Máte vlastní studnu? Nechte si na jaře zkontrolovat kvalitu vody
Majitelé studní by neměli teď na jaře zapomenout na pravidelnou kontrolu kvality vody. Právě po zimě, kdy je tání sněhu doprovázeno vydatnými srážkami nebo naopak nadměrným suchem se může kvalita razantně zhoršit. Pravidelné kontroly studny by se proto měly provádět alespoň jednou do roka, nejlépe po zimě.
Na jaře je potřeba zkontrolovat nejen kvalitu vody, ale i zpevněné okolí studny a vodotěsnost jejího krytu. Nezapomeňte ani na technické zařízení pro odběr vody.
„Každou studnu je dobré nechat zkontrolovat odborníkem. Díky kamerové inspekci lze zjistit stav v hloubce, odborník ověří i vrchní stav vrtu a kontrola by měla ukázat i v jaké kondici je čerpadlo. Každého, kdo má studnu také zajímá kvalita vody z vrtu, také to odborní pracovníci dovedou zjistit,“ říká Tomáš Josífek, provozně-technický ředitel společnosti Profivoda s.r.o.
Rozbory fyzikálněchemických a mikrobiologických ukazatelů vody vám provedou v akreditovaných laboratořích po celé ČR. Poradenství zpravidla poskytují také místní hygienické stanice. Znečištění proniká do vody zpravidla obděláváním zemědělské půdy, používáním umělých hnojiv, postřiků a saponátů. Do spodních vod se tak dostávají nebezpečné dusičnany a dusitany. Pozor by si měli dát i majitelé s umístěním žumpy, septiku, silážní jámy a kompostu. Všechno jsou to totiž možné zdroje znečištění studny. Po zimě je pak hrozbou tání vody spojené se srážkami a solené silnice.
„Apelujeme na důslednost, lidé by měli vybírat akreditovanou laboratoř. Správná firma by se také měla klienta zeptat, proč rozbor vody potřebujete, je jiný rozbor u domácnosti, či velkého hotelu. Existují ale i další ukazatele, které udávají složení vody, jako je lokalita či blízkost nějakého vodního zdroje,“ říká Patrik Pavlík, jednatel společnosti Profivoda s.r.o.
Rozbor vody určí základní informace, které ukážou na schodu s danými normami. Zda voda splňuje určité limity, je pitná či potřebuje nějakou úpravu.
„Pití vody má zásadní vliv na zdraví člověka, proto je dobré jednou za rok vodu dát na rozbor. Lidé by se neměli bát zainvestovat a dozvědět se o své vodě co nejvíce. Ve vodě se myjeme, vaříme z ní, a hlavně jí i pijeme,“ říká Patrik Pavlík.
Pokud rozbor vody prokáže mikrobiální závadnost vody, je na místě zjistit její příčinu a provést dezinfekci studny. V první řadě je nutné pátrat po zdroji znečištění a pokusit se tento zdroj eliminovat. Pokud je však kontaminace vody způsobena znečištěním podzemní vody zásobující studnu.
„Majitelé studen by čištění neměli provádět sami. Vrt je stavba, ke které se musí odborně přistupovat. Proškolený pracovník ví, jakou techniku a metodu čištění využít. Každá studna totiž vyžaduje jiné technologie,“ říká Josífek.
Zajímá vás více? Podívejte se na seriál o vodě a komplexních vodohospodářských službách ZDE!