Na českém realitním trhu se chystá změna – do popředí jde nájemní bydlení
Bydlet ve vlastním je v České republice jakýsi pomyslný cíl většiny mladých rodin. Naopak od bydlení v pronájmu se Češi raději distancují. Současný stav na trhu nemovitostí ale ukazuje, že se situace pomalu mění. A zatímco u nás je vlastní bydlení téměř samozřejmostí, za hranicemi tomu je úplně naopak.
Na českém realitním trhu dochází ke změně, kvůli drahým hypotékám i bytům roste počet lidí, kteří chtějí dlouhodobě žít v nájemním bytu. Developeři ve velkých městech na to reagují nabídkou bytových domů určených pouze k pronájmu.
Ceny nových bytů už jsou příliš vysoko. Zároveň rychle rostou ceny hypoték. Výsledkem je, že na hypotéku pro průměrně velký byt už nedosáhne ani nadprůměrně vydělávající Čech. Nájem se opět stává významnou možností, jak bydlet.
Zatímco u nás takový trend moc neznáme, v zahraničí jde o běžný jev. Například ve Švýcarsku vlastní bydlení skoro nepřipadá v úvahu, ceny nemovitostí jsou zde tak vysoké, že málokoho napadne pořídit si svůj byt či dům. Také v Německu či v Rakousku je nájemní bydlení naprosto běžnou záležitostí.
Na tento trend reagují developeři a velcí investoři, kteří se zaměřují na rezidenční nemovitosti určené právě pro nájemní bydlení. Nájemní bydlení tak u developerů v současné době bude hrát větší roli než kdy jindy. Někteří hráči na trhu dokonce plánují i vlastní fondy. Nájemní byty chystá například společnost Trigema, Finep, Skanska nebo Daramis a AFI Europe.
V České republice nájemní bydlení hledají především mladí lidé, kteří často mění práci, místo i styl bydlení. Zlom pak nastává ve chvíli, když přijde na řadu rodina. Dnešní model je ovšem nastaven tak, že developeři se ve svých nájemních projektech snaží vytvářet kompaktní prostory a udržet tak nájemníky a sledovat jejich potřeby. Jsou schopni nabídnout v rámci jednoho developerského projektu výměnu bydlení z menšího na větší.
Nájemní bydlení sebou nese i určité výhody. Ať už jde o menší závazky než u vlastního bydlení, nebo větší flexibilitu. Lidé se rozhodují o tom, kde chtějí bydlet dle aktuální životní situace, navíc je netrápí žádné závazky například v podobě domovních fondů.
Nájemní bydlení volí v poslední době i lidé, kteří by si vlastní bydlení mohli dovolit. Peníze, které by jinak museli vložit do hypotečního úvěru, jsou totiž schopni zhodnotit jinde a lépe.
Konkrétně na pražský trh letos podle odborníků míří stovky nájemních bytů, nejvíc za poslední desítky let.
Psali jsme také: