Dobrý komín je základ každého domu, a protože topná sezóna klepe na dveře, měli byste začít přemýšlet o jeho kontrole. Pokud by byl totiž komín ve špatném technickém stavu, hrozí požár. Navíc pokud zapomenete na povinnou kontrolu a revizi, můžete dostat pokutu ve výši několika tisíc korun.
Pravidelné kontroly komína jsou povinné už několik let, spousta lidí na ně ale zapomíná, nebo jim přijdou zbytečné. Tím, že budete mít platnou revizi, se vyhnete nejen finančnímu postihu, ale také nechtěnému požáru.
Důležité je pak neplést si kontrolu a revizi. Kontrola komína musí být provedena minimálně jednou ročně, revize pak jen v případech uvedených ve vyhlášce č. 34/2016 Sb.
Příčiny poruch komína
Hlavním problémem poruch komína není oheň, jak by se mohlo zdát, ale naopak chlad. Teplota v celé délce tělesa by neměla klesnout pod 60 °C. Ideálně by se měla držet mezi 100 °C a 120 °C. Vodní páry se totiž při nízkých teplotách kondenzují a voda se pak mísí se spalinami, tím vzniká kyselina, která narušuje cihly, maltu i vyzdívku. Pokud pak topíte v zimě na chatě či chalupě, tady hrozí i zamrznutí vody v době, kdy objekt nenavštěvujete. Potíže může způsobit ale i nevhodné mokré či vlhké palivo a v neposlední řadě můžete komín poškodit i špatným užíváním.
Revize
- Před uvedením nové spalinové cesty do provozu nebo po každé stavební úpravě komína
- Při změně druhu paliva připojeného spotřebiče paliv
- Před připojením spotřebiče paliv do nepoužívané spalinové cesty
- Před výměnou spotřebiče paliv s výjimkou výměny spotřebiče stejného druhu
- Po komínovém požáru
- Při vzniku trhlin
Revize probíhá posouzením shody spalinové cesty s patřičnou projektovou dokumentací, ověřením identifikačního štítku, kontrolou bezpečného odvádění spalin do ovzduší a prohlídkou spalinové cesty.
Kontrola
Dle zákona je nutné, aby kominík provedl kontrolu všech komínů alespoň jednou ročně. Kontroly je možné provádět v jakémkoliv ročním období, doporučuje se však provádět ji před začátkem topné sezóny na konci léta.
Před každou kontrolou je třeba nechat komín důkladně vyčistit. Na to si můžete najmout kominíka, nebo se toho můžete ujmout sami. Čištěním se rozumí odstranění pevných látek, různých usazenin a nečistot ze spalinové cesty.
- Kontrola stavu spalinové cesty dle technických požadavků
- Bezpečný průchod spalin do ovzduší
- Umožnění bezproblémového přístupu ke spalinové cestě
- Zajištění požární bezpečnosti
- Aktuální technický stav
Doklady o provedených revizích a kontrolách si pečlivě uschovejte. V případě, že dojde k požáru, je bude chtít pojišťovna doložit. Jinak vám může vzniknout škoda i za miliony korun.
Mohlo by vás zajímat
Aktuality
Léto je správný čas na kontrolu plynových kotlů
Využijte letní dny pro pravidelnou kontrolu a servis plynových kotlů. Až nastane topná sezóna, už by se na vás nemuselo dostat a čekací lhůty by zprovoznění jen prodloužily. Správné nastavení plynového kotle je totiž velmi důležité pro bezchybný provoz, navíc kontrola by podle odborníků měla proběhnout alespoň jednou ročně.
Mohlo by vás zajímat
Stavba
Oheň v domě není jen o krbu, zásadní je také komín!
Známé přísloví říká, že komín je srdcem každého domu. V dnešní době už se ale vytápění skrze komín využívá spíše jako sekundární. Lidé jako primární zdroj tepla volí jiné alternativy. I tak by měl být komín ale v dobré kondici a především bezpečný. Stejně tak krb se v poslední době stává spíše designovou záležitostí a neslouží jen pro vytápění celé budovy.
Mohlo by vás zajímat
Stavba
Moderní dům potřebuje moderní komín! Hitem jsou nerezové.
Komín je jednou z nejstarších součástí staveb. Stejně jako jiné části domu prošel bouřlivým vývojem, aby vyhověl požadavkům na moderní bydlení. Dnešní komíny tak už nejsou jen pouhým vertikálním otvorem ve zdivu odvádějícím kouř, ale důmyslným konstrukčním celkem. V dnešní době se jedná o elegantní a čistou technologii.