Navštivte v rámci festivalu architektonické prostory, které jsou běžně nepřístupné
Již popáté se v Praze uskuteční víkendový festival Open House Praha, během kterého se otevřou brány 80 běžně nepřístupných budov a prostorů. O víkendu 18. a 19. května 2019 si můžete zdarma prohlédnout architektonicky cenné prostory historických paláců a reprezentativních vil, pokochat se moderními designovými kancelářskými prostory nebo si užít nezapomenutelné výhledy na město ze střech výškových budov. Cílem festivalu je přiblížit pražskou architekturu různých historických epoch a období co nejširší laické veřejnosti. „Poznávání budov, jejich architektury i příběhů je prvním krokem k tomu, abychom v lidech probouzeli zájem o město a jeho veřejný prostor,“ říká ředitelka festivalu Andrea Šenkyříková.
Kromě budov, které se zapojily již v předchozích letech a stále jsou mezi návštěvníky značně oblíbené (např. Invalidovna, hotel International nebo Ústřední telekomunikační budova), se tento rok otevře 38 naprostých novinek. K nahlédnutí budou reprezentativní prostory budov Hrzánského a Lichtenštejnského paláce v majetku státu, a také Trauttmannsdorfský palác na Hradčanech, který sloužil až do začátku 20. století jako věznice a v současné době se dokončuje jeho rekonstrukce pro potřeby Ministerstva zahraničních věcí ČR. V programu jsou zastoupeny i realizace předních českých architektů – Štencův dům na Starém Městě od Otakara Novotného, Dům zemědělské osvěty u Náměstí Míru od Josefa Gočára, nebo Laichterův dům na Vinohradech od Jana Kotěry. Lidé mohou také navštívit i běžně nepřístupné prostory některých významných kulturních objektů – středověká sklepení v domě U Kamenného zvonu, věž a konírnu Trojského zámku, střechu a technické prostory Veletržního paláce Národní galerie Praha nebo nedávno zrekonstruovanou technickou památku Vodárenské věže na Letné. Festival letos nabídne v programu na 39 kulturních památek.
Organizátoři festivalu připravili pro návštěvníky rovněž dvě tematické sekce. „V kontextu současné globální ekologické krize jsme se rozhodli ukázat, jakým způsobem může architektura přispět do debaty o ekologické udržitelnosti,“ říká ředitelka festivalu a dodává: „Ve spolupráci s Českou radou pro šetrné budovy jsme vytvořili výběr ze současných realizací, které představují různé způsoby jak ve stavebnictví hospodárně využívat zdroje s minimálním dopadem na životní prostředí.“ Sekce šetrných budov zahrnuje například novou administrativní stavbu Visionary v Holešovicích, která získala mezinárodní certifikaci LEED Platinum, což je nejvyšší možný stupeň hodnocení. Dále pak kancelářskou a obchodní budovu DOCK IN TWO, která vyrostla v okolí slepých ramen Vltavy v Libni v místech, kde se původně nacházela libeňská loděnice. Tato šestipodlažní budova pokrytá zelení byla projektována tak, aby využila předností nových materiálů a ekologických technických řešení. „Česká rada pro šetrné budovy slaví tento rok 10 let od svého založení a jsem proto ráda, že se letošní ročník Open House Praha věnuje právě tomuto tématu. Rádi bychom ukázali, že budovy mohou být udržitelné, ale současně realizované podle posledních architektonických trendů,“ doplňuje k programovému výběru Simona Kalvoda, ředitelka České rady pro šetrné budovy.
Samostatnou tematickou sekci představují budovy v majetku města, které v současnosti hledají své budoucí využití. „Prázdné domy v Praze představují velký problém. A pokud chce nová politická reprezentace problém řešit, musí si nejprve zamést před vlastním prahem. Je potřeba všechny prázdné a chátrající domy v majetku města začít využívat,“ říká Petr Zeman, zakladatel spolupracujícího spolku Prázdné domy a současný pražský politik. Své brány otevře pro návštěvníky největší stadion na světě. Velký strahovský stadion připadl po vleklých sporech v roce 2014 městu, které nyní zpracovává studie na jeho další podobu. Poprvé bude zpřístupněn i renesanční dům Pážat pánů z Martinic na Hradčanech a pro velký zájem veřejnosti organizátoři otevřou podruhé i objekt Desfourského paláce na Florenci. Zajímavý osud mají také bývalé radniční domy na Starém Městě – některé z nich již využití našly (Pražské kreativní centrum), jiné stále na svou příležitost čekají. „Mojí snahou při správě městského majetku je, aby prázdných budov a objektů bylo co nejméně a většina takových nemovitostí mohla sloužit potřebám občanů hlavního města Prahy,“ doplňuje ke spolupráci s hlavním městem Praha Jan Chabr, radní pro oblast správy majetku a majetkových podílů.
Zdroj: Open House Praha