Na co nezapomínat při realizaci koupelny? Důležitá je především hydroizolace!
Hydroizolační vrstva pod obklady a dlažbu v koupelnách a na venkovních plochách, jako jsou balkony či terasy je už samozřejmostí. Zabraňuje konstrukci podlahy a stěny ve styku s vodou. Jedná se o důležitou součást obkladového souvrství. Bez hydroizolace se může časem vaše koupelna poničit a čekají vás komplikace s opravou. Případné zatékání vody do podlah a stěn totiž bývá často odhaleno až po delší době, když už je na drobné zásahy pozdě. Sanace takových škod je pak velmi nákladná, a to jak finančně, tak i časově. Na co tedy nezapomínat?
Vhodně zvolený produkt
Existuje hned několik produktů, které jsou vhodné k vytvoření pojistné hydroizolace. Každý z těchto výrobků má jasně určenou oblast použití. Pokud chcete například izolovat terasu, musíte použít odpovídající výrobek určený pro exteriér, jinak tomu bude v případě vaší koupelny.
Dodržení technologie
Izolaci je nutno nejen dobře vybrat, ale samozřejmě také správně použít. Aby izolační stěrky plnily svoji funkci, je třeba je nanášet na kvalitně připravený podklad. Omítky a podlahy musí být před jejich nanášením srovnané, soudržné bez trhlin a nerovností. Na správně připravený a penetrovaný podklad poté nanášíme stěrky ve dvou nezávislých krocích – druhou vrstvu natahujeme vždy až po zatuhnutí první vrstvy tak, abychom nepoškodili její celistvost. Je důležité dodržet minimální tloušťku izolačního souvrství, která je pro správnou funkčnost stěrky zásadní.
Použití systémových doplňků
I když jsou izolační stěrky i po zaschnutí flexibilní a dokáží přemostit drobné pohyby v podkladu (vznik dodatečných vlasových trhlin), v případě styku podlahy a stěny je nezbytné provést jejich vyztužení těsnicí páskou, tzv. bandáží. Tato bandáž má neporovnatelně vyšší tažnost a umožní spolehlivě utěsnit pohyblivé spáry.
Možností je například klasická kašírovaná žlutá páska DB 70 od společnosti Murexin, která se ukládá do čerstvé první vrstvy izolační stěrky. Alternativně můžete použít samolepicí pásku DBS 50, kterou nejprve nalepíte na připravený podklad a teprve poté nanášíte stěrku obvyklým způsobem. K oběma páskám jsou k dispozici tvarovky pro opracování koutu a nároží.
„Často se na stavbách setkáváme s nešvarem, kdy obkladači si tyto tvarovky vyrábějí z kousku pásky přímo na místě samém. Toto řešení však rozhodně nedoporučujeme, jelikož vymodelovat doslova na koleně tuto tvarovku tak, aby byla spolehlivě vodotěsná, je prakticky nemožné. Setkáváme se tak s paradoxní situací, kdy kvůli pár ušetřeným stokorunám riskujeme ztrátu funkčnosti celého souvrství. U izolací totiž platí to, co u řetězu – jsou silné tak, jak silný je ten nejslabší článek. A sebelepší izolace tak ztrácí svou funkci, když některý z detailů netěsní,“ radí odborníci ze společnosti Murexin.
Zajímavými doplňky jsou pak těsnicí manžety DZ 35 a DZ 70, které slouží k spolehlivému opracování prostupů vodovodního a odpadního potrubí. Manžety jednoduše navlékneme na prostupující prvky, jejich pružná vnitřní membrána potrubí pevně obemkne a zajistí perfektní těsnost tohoto detailu.
Novinkou v sortimentu je pak i speciální tvarovka, nazvaná Těsnění sprchového koutu. Je navržena k zaizolování problematického detailu u bezvaničkového sprchového koutu, který je v posledních letech velmi populární. Toto řešení, včetně použití liniového odvodňovacího žlabu, působí minimalisticky a čistě, sprchový kout se stává přirozenou součástí interiéru koupelny a kolikrát je na první pohled téměř neviditelný. „Designově čisté řešení je však náročné na perfektní provedení detailů – především bezchybné provedení izolací a spolehlivé napojení odvodňovacího žlabu na izolační souvrství. Tato speciální tvarovka jednoduše utěsní složitý detail a ušetří spoustu starostí. Podmínkou pro její správné použití je pouze to, vyspádovat podlahu ve sprchovém koutě tak, aby hloubka zapuštění u stěny byla 20, resp. 28mm, což jsou právě dvě velikosti, ve kterých je tvarovka vyráběna,“ uvádí zástupci společnosti Murexin.