ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Inspirace Exteriér Zahrada Moderní trend v udržitelném zahradničení – to jsou dešťové zahrady!

Moderní trend v udržitelném zahradničení – to jsou dešťové zahrady!

Moderní trend v udržitelném zahradničení – to jsou dešťové zahrady!
31. 7. 2024 / Autor: Štěpánka Šulanová

Dešťové zahrady představují vynikající příklad toho, jak lze ekologické principy vnést do každodenního života a zahradničení. S jejich pomocí můžete nejen přispět k ochraně životního prostředí, ale také si vytvořit krásný a funkční venkovní prostor. Při správném navržení a údržbě se dešťová zahrada stane nejen krásným prvkem vašeho domova, ale i neocenitelným pomocníkem v ochraně a zlepšení kvality vody.

Co je dešťová zahrada?

Dešťová zahrada, často označovaná jako "rain garden", je speciálně navržená zahradní plocha, která využívá přirozené schopnosti rostlin a půdy k zachytávání, čištění a vsákávání dešťové vody. Jejím cílem je zmírnit následky silných dešťů a minimalizovat odtok dešťové vody, který může způsobit eroze a znečištění vodních toků.

Jak dešťové zahrady fungují?

Dešťové zahrady fungují na základě jednoduchých přírodních procesů. Při dešti voda steče z tvrdých ploch, jako jsou chodníky nebo příjezdové cesty, do dešťové zahrady, která je navržena tak, aby byla mírně zapuštěná a umožnila vodě vsáknout se do půdy. Různé vrstvy půdy a štěrku v zahradě filtrují nečistoty a živiny, které by jinak mohly kontaminovat povrchové vody.

Rostliny v dešťové zahradě hrají klíčovou roli v tomto procesu. Jejich kořenové systémy pomáhají udržovat půdu stabilní, zlepšují její schopnost absorbovat vodu a přispívají k biologickému čištění vody. Díky pečlivému výběru rostlin, které snášejí jak mokré, tak suché podmínky, se dešťová zahrada může přizpůsobit různým klimatickým podmínkám a poskytovat estetický i ekologický přínos.

Výhody dešťových zahrad

Zlepšení kvality vody: Dešťové zahrady pomáhají snižovat znečištění vodních toků tím, že filtrují nečistoty a živiny z dešťové vody.

Ochrana před erozí: Absorpce dešťové vody pomáhá předcházet erozi půdy a snižuje riziko zaplavení.

Zvýšení biodiverzity: Různé druhy rostlin v dešťových zahradách přitahují hmyz a ptáky, což podporuje biodiverzitu v místním ekosystému.

Estetický přínos: Dešťové zahrady mohou být krásně navrženy a přidat do vašeho venkovního prostoru zajímavé a jedinečné prvky.

Úspora vody: Tím, že dešťová voda je využívána a filtruje se přirozeným způsobem, snižuje se potřeba zavlažování a údržby zahrady.

Jak začít s dešťovou zahradou?

Založení dešťové zahrady může být projekt, který si můžete přizpůsobit podle svých potřeb a rozpočtu. Zde je několik kroků, které vám pomohou začít:

Vyberte vhodné místo: Dešťová zahrada by měla být umístěna v oblasti, kde se voda přirozeně shromažďuje, ale mimo bezprostřední blízkost základů budovy.

Navrhněte zahradu: Rozhodněte se o velikosti a tvaru vaší dešťové zahrady. Ujistěte se, že má dostatečný sklon pro přirozený odtok vody.

Příprava půdy: Vykopněte místo a upravte půdu. Zajistěte, aby byla vytvořena vrstva štěrku a kompostu pro správnou filtraci.

Výběr rostlin: Zvolte rostliny, které jsou odolné vůči vlhkým i suchým podmínkám a které podporují filtraci vody. Vhodné jsou například byliny, trávy a některé kvetoucí rostliny.

Údržba: Pravidelně kontrolujte dešťovou zahradu a odstraňujte zbytky a nečistoty, aby se zajistila její funkčnost.

Mohlo by vás zajímat

Města a urbanismus

Atelier Flera (Ferdinand Leffler)

Ferdinand Leffler je zakladatel krajinářského ateliéru Flera. Na České zemědělské univerzitě vystudoval obor Krajinné inženýrství, aplikovaná ekologie. Následně na Agronomické fakultě obor Okrasné zahradnictví. Spoustu zkušeností získal v zahraničí, především v Americe. Flera je atelier zahradních a krajinných architektů, kteří vytvářejí projekty od soukromých teras, rodinných zahrad až po zámecké parky či zeleně širšího urbanistického celku.

Mohlo by vás zajímat

Aktuality

Co je to permakulturní zahrada a jak o ni pečovat?

Permakulturní pěstování má několik specifik. Za prvé se zcela obejde bez chemie a jiný je i způsob výsadby a skladba rostlin. Pokud takovou zahradu chcete mít i vy, rozhodně zapomeňte na vypleté řádky a pravidelné zalévání. Permakulturní přístup totiž pracuje se znalostí přirozených principů a napodobuje fungování přírody.

Diskuze

Doporučené pořady

Developerské projekty k prodeji
Nový díl

Developerské projekty k prodeji

Rizika investování do nemovitostí

Rizika investování do nemovitostí

Španělsko - Investování do zahraničních nemovitostí

Španělsko - Investování do zahraničních nemovitostí


Spolupracujeme

Zajímá vás architektura?


© 2025 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl