ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Inspirace Stavba Na český trh proniká nekvalitní izolace

Na český trh proniká nekvalitní izolace

Na český trh proniká nekvalitní izolace
31. 8. 2019

Na českém trhu je velká poptávka po minerální izolaci. Protože je nehořlavá, neobejde se bez ní zateplení výškových budov, kde je ze zákona povinná. A právě nehořlavost patří k těm důvodům, proč si ji volí i řada investorů pro zateplení rodinných domů či pro různé rekonstrukce.

Tuto rostoucí poptávku po minerální izolaci využívají nepoctiví obchodníci. Na trhu se začaly objevovat levné „no-name“ izolační materiály, které sice stojí méně, ale nedosahují výrobci slibovaných vlastností. Jedná se většinou o dovozové materiály ze zemí bývalého Sovětského svazu, nejčastěji Ukrajiny.

„Tyto levnější nekvalitní ,no-name‘ výrobky nesplňují deklarované hodnoty, typicky pevnost a tepelněizolační vlastnosti. Kupující má sice pocit, že ušetřil, ale v závěru zaplatí více, protože výrobek nemusí dosahovat požadovaných tepelných úspor či bude mít kratší životnost a bude náchylnější k poškození. Nepoctiví prodejci využívají vysoké poptávky po minerální izolaci a prodávají výrobky, které by za jiných okolností neměly šanci uspět,“ varuje Marcela Kubů, ředitelka Asociace výrobců minerální izolace (AVMI).

V Česku momentálně provádí Česká obchodní inspekce (ČOI) kontroly a její výsledky by měly být v dohledné době známy. Na Slovensku již proběhly, tamější obchodní inspekce (SOI) zjistila, že více než 20 % z odebraných vzorků nesplňovalo parametry, které deklarují.

„Inspekce odhalila, že nevyhovující výrobky obvykle pocházejí od neznámých výrobců ze zemí bývalého Sovětského svazu, nejčastěji z Ukrajiny. Nedoporučujeme kupovat tepelnou izolaci jen na základě nižší ceny, a zejména od neprověřených výrobců, rizika jsou značná,“ shrnuje Marcela Kubů.

K pochybení v kvalitě nedošlo u žádného výrobku firem sdružených v Asociaci výrobců minerální izolace. „Naši členové jsou zavedené mezinárodní firmy, které mají vysoké standardy výroby a kontroly kvality. Doporučujeme proto vybírat jen materiály od ověřených výrobců, kteří na trhu Evropské unie působí delší dobu,“ dodává Marcela Kubů.

Na Slovensku probíhalo 98 kontrol u distributorů a celkem z toho bylo zkontrolováno 260 druhů minerálních izolací určených k prodeji. „Mezi nejčastější pochybení patřilo chybějící nebo nesprávné prohlášení o vlastnostech, nedostatečné označení u značky CE či chybějící bezpečnostní upozornění,“ shrnuje Marcela Kubů.

„Inspekce na Slovensku potvrdila naše obavy, že řada výrobků importovaných z východu deklarované parametry nesplňuje. V Česku bude situace pravděpodobně obdobná, protože oba trhy fungují podobně. Oceňujeme, že inspekční orgány reagovaly na naše podněty, budeme v našem boji proti nekvalitním výrobkům nadále pokračovat, protože poškozují celé odvětví,“ dodává Marcela Kubů.

Testované vzorky nesplňovaly deklarovanou pevnost v tahu kolmo na rovinu, jeden nedosahoval uvedené tepelné vodivosti. „Hodnota pevnosti v tahu je důležitá pro správné kotvení desek izolace na fasádu. V nejhorším možném případě materiál nemusí na fasádě držet a může dojít ke kolapsu zateplení. Hodnota součinitele tepelné vodivosti vyjadřuje, jak dobře výrobek izoluje. Pokud výrobek neizoluje, jak má, vypočítané tepelné úspory nebude dosaženo. Zároveň může dojít ke kondenzaci vody v konstrukci a vzniku plísní,“ vysvětluje Marcela Kubů.

Psali jsme také:

Pytle od kakaa a oříšků slouží k výrobě přírodní izolace

Špatná zvuková izolace v bytě trápí více než 60 % Čechů

Diskuze

Doporučené pořady

Developerské projekty k prodeji
Nový díl

Developerské projekty k prodeji

Rizika investování do nemovitostí

Rizika investování do nemovitostí

Španělsko - Investování do zahraničních nemovitostí

Španělsko - Investování do zahraničních nemovitostí


Spolupracujeme

Zajímá vás architektura?


© 2025 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl