Město Brno přispívá lidem na zelené střechy a pomáhá hospodařit s dešťovou vodou
Stále více majitelů moderních rodinných domů dává na svých rovných i zkosených střechách prostor rostlinám. Výhod je několik, zelené střechy zlepšují mikroklima, hospodaří s dešťovou vodou a zajišťují menší výkyvy teplot v domácnosti. Na vybudování trávníku na střeše lze získat dotace, někde dokonce přispívají i samotná města.
Dotace poskytuje Státní fond životního prostředí v rámci programu Nová zelená úsporám a třeba i samotná města. Například Brno přispívá lidem na vybudování zelených střech. Cílem je dostat více zeleně do města a zlepšit tak kvalitu ovzduší. Dalším programem je i program na záchyt dešťové vody. To má podpořit hospodařme se srážkovou vodou. Oba dotační programy město vyhlásilo poprvé v roce 2019.
Také v příštím roce proto Brno vyčlení pro obyvatele 20 milionů korun na vybudování zelených střech a zachytávání dešťové vody. Žádosti bude možné podávat od 1. února do 31. října, a to elektronicky prostřednictvím programu Grantys na příšlušném webu. Bližší informace najdou také na webových stránkách týkajících se ekologických dotací.
Sebemenší osázená plocha na střeše bude vždy výhodou. Především proto, že dokáže akumulovat vodu a následně díky odpařování ochlazovat své okolí. Povrchová teplota zelených střech se i v parném létě pohybuje kolem třiceti stupňů, střechy s běžnou krytinou přitom mohou mít až dvojnásobných hodnot. Výhodou je i vysoká schopnost akustické izolace a v neposlední řadě zelená střecha také dokáže v případě malého pozemku nahradit chybějící zahrádku.
Jak si zelenou střechu založit a přispět tak k udržitelnosti a hospodaření s dešťovou vodou vám poradíme v našich videích: