Nastala vhodná doba k prořezu některých ovocných dřevin
Prořezávání stromků a keřů je pro mnoho pěstitelů složité téma. Záleží na době, druhu a také správném postupu. Ovocné stromy rostou a plodí i bez prořezávky. Vzdušnější a prosluněná koruna však snižuje výskyt chorob na listech i plodech, zajistí větší a kvalitnější ovoce a mnohdy prodlouží dřevině i život.
„Obecně platí to, že na mladých a silných výhonech roste to nejlepší ovoce. Pokud tedy budete stříhat všechny nové výmladky a budete je tvrdošíjně likvidovat, tak tím zlikvidujete i svoji kvalitní úrodu,“ říká odborník Přemysl Písař ze Zahradnictví Plzeň.
Pokud jsou vlky tenké, nechte je být. Objeví se na nich květné pupeny. Poté, co zarodí, ohnou se pod tíhou plodů a vytvoří plodonosné oblouky. Pár let budou vesele rodit.
Jarní řez má velkou výhodu v tom, že bez listů na větvích si dokážeme lépe představit budoucí tvar stromku. I zahradník začátečník tedy lépe pozná, kterou větev je potřeba odstranit.
„Důležité je to, starat se o to, aby strom byl v dobré kondici, starý obrost odstraňovat a snažit se o to, abychom podpořili ten nový a zapěstovali si ho tvaru, kterou ta či ona rostlina vyžaduje,“ říká Písař.
K řezu přistupujeme v době, kdy už nehrozí silné mrazy, ale strom ještě nezačal rašit, protože dojde k urychlenému hojení ran po řezu či střihu. V dubnu řežeme snad všechny ovocné stromy a keře, krom třešní a višní a maliníku, které řežeme až počátkem léta.
Obecně se doporučuje, aby řezy nebyly, než 7 cm v průměru. Všechny větší řezy jsou náchylné pro nákazu houbou. Tenčí větve lze odstranit univerzálními zahradnickými a teleskopickými zahradnickými nůžkami. Na silnější větve slouží větší zahradnická pilka.
Trendem posledních let je také to, že mnoho pěstitelů dává přednost ovocným stromům nízkých tvarů s malými korunami na zakrslých podnožích.
Výhodou tohoto tvaru je, že umožní optimální pronikání světla, které je nepostradatelné pro tvorbu pupenů i pro růst a vybarvení plodů. Malý stromek je také méně náročný na prostor, výživu i na sklizeň.
Abychom dokázali takový stromek vypěstovat, je nutné jej v prvních čtyřech až šesti letech tvarovat řezem. V následujících letech pak musíme zajistit rovnováhu mezi růstem a plodností. Na druhou stranu má však zákrsek menší životnost a neplní v zahradě zastiňovaní funkci.
Další rady pro zahrady:
Jarní údržba zahrady je základ pro celou sezónu! Podívejte se na Přemkovy rychlé rady pro zahrady.
Trendy českých zahrad - zajímavé tipy pro sázení. Podívejte se na Přemkovy rychlé rady pro zahrady!
Základy zahradníkova úspěchu – rady a tipy! Podívejte se na Přemkovy rychlé rady pro zahrady.