Nadčasový design do koupelny? Inspirujete se v horském apartmánu Javor, který sází na velkoformátové obklady

Kvalitní obkladačky vydrží i desítky let, jenže trendy se mění a bourat kvůli tomu po pár letech celou koupelnu? To nám za to asi nestojí. Proto je dobré přemýšlet nad materiály, které nezestárnou. Takovou cestou mohou být rozhodně velkoformátové obklady, ten největší dosahuje až tří metrů. Co je jejich výhodou? Bezesporu unikátní design, skoro žádné spáry a jednoduchá údržba.
Móda se neustále mění, a to platí i v oblasti zařizování interiéru. Problém je tu ovšem ten, že zatímco šatník předěláte během chvíle, u koupelny musíte vše vykopat, znovu udělat hydroizolaci a opět nalepit nové obkladačky.
„Právě proto vždy investorům doporučuji, aby si vybírali materiál, který je designově nadčasový a vydrží tam dvacet, třicet i padesát let. Funkčně sice vydrží, ale morálně zastarává. Dnešní standard v koupelnách je formát 30x60 a pomalu se přesouvá výš. V apartmánu Javor vybral investor ten největší formát, který existuje a už nikdy nepřijde nic většího. Ve skutečnosti i za dvacet let to bude to nejluxusnější, co bude na trhu,“ vysvětluje Pavel Basl ze společnosti ProCeram.
Horský apartmán v Železné Rudě se snaží co nejvíce přenést venkovní prostředí do interiéru. Pracujete se dřevem i obklad do koupelny měl působit dojmem, že jde o kámen. Nakonec zvítězila varianta černého matného mramoru.
Vizualizace koupelny horského apartmánu, zdroj: ProCeram
Velký formát nutně neznamená, že musíte mít i velkou koupelnu. Řada odborníků se shoduje, že naopak takovýto materiál prostor opticky zvětší. Pokud nemáte představu, jak by v takovém provedení mohla koupelna vypadat, můžete vyrazit do showroomu v New Living Center v Praze. Zde na vás čekají tři patra plná inspirace a dokonce vám zde zpracují i detailní vizualizaci vaší vysněné koupelny.
Černá sanita je in!
Oproti obkladům má sanita nespornou výhodu v tom, že je snadno vyměnitelná. Zde si tedy můžeme dovolit podlehnout aktuálním trendům. Ty současné sází na černou barvu a není to žádná novinka, módní kombinace černé a bílé zde byla už před padesáti lety.
„Ty cykly se vrací. Myslím si, že tento trend tu bude ještě deset let. Ta černá sanita je tím nejmodernějším a designově nejzajímavějším, co na trhu je. V kombinaci s černým obkladem je to geniální věc. Z pohledu funkčnosti ji tam máte na třicet let, z pohledu údržby se to umyvadlo bude muset občas utřít, ale ten design za to stojí,“ říká Basl.
Jedno úskalí se zde však najde. A to je až nečekaná poptávka, kdy výrobci nestíhají zpracovat objednávky. Čekací doba může trvat od šesti do osmi měsíců.
„Dobré je, aby si investoři toto uvědomili a přišli včas. Už samotný interiér musíte ladit s velkým předstihem a stejně tak je dobré řešit i tu koupelnu a další prostory, aby vše přijelo na termín na stavbu. Kvalitní interiér nebo dům se také nepostaví hned. Projekt ve vás musí uzrát, musíte vymyslet všechny detaily. Pokud se to "odflákne", tak ten výsledek vám nebude dělat radost každý den,“ dodává závěrem Pavel Basl.
Sledujte proměnu horského apartmánu ve třetí sérii úspěšného pořadu Stavba není sen.