Zima představuje pro každou střechu zátěžové období, přívaly sněhu, mráz a následné tání mohou střechu poškodit, a proto je na podzim nezbytné provést její pravidelnou prohlídku a revizi. Cílem je zkontrolovat její aktuální stav a funkčnost. V ideálním případě bude střecha ve skvělé kondici, bohužel však můžeme také odhalit drobná poškození, v horším případě závažnější poruchy.
Prvním krokem je kontrola stavu interiéru, především podkrovních a půdních prostor. Existuje zde totiž riziko, že se v podstřeší začnou tvořit plísně, bude zde zatékat, případně se i začnou tvořit vlhké mapy. U střešních oken se pak zaměřte na těsnění, zda není zpuchřelé či popraskané. Důležité je také odstranění nečistot v podobě náletů.
Pro kontrolu samotné střechy si vyberte suchý den a denní dobu, kdy nehrozí uklouznutí. U tašek hledejte naštípnuté nebo prasklé kusy. Ujistěte se, že mezi jednotlivými taškami nejsou mezery či rozestupy, anebo že nejsou nakřivo. Poškozenými taškami se totiž může do konstrukce dostávat voda, a pokud nemáte kvalitní a správně položenou střešní folii, může se voda dostat až do podstřešních prostor. Kontrola platí i pro majitele plechových střech, kteří by se měli zaměřit na jednotlivé spoje.
Poškozené pak může být i laťování, krokve, zateplení nebo vnější a vnitřní omítky. Nezapomeňte také prověřit stav hřebenáčů. Velkou pozornost věnujte i okolí komínů, okapů, hromosvodů či štítových lišt. Majitelé valbových střech by měli zkontrolovat úžlabí a nároží.
Před zimou pak důkladně pročistěte okapy. Zrevidujte těsnost spojů, ověřte si, že žlaby nebo svody nejsou prohnuté, nebo nosné háky pokřivené. Pravidelnou kontrolou prodloužíte okapovému systému funkčnost i spolehlivost.
Pozornost věnujte také střešním lávkám. Ty jsou potřebné především pro bezpečný přístup ke komínu, což by se v zimě mohlo hodit.
Kontrola stavu střechy by měla proběhnout nejen před zimou, ale také na jaře či po extrémních klimatických jevech, jako jsou krupobití, přívalové deště nebo vichřice. Rozhodně je lepší nechat práci odborníkům, pokud se do kontroly opravdu pustíte sami, myslete na to, že bezpečnost je vždy na prvním místě.
Mohlo by vás zajímat
Aktuality
Lidem chybí informace o návratnosti větších energetických opatření. Jak je to s fotovoltaikou?
Průzkumy ukazují, že lidé se v posledním roce opravdu snaží o úspory ve spotřebě energií. Jak ale většina čísel ukazuje, spíše k tomu volí menší úsporná opatření, jako je omezení svícení či vytápění. A i když o opatření, které vyžadují větší investice roste zájem, lidé se nejvíce bojí návratnosti, nebo jsou o ni málo informováni. Jak je to například u fotovoltaiky?
Mohlo by vás zajímat
Aktuality
Inspirace: Dlažba s dekorem dřeva je příjemná a hodí se do mnoha interiérů
Dlažba s dekorem dřeva vždy působí příjemněji než klasické motivy dlažeb. I to je důvod, proč je tato imitace tak populární. Výhodou je samozřejmě i univerzální design, který se hodí do všech typů interiéru a jde kombinovat s dalšími materiály.
Mohlo by vás zajímat
Aktuality
Izolační sklo je 80 % okna. Kvalitní zasklení oken vám zajistí úspory za vytápění i klimatizaci
Z hlediska architektury mají okna v různých stylech a epochách zásadní úlohu v utváření estetického vzhledu celé budovy. Avšak, jejich význam přesahuje pouhou estetiku, jelikož výrazně ovlivňují i komfort obyvatel. Stále rostoucí přání po prosluněných interiérech přirozeně vede k zvětšování podílu zasklení, které musí nyní splňovat daleko vyšší požadavky na tepelnou izolaci než v minulosti. Kvalitní zasklení se tak stává klíčovým faktorem ve snaze snižovat energetickou náročnost budov.