hrozilo by zamrzání, přikrývá se studna na zimu ještě nějakým izolačním materiálem s vodotěsnou vrstvou.
Pokud máte ruční pumpu, je nutné nechat odtéct veškerou vodu a zajistit, aby do ní nezatékalo.
Nejsou-li rozvody vody v nezámrzné hloubce, tedy 80–140 cm pod povrchem, je třeba je ochránit. Vypusťte vodu a nechte vnitřní i venkovní kohoutky napůl otevřené.
Stejně tak veškeré zahradní kohouty, které vedou z domu ven vypusťte. Dají se sem instalovat i speciální nezámrzné ventily.
V případě podzemních nádrží stačí vypnout čerpadlo. Odborníci však doporučují čerpadlo několikrát za zimu zapnout, aby se technická část neponičila v důsledku tvrdosti vody či jiných nečistot.
Zazimování spočívá v odpojení všech hadic, které je třeba zbavit zbytků vody. Z čerpadla nechte vytéct veškerou vodu a vypouštěcí zátku vyšroubujte. Vše pak uskladněte v suché místnosti.
Zazimováním rozvodů vody se chrání potrubí před popraskáním. Studny a vrty je také třeba zajistit proti kontaminaci. Tající sníh a tekoucí voda může znečistit pitnou vodu.Proto je potřeba opravit veškeré trhlinky.
Zima je také ideální čas na čištění studní. V tomto období se totiž zásadně nemění hladina vody, jako je tomu v parných dnech. Navíc pokud jde o rekreační objekty, je nejlepší sezónní odstávku k čištění využít.
Vodní zdroje by se měly celkově pravidelně čistit. Jde o běžnou údržbu, která by měla probíhat jako prevence. Doporučuje se jednou za 5 let. Odborníci preferují komplexní čištění, tedy čištění dna, nátokových kanálků, obnovu filtrace a dezinfekci. Čištění vrtů se pak čistí za pomoci speciální techniky.
U studny s pitnou vodou se také doporučuje nejméně jednou ročně nechat si ověřit kvalitu vody. Další rady ohledně studen, vrtů, čerpadel a celkově o problematice vody se můžete dozvědět v našem seriálu ZDE!
Mohlo by vás zajímat
Voda, vrty, studny, filtrace
Vlastní studna vám zajistí samostatnost i úsporu
Aktuální doba vyzývá stále více k soběstačnosti. To se týká nejen dodávek energií, ale i vody. Stále tak stoupá zájem o vlastní zdroj, tedy studnu. Spotřeba vody v rodinném domě totiž mnohdy není zanedbatelná a vodné a stočné stále zdražují. S vlastní studnou se osamostatníte a také hodně ušetříte.
Mohlo by vás zajímat
Aktuality
Nechte si zkontrolovat kvalitu vody ve vaší studni
Vlastní studna představuje levný zdroj pitné vody ale také zdravotní rizika. Pokud totiž o ní není pravidelně a pečlivě postaráno, může vám voda způsobit velké problémy. Odborníci proto doporučují především pravidelný jarní rozbor vody.