Střídání letního a zimního času bylo zavedeno především kvůli energetickým úsporám podniků. Zimního času se v minulosti spousta lidí bála vzhledem k častému svícení. Podle odborníků jde ale o přežitek, protože v současnosti jsou díky moderním žárovkám ztráty naprosto minimální. I tak se dá ale na svícení značně ušetřit díky určitým typům žárovek. Letní čas se mění v noci na neděli 29. října. Čas a hodinové ručičky se ve 3:00 posunou o hodinu zpět.
Úsporné osvětlení je dnes již zcela běžnou součástí domácností. Vybírat můžete mezi LED žárovkami, halogenovými žárovkami, kompaktními zářivkami i chytrými žárovkami. Současné osvětlení se na celkové spotřebě elektřiny v domácnosti podílí zhruba z 15 %. Vyplatí se tedy volit co nejúspornější osvětlovací technologie.
LED ŽÁROVKY
LED žárovky jsou velmi oblíbeným typem úsporného osvětlení. Mají malou spotřebu energie, dlouhou životnost, ale jsou poměrně drahé. Rozhodně návratnost je zde podle mnoha odborníků jistá! Tyto žárovky mají totiž až sedmkrát nižší spotřebu elektrické energie než běžné žárovky. Při výběru je důležité vědět, zda bude umístěna v interiéru, či exteriéru a podle toho volit její odolnost. Dále je důležité zvolit vhodný světelný tok, který se měří v jednotce lm. 60 W žárovky mají okolo 700 lm. Čím vyšší počet lm mají, tím je světelný tok silnější, a žárovka tak vyprodukuje více světla.
Chytré žárovky
Chytré žárovky nám umožňují využívat stále se rozšiřující paletu funkcí, jako je bezdrátová komunikace, časování spínání, změna barvy a intenzity světla nebo třeba hlasové ovládání. Chytrou žárovku lze většinou ovládat pomocí aplikace v mobilním telefonu či tabletu. Jedná se vlastně o běžnou LED žárovku, která je ale doplněna elektronikou, jež se stará o různé další funkce.
Chytré žárovky nabízejí funkce, které byste od běžného světelného zdroje moc nečekali. Záleží vždy na konkrétním typu žárovky. Většinou můžete měnit barvu a intenzitu svícení. Aplikace v mobilu či tabletu zpravidla umožňuje také dálkové rozsvícení nebo zhasnutí světel. Máte tak neustálý přehled, kde je právě rozsvíceno. Kdykoliv se tak můžete ujistit, jestli jste opravdu zhasnuli a případně situaci napravit.
Chytrá žárovka je samozřejmě i energeticky úsporná. Například ta od společnosti TESLA má elektrický příkon 4,5 W a svítivost 350 lumenů.
Ovládání světel a dalších domácích prvků na dálku přispívá také k bezpečnosti objektu. Navenek dokážete věrohodně vytvářet dojem, že je někdo doma. Chytrá žárovka může také třeba varovně zablikat, pokud chytrá meteostanice zaznamená vyšší úroveň koncentrace CO2 v místnosti.
Mohlo by vás zajímat
Aktuality
Co ve skutečnosti znamená pojem chytrá domácnost?
Chytrá domácnost je obvykle označení pro systém vzájemně komunikujících prvků, které si můžete kdykoliv pořídit i do své současné domácnosti a zpříjemnit či usnadnit si jimi život. Chytrý spotřebič ale ve skutečnosti není jen ten, který má displej a mnoho funkcí, skutečný pojem chytrá domácnost znamená, že díky inteligentnímu nastavení za vás spotřebiče šetří energii a jsou samostatné.