Nepodceňujete pojištění své domácnosti či nemovitosti, smlouvy pravidelně aktualizujte
Pokud bydlíte v rodinném domku nebo máte vlastní byt, rozhodně byste měli mít pojištěnou jak nemovitost, tak i domácnost. Základní balíčky, které pojišťovny nabízejí počítají s riziky jako jsou škody způsobené požárem, vodou, mrazem, vichřicí nebo krupobitím. Existuje však řada doplňkových služeb, které není radno ignorovat.
Co je pojištění domácnosti a co pojištění nemovitosti? Zní to možná dost podobně, rozdíl je však velký. Mezi lidmi je také zakořeněná myšlenka, že pojištění nemovitosti se týká pouze majitelů domů, ve skutečnosti si však takto můžete pojistit i byt v paneláku.
„Krásně se to dá představit, když by se dům či byt otočil vzhůru nohama. To, co spadne, patří do pojištění domácnosti. Jedná se typicky o nábytek, elektroniku, oblečení a tak dále. To, co nespadne, patří do nemovitosti, tedy zdi, okna a nebo vestavěný nábytek,“ říká úvodem Ondřej Těťál ze společnosti Broker Consulting.
A jaké škody nás postihují nejčastěji? Seznam se takřka roky nemění, a tak jsou na prvním místě škody způsobené vodou, a to ať už jde o vodovodní havárii nebo že vás vytopí soused. Hned v závěsu jsou škody, které mají na svědomí zloději, proto se vyplatí uzavřít pojistku právě pro takovéto případy.
„V rámci pojištění domácnosti lze připojistit také věci v nebytových prostorách jako je garáž, nebo sklep. Nejčastěji se takto připojišťují lidé pro případ krádeže kola a podobně. Pokud si chce člověk pojistit nemovitost, kterou vlastní, doporučujeme pojistit komplexním balíčkem, který obsahuje pojištění nemovitosti, domácnost, občanské odpovědnosti a odpovědnost z držby nemovitosti,“ vysvětluje Těťál.
Pokud narazíte u pojištění domácnosti na pojem „věci zvláštní hodnoty“, můžete sem započítat obrazy, porcelán nebo starožitnosti. V rámci pojištění nemovitosti si můžete kromě rodinného domu také pojistit garáž, kůlnu s nářadím, pergolu či zahradní nábytek.
Připojistit se můžete i proti vandalům
„Vandalismus je v pojištění speciální kapitolou a je třeba si pohlídat výjimky zahrnující vandalismus nezjištěného pachatele Vandalové mohou poškodit váš majetek například posprejováním domu, plotu, garáže, ale třeba i převržením a zničením popelnice či demolicí zvonků,“ popisuje pojistný analytik z Broker Consulting Jiří Váchal.
Jak poté postupovat? Stejně jako v případě vloupání je dobré si vše pečlivě zdokumentovat a nahlásit vše na policii se kterou sepíšete zprávu, kterou pak doložíte pojišťovně. V mnoha případech pak postačí doložené fotografie.
Pojištění občanské odpovědnosti a odpovědnosti z držby nemovistosti
Takové pojištění se hodí i těm, kteří bydlí v nájmu. Někteří nájemníci dokonce tato pojištění mají i jako podmínku v nájemní smlouvě. A kdy se takové pojištění hodí?
„Příkladem občanské odpovědnosti, lidově řečeno také „pojistky na blbost“, může být, když vytopím souseda. Toto pojištění ale platí i na škody na majetku cizích osob mimo místa pojištění. Může se hodit třeba rodičům, když děti něco rozbijí například v obchodě,“ říká Těťál.
Odpovědnost z držby nemovistosti se pak hodí v případě, že například praskne trubka ve zdi, i v tomto případě nemile překvapíte svého souseda, který musí okamžitě vytírat. Tento případ ale nekryje občanská odpovědnost, protože se nemáte, jak ke stupačkám dostat a způsobit tak, byť omylem, škody.
Obecně můžeme říci, že na pojištění byste rozhodně neměli šetřit. Zdánlivě obyčejná potopa v bytě vás pak může stát desetitisíce a v horším případě i statisíce korun. Při uzavírání pojištění se nechte důkladně informovat o všech typech pojistek. U těch nadstandartních je možné také využít náhradní bydlení pro případ, že se naše domácnost stane neobyvatelnou. Díky této pojistce tak máte zajištěné náhradní ubytování, dokud vám dělníci nedají nemovitost opět do pořádku. Řada z vás také možná ocení nabídku asistenčních služeb jako opravář nebo zámečník.
Všechny smlouvy je také třeba pravidelně aktualizovat, aby pojistná částka vždy odpovídala hodnotě pojištěného majetku. Pojišťovny doporučují takto činit každé dva až tři roky.
Doporučujeme:
Jak vybírat vhodnou nemovitost pro investici?
Rozhovor: Lidé si často neuvědomují, co všechno s sebou nese hypotéka