Kvůli vysokým hypotékám a drahým bytům se pozornost na realitním trhu přesouvá spíše k nájemnímu bydlení. Český trh s byty stále více láká také nemovitostní fondy. Ti od developerů kupují celé soubory bytů, které následně pronajímají. Ještě zhruba před rokem a půl žádný institucionální investor v České republice nepůsobil, nyní developerské společnosti obchází hned několik investičních fondů z Česka i ze zahraničí, které mají zájem nakupovat byty ve velkých projektech.
Nájemní bydlení nebylo v České republice v posledních dekádách příliš vyhledávané, vlastní bydlení se ale pro mnohé kvůli zvyšujícím se cenám a růstu úrokových sazeb hypoték stává nedostupné. Na trh proto vstupují fondy, které očekávají velký boom nájemního bydlení.
Největší zájem mají investiční fondy o nákup bytů v Praze. To ovlivňuje také jednání samotných developerů, kteří se na základě jednání s fondy začínají soustředit na jiné typy bytů, tedy ty více unifikovanější, což usnadňuje jejich vybavení, pronájem i správu. Více se dbá také na větší odolnost materiálů, například u podlah, a byty se vybavují vestavěným nábytkem.
Byty určené pro prodej totiž zpravidla nebývají pro nájemní bydlení vhodné. Developeři proto začínají své projekty upravovat tak, aby je mohli jako celky prodávat velkým investorům zaměřeným na nájemní bydlení. Mezi aktuálně velmi aktivní fondy patří například švédský Heimstaden či německý Zeitgeist Asset.
Některé nájemní projekty se na trhu objevují už nyní, další se chystají v následujících letech. Například developer Trigema dokončuje svůj nájemní projekt Fragment na pražské Invalidovně. Na prodej bytových jednotek institucionálním investorům se začíná více zaměřovat také developer Finep. Nájemní byty postaví také Skansa Reality v projektu Port 7 v Holešovicích. Investiční fondy nakupují ale také mimo hlavní město. Například v Plzni Heimstaden koupil od developerské společnosti Daramis více jak 200 bytů v projektu Unicity Living.
Mohlo by vás zajímat
Aktuality
Jaký bude realitní rok 2023 v Brně? Zvýhodněné akce a stagnace cen
Stejně jako ve zbytku republiky se i v Brně projevil trend zpomalení prodeje nemovitostí, a to o více jak 60 %. Prodeje nových bytů se tak v moravské metropoli propadly na minima. Pokud se v letošním roce chystáte na koupi bytu v Brně, s poklesem cen zatím nepočítejte, někteří developeři ale chystají zajímavé akce.
Mohlo by vás zajímat
Aktuality
Jaký bude realitní rok 2023?
Letošní rok se stal pro mnohé realitní makléře časem velkých změn a překvapení. Už na začátku tohoto roku se realitní servery plnily neprodanými nemovitostmi, což ukázalo na to, že poptávka po vlastním bydlení nebude tak silná jako v letech předešlých. Podle odborníků bude i nadále realitní investiční trh ovlivňovat zvýšená inflace a nárůst úrokových sazeb, stabilizace se očekává v druhé polovině roku.
Mohlo by vás zajímat
Aktuality
Developer Skanska Reality v projektech chrání životní prostředí šedou vodou