Moderní jídelní sety. Víme, co letí
Vyhlášené lahůdky z domácí kuchyně nejlíp chutnají u pořádného stolu a na pohodlné židli. Kromě pohodlí ale musí stůl i židle nabízet taky kus krásy. Designéři moderních jídelen proto dávají přednost lehčím konstrukcím nábytku s přihlédnutím na estetiku na míru interiéru místnosti.
Oblíbené jsou středně velké stoly
Menší kuchyně a jídelny nově často nahrazuje spojení s obývacím pokojem. I tady jsou ale daleko nejčastější malé a středně velké jídelní sety. Není se čemu divit, když musí zůstat dost prostoru na sedačku a křesla s konferenčním stolkem. Proto jsou v kurzu jídelní stoly pro čtyři nebo šest osob.
Češi si však často pořizují rozkládací jídelní stoly, protože v případě potřeby pohodlně usadí více hostů. Většinou se rozložením dají přidat další 2–4 místa, takže kapacita u slavnostního oběda stoupne na dvojnásobek. Pak už nic nebrání hostině k babiččiným kulatinám. Dobrých lidí se vejde dost.
Které stoly u nás letí
U konzervativnějších lidí vedou hranaté nebo oválné stoly se čtveřicí souměrných noh. Často volí masivní dřevo, které je zárukou stability, ale přitom nestojí moc peněz, pokud se rozhodnou pro smrk nebo borovici. Tito lidé nejvíc berou tmavší provedení, které působí na pohled bytelněji.
Odvážní a progresivnější nátury naopak radši sáhnou po moderním střihu jídelního stolu. Ten často kombinuje více materiálů a může mít třeba jen jednu širší ocelovou nohu s platformou. Tím pádem se všichni pohodlně vejdou s nohama pod stůl, aniž by se museli omezovat. Vedou světlá provedení bílé a krémové.
U židlí vede prověřený design
Lety a generacemi ověřené tvary válcují moderní provedení. Lidé u nás zatím stále dávají přednost standardnímu designu čtyřnohých dřevěných židlí s vysokým opěradlem, které bývá spolu se sedákem polstrované. Fenomén se drží mezi lidmi už několik generací a předává se stále dál. Takové židle vydrží a je na ně spoleh.
Jen malá část lidí pak volí moderní design a materiály. Především lidé z měst, kteří u jídla netráví moc času, volí židle vyrobené zcela z plastu nebo kombinace kovu a plastu. Obě varianty působí lehce a neruší vzdušnost jídelny. Na delší posedávání ale nejsou nejvhodnější.
Těžkým židlím odzvonilo
Bytelné a příliš těžké židle už ale vypadly z kurzu. Dnes po nich prakticky neštěkne pes, protože lidé se daleko častěji stěhují nebo dělají úpravy v rozložení pokojů. Tím pádem volí raději lehčí nábytek, který se dá využít v jakémkoliv prostoru. Těžkopádné židle, které udrží váhu slona, už proto nikdo nekupuje.
Je to trochu škoda, ale nejtěžším masivním židlím už zbyly jen dvě poslední místa, kde na ně nedají dopustit. Jsou to hrady a zámky a pak pár rekonstruovaných vilek ve stylu, který s tímto nábytkem počítá. Jejich cena proto pomalu roste a stávají se těžko dostupné běžnému zákazníkovi se standardním rozpočtem.
Jak na posezení v dobrém světle
Nejen na rybu o Vánocích je potřeba dobře vidět. Proto pamatujte také na osvětlení nad jídelní stůl. Dá se zařídit nenápadně v podobě přisazeného stropního svítidla, které po zhasnutí téměř splyne se stropem, nebo můžete naopak překvapit hosty okázalým závěsným lustrem s řadou zdobení a linií.
Obě varianty pak doplňuje střední cesta, kterou volí většina. Ta spočívá v méně okázalém bodovém osvětlení, kterým si lze posvítit na stůl, nebo nasměrovat žárovky kousek vedle, aby světlo nerušilo. V každém případě myslete i na doplňkové světlo pro lepší atmosféru. Hodí se k tomu třeba stojací lampa se stínidlem.
Psali jsme také: