Nový stavební zákon má řadu příznivců i odpůrců
Sněmovna v uplynulých dnech přehlasovala senátní veto a stvrdila nový stavební zákon. Vláda si od něj slibuje rychlejší stavební řízení a dodržování lhůt. Zákon se připravoval několik let a ministerstvo pro místní rozvoj, které ho předložilo, ho považuje za zásadní.
Zákon má ale i své odpůrce. Ti varují, že vzdálí úřady občanům, a stavební řízení naopak zkomplikuje. Nelíbil se jim také navrhovaný přesun stavebních úřadů pod stát.
Podle Hospodářské komory pomůže nový zákon občanům, podnikatelům i veřejným investorům při povolování staveb, od dálnic po rodinné domy. Zákon odráží závěry mezinárodní analýzy a doporučení Světové banky. Stejný názor sdílejí také Svaz průmyslu a dopravy a Svaz podnikatelů ve stavebnictví. Ministerstvo pro místní rozvoj zdůrazňuje, že nový zákon zajistí například dodržování lhůt. Také podle něj posiluje postavení obcí v územním rozvoji.
Podle Asociace developerů je nový zákon důležitým signálem pro zahraniční investory. Staré stavební právo, zatížené nadměrnou byrokracií, postrádající základy digitalizace představuje znevýhodnění před okolními zeměmi.
To zase asociace ekologických organizací Zelený kruh považuje zákon za špatný a měl by být po volbách jako jeden z prvních zrušen. Ekologové normě vyčítají, že upřednostňuje rychlost rozhodování před kvalitou projektů a omezuje pravomoci ministerstva životního prostředí
Zákon má vstoupit v účinnost k 1. červenci 2023, některé změny ale začnou platit již od 1. ledna příštího roku. To umožní například budovat novou síť státní stavební správy a nabírat do ní nové lidi.
Psali jsme také:
- Diskuze: Nahrává nový stavební zákon investorům?
- Povolování staveb potrvá maximálně rok, slibuje ministerstvo pro místní rozvoj
- Vláda schválila nový stavební zákon. Projděte si hlavní změny