Vzhledem k aktuálním debatám o valorizaci důchodů si mnozí čtyřicátníci spočítali, že z důchodu nájem nezaplatí, a tak je pro ně pořízení nového bytu stále vhodnou investicí na důchod. Zajímavé také je, že průměrný věk lidí, kteří si pořizují nový byt, stále stoupá. Zatímco před zhruba osmi lety si ho většinou pořizovali lidé okolo 39 let, nyní je největší zájem ze strany pětačtyřicátníků. Důvodů je několik - stárnutí populace, zhoršování dostupnosti bydlení i způsob financování.
Aktuálně se průměrný věk lidí kupujících nový byt pohybuje okolo 46 let. Podle aktuálních dat společnosti Central Group se stále více lidí obrací k vlastnictví bytu jako k zajištění na stáří a ochraně proti inflaci. Především pak debaty o neudržitelnosti současného důchodového systému ukazují, že na bydlení v nájmu se lidé středního věku, ale ani ti mladší nemohou do budoucna spoléhat.
Zatímco v roce 2015 bylo průměrnému kupujícímu nového bytu 39 let, o pět let později to bylo skoro 44 let a dnes je mu v průměru 45,8. Stejně tak roste podíl klientů nad 50 let, kteří už dnes tvoří bezmála třetinu.
Problémem je především způsob financování. Hypotéku si berou aktuálně ti, co mají dopředu vše řádně spočítané, a hlavně mají naspořeno. Úrokové sazby jsou totiž třikrát dražší než v roce 2021 a lidí, kteří financují byt úvěrem tak výrazně ubývá. To se týká zejména mladých, kteří ještě nemají úspory na zaplacení části kupní ceny nemovitosti v hotovosti.
Investice do vlastního bytu tak začíná být zejména pro současné čtyřicátníky nezbytností právě i s ohledem na debaty o udržitelnosti penzijního systému.
„V Praze byl loni průměrný důchod 19.173 Kč měsíčně. To při současné výši měsíčního nájemného, které činí v metropoli zhruba 400 Kč za m², stačí jen na pronájem garsonky. Průměrnému pražskému důchodci pak nezbydou téměř žádné peníze na další výdaje. Proto je lepší se na nájemní bydlení do budoucna nespoléhat,“ vysvětluje výkonná ředitelka Central Group Michaela Tomášková.
Pokud o koupi nového bytu uvažujete, podle odborníků je nový byt jako zabezpečení na důchod vhodnější než starší nemovitost. Pořizovací cena může být sice vyšší, dlouhodobě se však do nákladů na provoz a údržbu propíše jejich horší kvalita. Zejména pak panelákové byty mohou být ve výsledku až dvojnásobně dražší na provoz než novostavby, které se již nyní staví jako energeticky velmi úsporné.
Aktuální přehled nových bytů v developerských projektech pro vás pravidelně sledujeme v našem pořadu Developerské projekty k prodeji.
Mohlo by vás zajímat
Fotovoltaické elektrárny
Pořízení fotovoltaiky jako investice na důchod
Snížit výdaje za elektřinu a uspořit peníze na spokojené stáří. Také to může být jedna z výhod pořízení fotovoltaické elektrárny. Ta se může stát jedním z opatření proti snížení životní úrovně na dobu, kdy budou lidé žít z důchodu a úspor. Ideální variantou je pak kombinace s tepelným čerpadlem, kdy může domácnost ušetřit na topení, chlazení a ohřevu vody až o 75 %.
Mohlo by vás zajímat
Aktuality
Zateplení rodinného domu je díky dotacím dostupné i pro znevýhodněné skupiny lidí
Chcete také dosáhnout úspornější domácnosti z pohledu energií? Jednou z možností je zateplení domu, které vede k nižší spotřebě za vytápění a navíc se jedná o výhodnou investici, která navýší hodnotu vaší nemovitosti. Nyní mohou o dotaci na zateplení žádat i sociálně znevýhodnění lidé, a to díky programu Nová Zelená Úsporám light. Finanční podpora pomůže se zateplením obvodových stěn, střech, podlah i stropů. Jak získat dotaci a co musíte splňovat?