Nevíte si rady s výběrem vhodné televizní antény? Máme pro vás několik rad
Také vám doma obraz televizoru kostičkuje nebo máte po přechodu na DVB-T2 problémy s příjmem? Poradíme vám, na co se zaměřit, aby sledování vaší televize byla zábava bez starostí.
Kostičkování a zamrzání obrazu může mít několik důvodů, například nedostatečný signál, nebo rušení. Proto nejdříve zkontrolujte veškerou kabeláž, jestli je správně zasunuta do příslušných zdířek a zda není nikde poškozena. Pokud je vše v pořádku, nejspíš bude chyba na anténě.
Anténa je nejdůležitějším prvkem v televizním rozvodě. Anténa určuje kvalitu, jakou bude mít přijímaný signál. Za nepříjemné kostičkování obrazu sice může anténa, univerzální rada však neexistuje. I odborníci tvrdí, že různá místa vyžadují odlišné typy antén a kde je nehomogenní signál rušený odrazy, je třeba vše zkontrolovat pomocí měřícího přístroje. Pamatujte i na to, že žádná speciální DVB-T2 anténa, jak klamavě zmiňují někteří výrobci, neexistuje. Jakou anténu si tedy pořídit?
Pro příjem televizního či rádiového signálu jsou určeny televizní antény. Ty najdete jak venku, tak v pokoji u přijímače. V současné době je na trhu široká nabídka venkovních i vnitřních antén připomínajících víc designové doplňky než funkční technické pomůcky.
Existuje televizní anténa do pokoje, ale častěji narazíme na tu venkovní. Prodejci nabízejí ale i paraboly nebo antény s LTE filtrem. Při pořizování antény si nastudujte a zajímejte se o ziskovost, frekvenční rozsah, počet kanálů a polarizaci.
Venkovní televizní anténa
Poradí si se slabým signálem. Pořiďte si ji, pokud nemáte přímý kontakt s vysílačem. Venkovní televizní anténa na střechu má nejlepší příjem, pokud je natočená správným směrem. Při instalaci nezapomeňte na pevné uchycení, aby odolala silnému větru. Taková anténa by měla být také vodotěsná. Ještě lepší příjem pak získáte díky zesilovači, který přidáte k anténě.
Pokojová televizní anténa
Je vhodná jen v případě, pokud jste v přímém kontaktu s vysílačem. Hlavní výhodou je, že díky zajímavému designu splynou s interiérem. Nemusí dobře fungovat v hustě obydlených oblastech nebo tam, kde jsou kopce. Seženete i bezdrátovou.
Parabola
Přijímá signál z družice do LNB konvertoru, který je umístěn ve středu. Odtud putuje signál do satelitního přijímače, který ho převede na digitální obraz a zvuk. Má tvar kruhu. Pro kvalitní příjem je vhodná parabola o průměru 80 cm. Vyrábí se hliníkové či železné.
Televizní antény jsou často označovány jako DVB-T nebo DVB-T2. Tímto údajem se však nenechte zmást. Samotný signál zpracovává až koncové zařízení. Proto nová televizní anténa s podporou DVB-T2 není nutností.
Rozhodně montáž televizní antény raději svěřte odborníkovi.