Energie letos postupně zlevňují u vícero dodavatelů. Důvodem je reakce na pokles velkoobchodních cen energií. Například společnost innogy, jeden z největších tuzemských dodavatelů, zlevňuje od začátku března fixované dodávky elektřiny a plynu. Podle tiskové zprávy klesne elektřina oproti současným ceníkům o 600 korun za megawatthodinu a cena plynu o 200 korun.
Konkurence na energetickém trhu s pokračujícím poklesem cen na burzách sílí a těží z toho zákazníci. „Stačil pouze rok a ceny energií pro zákazníky dramaticky klesají. Je to také vidět v dění na energetickém trhu, kde už opět panuje tvrdá konkurence. Obchodní složka ceny klesne o stovky korun za megawatthodinu a zákazníci oproti loňskému stropu uspoří významné částky. Zákazník v rodinném domku, který od innogy odebírá obě komodity a topí plynem, ušetří za rok skoro čtyřicet tisíc korun,“ říká ředitel maloobchodu innogy David Konvalina.
Od začátku tohoto roku se postupně snižují ceníky i u dalších dodavatelů. Společnost ČEZ od poloviny února snížila ceny svých fixovaných produktů v průměru o několik stovek korun za MWh. Podobně společnosti E.ON a epet snižovaly ceny v řádu stokorun za MWh. Od března pak Pražská plynárenská sníží ceny plynu v průměru o 6,1 procenta. Někteří dodavatelé se zatím zdráhají snižovat ceny, částečně proto, že mají skladovány produkty zakoupené za vyšší ceny.
Pokles cen je důsledkem postupného snižování cen elektřiny a plynu na energetickém trhu. Cena ročního kontraktu na plyn na nizozemské burze, která má klíčový vliv na cenový vývoj pro konečné zákazníky, se v lednu tohoto roku snížila o 11 procent. Cena elektřiny na burze v Lipsku s dodáním v příštím roce klesla o 12 procent.
Mohlo by vás zajímat
Materiály a technologie
Jak postavit technologicky efektivní dům, nebo jak zefektivnit provoz vašeho stávajícího domu? Načerpejte informace v centru Efektivního domu.
Pokud vybíráte technologie pro váš nový dům, rozhodně byste měli tuto problematiku řešit komplexně. Ať už se jedná o fotovoltaiku či podlahové topení, vše by spolu mělo korespondovat, abyste dosáhli pohodlí a ušetřili. Chytrá domácnost, neboli smart home, umí všechny technologie propojit tak, aby vznikl jeden společný řídící prvek, který zefektivní provoz domu. To přináší majitelům nejen usnadnění ovládání, ale i úsporu peněz jak na lepším využití energií, tak na samotných ovládacích prvcích.
Mohlo by vás zajímat
Fotovoltaické elektrárny
Zvažujete FVE? Využijte online pomocníka, který zdarma vygeneruje nabídku, studii na úsporu i výši možné dotace.
O fotovoltaické systémy je v posledních letech nebývale velký zájem. Při aktuálních cenách energie je totiž investice do vlastní elektrárny jednou z možností, jak ušetřit a nebýt závislý na dodavatelích energií. Návratnost se aktuálně pohybuje kolem 5 let a i díky dotacím se systém pro většinu staveb rozhodně vyplatí.
Mohlo by vás zajímat
Energie a vytápění
Jaké vytápění zvolit pro moderní novostavbu?
Při výběru vhodného způsobu vytápění pro novostavbu je nezbytné zvážit několik klíčových faktorů. Patří mezi ně efektivnost, ekologičnost a ekonomická náročnost. Moderní technologie nabízejí několik možností, jako jsou tepelná čerpadla, podlahové vytápění, kondenzační kotle, či elektrické vytápění. S vhodným výběrem vám pomůže průvodce společnosti Efektivní dům.